Tramvajová trať Lidové sady – Horní Hanychov

Tramvajová trať
Lidové sady – Horní Hanychov
Trať v ulici Hanychovská
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Trať v ulici Hanychovská
StátČeskoČesko Česko
MěstoLiberec
Tramvajová síťTramvajová doprava v Liberci
Provozovatel dráhyDopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou
Datum otevření25. srpna 1897
Technické informace
Počet stanic21
Rozchod koleje1435 mm
do stanice Viadukt i 1000 mm
Počet kolejí2
Mapa trati
Mapa tramvajových tratí v Liberci a Jablonci n. N. (trať Lidové sady – Horní Hanychov vlevo)
Mapa tramvajových tratí v Liberci a Jablonci n. N.
(trať Lidové sady – Horní Hanychov vlevo)
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
min
(Sovova ul.)
Smyčka Lidové sady-ZOO (20. 6. 1950)
úsek otevřen 3. listopadu 1897
0Lidové sady-ZOO (Sovova ul.)
(ul. Lidové sady)
Riegrova ul.
(Riegrova ul.)
2Riegrova
Fibichova ul.
úsek otevřen 25. srpna 1897
(Masarykova ul.)
4Botanická zahrada
Jizerský potok
Lesní ul.
Škroupova ul.
Dvořákova ul.
5Muzeum-Galerie Lázně (Vítězná ul.)
ul. U Obchodní komory
Klostermannova ul.
6Průmyslová škola
Šamánkova ul. / Vzdušná ul.
(ul. 5. května)
Zadní ul.
7Ulice 5. května
Voroněžská ul. / ul. V Úvoze
Herrmannova ul.
7Ulice 5. května
Liliová ul.
 Sokolská ul. / Jablonecká ul.
přeložka trati 1984
(Palachova ul.)
9Šaldovo náměstí
Felbergova ul.
(Rumunská ul.)
ul. Boženy Němcové
Revoluční ul. / Moskevská ul.
přeložka trati 15. listopadu 1995
Terminál FügnerovaAutobusové nádraží
úsek otevřen 1. ledna 1955
Tramvajová trať Liberec–Jablonec
(Fügnerova ul.)
12Fügnerova
úsek otevřen 25. srpna 1897
Soukenné náměstí
ul. 1. máje
(Jánská ul.)
xxSoukenné náměstí (zrušena 2009)
ul. 1. máje / Švédská ul.
(ul. 1. máje)
ul. U Besedy / ul. U Jezu
Lužická Nisa
14Rybníček
ul. Na Rybníčku / ul. U Nisy
(Tatranská ul.)
xxRybníček (občasná)
Kladenská ul.
Vaňurova ul.
Mrštíkova ul.
železniční vlečka (Nitranská ul.)
Vozovna Mrštíkova
Silnice I/35
Nákladní ul.
(Žitavská ul.)
železniční tratě 030, 036, 086
Nádraží Liberec
15NádražíLiberec (autobusové nádraží)Liberec (nádraží)
Autobusové nádraží Liberec
úsek zprovozněn 1. listopadu 1932
úsek zprovozněn 16. října 1912
Žitavská ul.
(Hanychovská ul.)
16Viadukt
železniční tratě 037, 089
ul. Na Františku
16Viadukt
Smyčka Viadukt (1994)
konec kolejové splítky
Vysoká ul.
Sázavská ul.
Americká ul.
17Krkonošská
Krkonošská ul.
Husitská ul.
Volgogradská ul.
18Staré pekárny
Kralická ul. / ul. Křižíkova
(Ještědská ul.)
19Vápenka
xxVápenka (zrušena) (ul. 28. října)
Smyčka Vápenka (19621999)
19Vápenka
odstavná kolej (19992012)
ul. U Plovárny
Jetelová ul. / ul. Palackého
Topolová ul.
Krokova ul. / ul. Karolíny Světlé
Liberec-Horní Růžodol (trať 086)
20Janův Důl (Rovná ul.)Liberec-Horní Růžodol (nádraží)
Lounská ul.
Družstevní ul. / Příční ul.
21Kubelíkova
Spartakiádní ul.
Finská ul.
Táborská ul.
Erbenova ul.
Brigádnická ul.
prohlížecí jáma
23Dolní Hanychov
Smyčka Dolní Hanychov (1962)
ve špičkách pouze každý druhý spoj
Banskobystrická ul.
24Malodoubská
ul. České mládeže
Malodoubská ul.
24Malodoubská
Hanácká ul.
Irkutská ul.
ul. U Školky
25Hanychov kostel
Charbinská ul.
(Stará Ještědská ul.)
ul. U Školky / Hraběcí ul.
26Spáleniště
Houbařská ul.
ul. V Lukách
(Ještědská ul.)
ul. Za Domovem
28Horní HanychovKabinová lanová dráha na Ještěd
Slunný potok
Smyčka Horní Hanychov (10. 3. 1957)
uvažované prodloužení k lanovce
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vůz T3R.PLF linky číslo 2 v ulici Ještědská před zastávkou Vápenka

Tramvajová trať Lidové sady – Dolní Hanychov – Horní Hanychov je hlavní a víceméně dnes (kromě meziměstské tratě do Jablonce) jediná tramvajová trať v Liberci. Protíná město od severovýchodu k jihozápadu a zajišťuje spojení městských částí Horní Hanychov, Dolní Hanychov, Horní Růžodol, Janův Důl a Jeřáb s centrem. Trať také slouží pro turisty, jelikož spojuje turisticky atraktivní cíle – zoologickou a botanickou zahradu, Severočeské muzeum a Ještěd. Dopravu na trati provozuje Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou.

Historie

Vznik tratí

Výstavba tratě o rozchodu 1000 mm začala v květnu 1897. Část trati od nádraží k zoo byla slavnostně otevřena 25. srpna 1897. Od nádraží vedla dvoukolejně (z technických důvodů byl již od začátku provozu zaveden pravostranný provoz) dnešní ulicí 1. máje až k mostu přes Nisu, kde se rozdvojovala a ulicemi Jánskou a 1. máje pokračovala na Soukenné náměstí. Odtud opět pokračoval každý směr zvlášť na dnešní náměstí Dr. Edvarda Beneše (k radnici): nahoru procházela trať dnešními ulicemi Revoluční a Moskevskou, dolu mířila ulicí Pražskou. Dále na dnešní Šaldovo náměstí vedla trať dnešní ulicí Sokolskou a mezi poštou a divadlem. Dále byla trať jednokolejná s výhybnami a vedla dnešní ulicí 5. května na prozatímní konečnou stanici Městský lesík (dnešní zoologická zahrada). 3. listopadu 1897 byla trať prodloužena až na dnešní konečnou Lidové sady. 8. července 1904 byl zjednosměrněn úsek mezi dnešním náměstím Dr. Edvarda Beneše a Šaldovým náměstím. Po dosavadním úseku jezdily tramvaje směrem k nádraží, pro směr do Lidových sadů byla postavena jednokolejná trať spodní částí ulice 5. května. Úsek zoo – Lidové sady byl zdvoukolejněn 12. června 1907, od června do srpna 1907 byla zdvoukolejněna také trať mezi dnešním Šaldovým náměstím a zoo s výjimkou dvacetimetrového úseku, který tehdy zůstal jednokolejný.

Elektrická dráha si velmi rychle získala oblibu veřejnosti: v roce 1898 přepravila 800 000 cestujících.

V roce 1910 byla povolena stavba trati do Horního Hanychova. Jednokolejná trať vedla z dnešního Soukenného náměstí Barvířskou a Orlí ulicí k Viaduktu, odkud dále pokračovala do Horního Hanychova. Tento úsek byl otevřen 16. října 1912. V roce 1914 byla trať využita k přepravě diváků při prvním sáňkařském mistrovství Evropy na ještědské dráze.

Za první světové války byla většina zaměstnanců povolána do armády, a proto musel být provoz na čas omezen. Linka končila již u dnešního Spáleniště.

V dubnu 1932 byly předloženy návrhy na zřízení jednokolejné trati Žitavskou ulicí od Nádraží k Viaduktu. Návrh byl přijat a tak se Liberečané 1. listopadu 1932 dočkali přeložení linky Lidové sady – Horní Hanychov (číslo 3). Původní úsek tratě ze Soukenného náměstí k Viaduktu Orlí ulicí zůstal bez provozu a v období od 25. března 1934 do roku 1937 byl i zlikvidován.

Od druhé světové války

Pamětní kolej v Pražské ulici, kudy jezdila až do roku 1984 tramvaj

Na trať stejně nepříznivě jako první světová válka dopadla i ta druhá. Trať byla na čas ukončena již v Dolním Hanychově.

Od léta do listopadu roku 1940 byl zdvoukolejněn úsek Nádraží–Viadukt. Od června do 30. listopadu 1956 byl zdvoukolejňován úsek Viadukt–Pekárna.

Dne 20. června 1950 byla na konečné Lidové sady vybudována první liberecká tramvajová smyčka (předtím v roce 1932 byl projekt na výstavbu smyčky zamítnut). Dne 10. března 1957 byla zprovozněna smyčka v Horním Hanychově jako druhá v Liberci. Trať byla v průběhu let různě rekonstruována.[zdroj?]

Dne 1. května 1962 byla zprovozněna smyčka Vápenka a na konci téhož roku i smyčka v Dolním Hanychově. Koncem roku 1963 byla uvedena do provozu výhybna v Kubelíkově ulici. 24. května 1964 byla zrušena kolej kolem hlavní pošty a byla zdvoukolejněna trať ulicí 5. května mezi dnešním náměstím E. Beneše a Šaldovým náměstím. V roce byl zdvoukolejněn úsek Pekárny – Vápenka, zbytek trati do Horního Hanychova zůstal až do přestavby na přelomu 20. a 21. století jednokolejný.

Kolem roku 1970 započal na této městské trati vývoj signalizační a zabezpečovací soustavy jednokolejného provozu. V létě 1973 byla zřízena signalizace například v ulici 5. května, na náměstí Bojovníků za mír (E. Beneše), Gottwaldově náměstí (Soukenné) a na Vápence. Po zdvoukolejnění posledních úseků přestal být zabezpečovací systém používán na městské trati, ale od roku 1993 byl využit na meziměstské trati do Jablonce.[1][2][3]

Jednou z nejvýznamnějších rekonstrukcí bylo přeložení trati v centru. Tramvaje od roku 1984 začaly jezdit namísto kolem radnice po nové trati Soukenné náměstí – Revoluční ulice – Rumunská ulice – Šaldovo náměstí – ul. 5. května.

Rekonstrukce od roku 1990

Městská trať se dostala do katastrofálního stavu. Jediným řešením byla rekonstrukce trati a při té příležitosti přechod na normální rozchod 1435 mm (z původního 1000 mm) a zdvoukolejnění zbývajících jednokolejných úseků.

V letech 19901992 byl zrekonstruován úsek Lidové sady – Průmyslová škola, v březnu 1993 byla zahájena rekonstrukce úseků Průmyslová škola – Soukenné náměstí a Soukenné náměstí – Nádraží a v roce 1994 i úseku Nádraží – Viadukt, kde byla vystavěna nová smyčka. Až sem byla trať rekonstruována vystavěním kolejové splítky obou rozchodů.

Od 15. listopadu 1995, po mnoha náročných pracích a úpravách v centru, byl zprovozněn nový úsek ze Soukenného náměstí Fügnerovou ulicí dále na již vystavěnou trať a manipulační trať do vozovny.

Rekonstrukce dále pokračovala až došlo i na úsek Viadukt – Kubelíkova. Ten byl úplně zprovozněn v roce 1999. Smyčka Vápenka byla zrušena a v zastávce Kubelíkova byl vybudován provizorní „triangl“ pro obracení tramvají.

Od 27. srpna 1998 byl kvůli špatnému technickému stavu a změně rozchodu kolejí ve zbytku tramvajové tratě ukončen provoz v úseku Kubelíkova – Horní Hanychov. Zůstala tak torza trati (opuštěné trolejové sloupy či části kolejí a zastávek). Dopravu zajišťovala po 7 let náhradní autobusová linka. Provoz v zrekonstruovaném úseku Kubelíkova – Dolní Hanychov byl obnoven v roce 2001. Nová dvojkolejná trať s normálním rozchodem 1435 mm v úseku Dolní Hanychov – Horní Hanychov byla budována od roku 2004 a slavnostně otevřena 1. srpna 2005. Zakončena je smyčkou s otevřeným kolejovým svrškem, na zbytku trati jsou koleje umístěné v úrovni a ose vozovky.

V druhé dekádě 21. století došlo k opětovným rekonstrukcím částí trati (například kolejové oblouky v Lidových sadech či na Soukenném náměstí). V říjnu 2019 byly zrušeny dvě kolejové spojky u zastávky Spáleniště, které měly sloužit k odstavování tramvají při předpokládaném náporu cestujících při významných lyžařských závodech, využity ale nikdy nebyly.[4]

Již 17. května 1933 byl předložen návrh na prodloužení trati až k dolní stanici ještědské lanovky, byl ale zamítnut. Znovu se o tomto prodloužení uvažovalo v souvislosti s rekonstrukcí sítě na přelomu 20. a 21. století, znovu ale nebylo realizováno. Nyní se přednostně uvažuje o rozvoji tramvajové dopravy na rychle se rozrůstající sídliště – Rochlice a Broumovská.

Provoz

Fügnerova, napojení na meziměstskou trať
Ul. 1. máje, od nádraží k centru města.
Nádraží
Smyčka Horní Hanychov.

Historie linek

  • 1924: 1 Nádraží – Lidové sady; 3 Soukenné náměstí – Horní Hanychov
  • 1940: 1 Nádraží – Lidové sady; 3 Lidové sady – Horní Hanychov; 4 Lidové sady – Vápenka
  • 1950: 1 Nádraží – Muzeum; 3 Lidové sady – Horní Hanychov; 4 Lidové sady – Vápenka
  • 1990: 1 Lidové sady – Vápenka; 2 Lidové sady – Dolní Hanychov; 3 Lidové sady – Horní Hanychov
  • 1996: 1 Lidové sady – Viadukt; 3 Lidové sady – Horní Hanychov
  • 1998: 2 Lidové sady – Kubelíkova (provoz na rozchodu 1435 mm)
  • 2001: 2 Lidové sady – Dolní Hanychov (1435 mm)
  • 2005: 2 Lidové sady – Dolní Hanychov (1435 mm); 3 Lidové sady – Horní Hanychov (1435 mm); 1 historická linka Lidové sady – Viadukt, v provozu jen několik dní v roce (1000 mm)

Současnost

Dnes na trati jezdí několik linek. V úseku Lidové sady-ZOO – Dolní Hanychov linka číslo 2, v úseku Lidové Sady-ZOO – Horní Hanychov linka číslo 3 a v úseku Fügnerova – Rybníček – Viadukt linky číslo 5 a 11, přijíždějící po meziměstské trati z Jablonce. Při příležitosti státních svátků, různých akcí nebo výročí jezdí po městské trati historické tramvaje „Bovera“, souprava 6MT + „plecháč“, případně T2R, obvykle označené jako linka číslo 1. V roce 2014 se na úsek mezi Lidovými sady a Dolním Hanychovem jednou za měsíc vydávala speciálně upravená partytramvaj T3M ev. č. 8106 původem z Prahy.

Ve špičce pracovních dnů jezdí hlavní linky 2 a 3 v intervalech 12 minut, tak že v centru utvářejí šestiminutový interval. Ve večerních hodinách a o víkendech jezdí jen linka 3 a to v intervalu 10–15 min. Linky 5 a 11 jsou vedeny k Rybníčku či Viaduktu celodenně.

Popis trati

Zastávky na trati

  • Lidové sady-ZOO – dvoukolejná smyčka; v sedmdesátých letech[5] Lidové sady Petra Bezruče, od devadesátých let do srpna 2014[6] Lidové sady
  • Riegrova – do srpna 2007[7] Léčebný ústav
  • Botanická zahrada – v sedmdesátých letech ZOO-Botanická zahrada, později ZOO, v devadesátých letech U jezírka, do srpna 2014[6] Botanická-ZOO
  • Muzeum-Galerie Lázně – v sedmdesátých letech Lázně, v devadesátých letech Muzeum, od roku 2000 do srpna 2014[6] Muzeum-výstaviště
  • Průmyslová škola – v sedmdesátých letech Výstaviště
  • Ulice 5. května
  • Šaldovo náměstí
  • Fügnerova – terminál MHD, dvoukolejná smyčka, odbočka na meziměstskou trať do Jablonce
  • Soukenné náměstí – zastávka od roku 2009 zrušena
  • Rybníček – v sedmdesátých letech Na Rybníčku; odbočka do vozovny, občasná zastávka na odbočce nesla[kdy?] název Tatranská. 17. listopadu 2015 byl zastávce Rybníček v Tatranské ulici udělen „podtitul“ „René Matoušek a další liberečtí signatáři Charty 77“[8]
  • Nádraží
  • Viadukt – jednokolejná smyčka, konec kolejové splítky s úzkým rozchodem
  • Krkonošská
  • Staré pekárny – v sedmdesátých letech Pekárny, v devadesátých letech, do července 2001 U pekáren[9]
  • Vápenka – do devadesátých let jednokolejná smyčka, poté odstavná kolej, v roce 2012 demontována
  • Janův Důl – v minulosti[kdy?] se zkušebně používal i název zastávky Nádraží Horní Růžodol
  • Kubelíkova – při rekonstrukci trati v letech 1996–2001 kolejový trojúhelník pro otáčení tramvají
  • Dolní Hanychov – dvoukolejná smyčka
  • Malodoubská – v sedmdesátých letech České Mládeže, v devadesátých letech Ul. České Mládeže, do července 2001 České Mládeže[9]
  • Hanychov kostel – v sedmdesátých letech Kostel, v devadesátých letech U Kostela
  • Spáleniště – v sedmdesátých letech U Spáleniště, v devadesátých letech U paloučku; u zastávky se nacházely dvě kolejové spojky, které byly v roce 2019 demontovány
  • Horní Hanychov – dvoukolejná smyčka

Odkazy

Reference

  1. Sto let městské dopravy v Liberci, DP města Liberce, 1997
  2. Čtyřsvětelná návěstní soustava na meziměstské trati Liberec – Jablonec n. N. (tram.webzdarma.cz)
  3. František Zikmund: Historie signalizace pro jednokolejné tramvajové tratě v Liberci, 2002
  4. FOGL, Adam. Další výluka v Liberci. Několik týdnů nepojedou tramvaje do Horního Hanychova. Liberecký deník [online]. 2019-10-05 [cit. 2019-10-23]. Dostupné online. 
  5. . Plány hromadné dopravy Liberce. , 2014 [cit. 2020-05-05]. . Technická Univerzita v Liberci. . Dostupné online.
  6. a b c Konec letních prázdnin přinesl změny v jízdních řádech MHD - Statutární město Liberec. www.liberec.cz [online]. [cit. 2019-10-23]. Dostupné online. 
  7. DPML, a.s. - Výluka / detail. web.archive.org [online]. 2007-09-03 [cit. 2020-04-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-09-03. 
  8. Jan Král, Pavel Chmelík: Kardinál Dominik Duka uctil v Liberci 17. listopadu disidenty. Jmenuje se po nich tramvajová zastávka: René Matoušek a další liberečtí signatáři Charty 77, Krajské listy, 19. 11. 2015
  9. a b Změny na linkách č. 2 a 33 od 9.7.2001, nové názvy zastávek. www.dpml.cz [online]. Dopravní podnik města Liberce [cit. 2020-11-09]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 

Literatura

  • KARPAŠ, Roman, a kol.: Sto let městské dopravy v Liberci Liberec: Dopravní podnik města Liberce, 1997.
  • DVORSKÝ, Petr; GRISA, Ivan; JÄKL, Gisbert. Úzkorozchodné tramvajové provozy – Liberec. Praha: Nakladatelství Corona, 2007. ISBN 80-86116-49-2. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
BSicon RP4eRP2.svg
four-lane road with two-lane road joining from east
BSicon uABZgl+l.svg
junction straight to the left from the left (with exact circles)
BSicon RP4wRP1.svg
four-lane road with single-lane road joining from west
BSicon BUS2.svg
British Rail-style bus symbol (facing right)
BSicon RP4xRP1.svg
Four-lane road crossing single-lane road
BSicon RP4e.svg
Autor: , Licence: CC0
Four-lane road joining from east
BSicon .svg
This is the "empty element" of the Icons for railway descriptions (see there for further informations). The original syntax of Wikipedia:Route diagram templates filled all empty spaces in a diagram with this file (all BSicons were 20x20px). For those cells where an icon ID was provided, some "File:BSicon_ID.svg" were used, and where there was no ID, "File:BSicon_.svg" was substituted. Many major Wikipedias has since upgraded the syntax so that just an empty table cell is used (incl. En.WP).
BSicon WCONTgq.svg
right wasser cont
BSicon RP2.svg
Autor: , Licence: CC0
Roadway, paved, two-lanes (forward)
BSicon uexBHF3+1.svg
Metro/light rail station on line to corner 3 from corner 1, out of use
BSicon MASK-c3.svg
MASK covering corner 3
BSicon BHF.svg
station straight track
BSicon ueABZg3.svg
underground ex flying junction, straight and to the lower right (3rd quadrant)
BSicon STRc2.svg
Track change, corner 2nd quadrant
BSicon RP4.svg
Autor: , Licence: CC0
Four-lane road (N-S)
BSicon STRq.svg
Straight line aqross (according to naming convention, name + modifier)
BSicon RP4s.svg
Autor: , Licence: CC0
Four-lane road joining from north
BSicon RP4xRP2.svg
4-lane road (N–S) crossing 2-lane road (E–W)
BSicon WCONTfaq.svg
start of wasser cont
BSicon uBHF(L)g.svg
Underground stop, one direction only
BSicon RP4yRP2.svg
Transition from 2- to 4-lane roadway
BSicon MASKr.svg
Mask for overlaying of several BSicons.
BSicon uENDE2@F.svg
Diagonal line ending
BSicon RP4w.svg
Autor: , Licence: CC0
Four-lane road joining from east
BSicon RP2wRP1.svg
Autor: VCI, Licence: CC0
two-lane road with one-lane road joining from west
BSicon BUILDING.svg
Canal icon - building
Liberec, Centrum města, památná kolej v Pražské.jpg
Autor: User:Aktron, Licence: CC BY-SA 3.0
Pamětní kolej věnovaná zrušené tramvajové trati v Pražské ulici v Liberci
BSicon numN315.svg
North pointer map symbols: Northeast heading (315°)
BSicon uSTRc2.svg
Rail pictogram: see Rail Icons for more information
Tramvaj nehoda.JPG
Autor: Miroslav Fogl, Licence: CC BY-SA 3.0
Tramvaj v ulici Ještědská
BSicon GNDC.svg
Bs Icon of cable car
BSicon uexSTRc234.svg
track change, corner 234 quadrants
BSicon BAHN.svg
Autor:
Vektory:
, Licence: CC0
Generic train icon, 500 × 500 pixels version.
BSicon RP4q.svg
Autor: Tuvalkin, Licence: CC0
Four-lane road (W-E)
BSicon GRZq-.svg
Border across in place of upper parallel line
StraßenbahnGleisplanLiberec-Jablonec2012.png
Autor: Stef.muc, Licence: CC BY-SA 3.0 de
Kolejová mapa tramvajové sítě v Liberci a Jablonci nad Nisou 2012
BSicon RP2q.svg
Roadway, paved, two-lanes, across
BSicon RP4+r.svg
Autor: Tuvalkin, Licence: CC0
Generic 4-lane road, curve S-W.
BSicon uexCONTf.svg
Unused (ex) urban (u) railway continuation (CONT) forward (f). Icon for Category:Icons for railway descriptions.
Liberec, Fügnerova, napojení tramvajových tratí.jpg
Autor: cs:User:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Liberec, Fügnerova ulice. Napojení úzkorozchodné tramvajové trati Liberec – Jablonec na městskou tramvajovou trať. Pohled od výstupní zastávky. Příjezd od Jablonce zprava, městská trať vlevo.
BSicon uSTRc4.svg
Rail pictogram: see Rail Icons for more information
BSicon ueBHF.svg
ex underground station
BSicon uSTR1+4.svg
Track between the 1st and 4th corners, set u (#003399)
BSicon lAMPEL.svg
Traffic light icon
BSicon BLr.svg
Black Line icon for walkways
BSicon uexSTR1+4.svg
Unused track between the 1st and 4th corners, set u (ex: #6281C0)
BSicon RP4eRP1.svg
four-lane road with single-lane road joining from east
BSicon RP1.svg
Road, paved, single-lane
BSicon uABZg2.svg
underground flying junction, straight and to the lower left (2nd quadrant)
BSicon uexSTRc4.svg
Rail pictogram: see Rail Icons for more information
BSicon MASKl.svg
Mask for overlaying of several BSicons.
BSicon RP2wRP2.svg
Autor: , Licence: CC0
two-lane road with two-lane road joining from west
BSicon uSTR+4.svg
Flyover junction icons for rail diagrams
BSicon RP2oW.svg
Two-lane road bridge over water
BSicon uKDSTe.svg
Underground terminal station (non-passenger)
BSicon RP4n.svg
Autor: Civilspanaren, Licence: CC0
Four-lane road joining from north
BSicon RP1q.svg
Road, paved, single-lane, across
BSicon STRr.svg
track to right forward driving direction (with exact circles)
BSicon uSTRc1.svg
Rail pictogram: see Rail Icons for more information
BSicon RP2+l.svg
Autor: Tuvalkin, Licence: CC0
Roadway, Paved, 2-lanes, (to) right, against
BSicon POINTERf@f.svg
Pointer forward (to next icon row)
BSicon uexSTR2+1.svg
lightrail STRaight to corner 2 from corner 1, out of use
BSicon uCONTfq.svg
Continuation forward, rotated across, set "u"
Františkov, Hanychovská 43, tramvaj.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Liberec X-Františkov, okres Liberec. Hanychovská 169/43 a 123/41, tramvaj.
BSicon uexSTRc1.svg
Rail pictogram: see Rail Icons for more information
Liberec, 1. máje.jpg
Autor: cs:User:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Liberec, pohled od nádraží ulicí 1. máje na centrum města.
BSicon tRP4q.svg
Four-lane road in tunnel (W-E)
BSicon RP2n.svg
Autor: , Licence: CC0
Roadway, paved, two-lanes, joining from north
BSicon NUL3.svg
White direction arrow for overlay, backwards on single line, diagonally, across
BSicon MASK-c4.svg
MASK covering corner 4
BSicon uSTR2+1.svg
From BSicon_uexSTR2+1, using #003399 dark blue color (meaning navigable waterway or underground)
BSicon uBHF2+4.svg
Metro/light rail station on line to corner 2 from corner 4
BSicon BHFq.svg
station at track aqross
BSicon WCONTfq.svg
left wasser cont
BSicon hSTRaeq.svg
Bridge aqross (big)
BSicon uexSTRc2.svg
Rail pictogram: see Rail Icons for more information
Liberec, Horní Hanychov, Tramvajové obratiště.jpg
Autor: User:Aktron, Licence: CC BY-SA 3.0
Tram terminus in Liberec, CZ - Liberec, Horní Hanychov, Tramvajové obratiště
BSicon RP4oW.svg
Four-lane road bridge over water
BSicon PORTALr.svg
Stand-alone tunnel portal that fits flush to the edge of the icon; for use in congested areas of a Diagram.
BSicon WCONTgeq.svg
Icons_for_railway_descriptions/experimental/WASSER_continuations
BSicon uSTRc3.svg
Rail pictogram: see Rail Icons for more information
BSicon STR+1.svg
Flying junction, overhead from the left
BSicon RP4wRP2.svg
four-lane road with two-lane road joining from west
BSicon uWSLlq.svg
light rail turning loop to the right
BSicon uBHF.svg
Underground station
BSicon RP2w.svg
Autor: , Licence: CC0
Roadway, paved, two-lanes, joining from west
BSicon BLl.svg
Black Line icon for walkways
BSicon uSTR.svg
Underground straight track
BSicon MASKe.svg
Mask for overlaying of several BSicons.
BSicon RP1e.svg
Road, paved, single-lane, to left (east) from end (middle)
BSicon uABZg3.svg
underground flying junction, straight and to the lower right (3rd quadrant)
BSicon uBHF(R)f.svg
Underground stop, one direction only
BSicon uABZr+r.svg
Light rail divergent junction to and from the right.
BSicon NUL2.svg
White direction arrow for overlay, ahead on single line, diagonally
BSicon uSTR3.svg
Flyover junction icons for rail diagrams
BSicon uABZ3+4g.svg
Image for BSicon diagrams
BSicon RP2yRP4.svg
Transition from 2- to 4-lane roadway
BSicon MSTRq.svg
Mask across for overlaying of several BSicons.
BSicon uSTRc123.svg
track change, corner all quadrant
BSicon uSTR+1.svg
Flyover junction icons for rail diagrams
BSicon uSTRc234.svg
track change, corner 234 quadrants
BSicon RP4rf.svg
Autor: Tuvalkin, Licence: CC0
Generic 4-lane road, curve N-E.
Cvičná tramvaj u nádraží.jpg
Autor: cs:User:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Liberec, cvičná jízda tramvaje u zastávky Nádraží.
BSicon RP1w.svg
Road, paved, single-lane, forward (across) to dead-end (middle)
BSicon uWSL+l.svg
light rail turning loop start from the left
BSicon uBHF3+1.svg
Metro/light rail station on line to corner 3 from corner 1