Tramvajová trať Na Knížecí – Radlická

Tramvajová trať Na Knížecí – Radlická
Tramvaje v obratišti Radlická
Tramvaje v obratišti Radlická
StátČeskoČesko Česko
MěstoPraha
Tramvajová síťTramvajová doprava v Praze
Provozovatel dráhyDopravní podnik hl. m. Prahy
Datum otevření23. března 1913
Technické informace
Počet stanic5
Délka2,3 km
Rozchod koleje1435 mm (normální)
Počet kolejí2
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda

Hlavní trať Plzeňská – Ženské domovy – Radlická

min
(Radlická ul.)
0Trať Sídliště Řepy – Anděl
Úsek otevřen 23. března 1913
ul. Karla Engliše
vlečka ČKD Tatra Smíchov (191367?)
Větev trati směr Santoška
Ženské domovy (zrušena)
2Větev trati směr Na Knížecí
Bieblova ul.
Tunel Mrázovka (exit Radlická)
(Křížová ul.)
3Křížová
(Radlická ul.)
Dobříšská ul.
Větev trati směr Koulka (191327)
Úsek otevřen 16. června 1927
ul. Ke Koulce
ul. Pod Brentovou
4Braunova (3. 10. 2008)
Braunova ul.
Laurová (19272008)
vratný trojúhelník Laurová (19832008)
Úsek znovuotevřen 3. října 2008
ul. K Vodojemu / ul. Na Laurové
5Laurová
(jednokolejný úsek 192783)
Radlice (192783)
Úsek otevřen 3. října 2008
6Škola Radlice
Pechlátova ul.
8Radlická
Radlická ul. / Kutvirtova ul.

Větev trati Na Knížecí – Ženské domovy (manipulační)
• datum otevření: 1. prosince 1938
• počet stanic: 1
• délka: 0,3 km

min
Trať Anděl – Hlubočepy
(ul. Za Ženskými domovy)
vlečka pivovar – nádraží (193880)
0Na KnížecíNa Knížecí (Smíchov)#Autobusové stanoviště
vlečka ČKD Tatra Smíchov (193896)
kolej k vlečce (194880)
Stroupežnického ul.
nová kolej k vlečce (19812004)
1Hlavní trať Plzeňská – Radlická

Větev trati Ženské domovy – Santoška (zrušena)
• datum otevření: 23. března 1913
• datum uzavření: 30. listopadu 1938
• počet stanic: 1
• délka: 0,5 km

min
(Ostrovského ul.)
Hlavní trať Plzeňská – Radlická
ul. Kováků
ul. Na Skalce
ul. Na Zatlance
Ostrovského ul.
(ul. U Santošky)
ul. U Nikolajky
ul. Na Březince / Bieblova ul.
(stoupání až 79,2 ‰)
Santoška
ul. U Santošky
(ul. Na Václavce)

Větev trati Křížová – Koulka (zrušena)
• datum otevření: 23. března 1913
• datum uzavření: 15. června 1927
• počet stanic: 1
• délka: 0,2 km

min
(Křížová ul.)
Hlavní trať směr Plzeňská
Hlavní trať směr Radlická
ul. Pod Barvířkou
(Křížová ul.)
Koulka
ul. Koulka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tramvajová trať Na KnížecíRadlická vede v celé délce po Radlické ulici na Smíchově a v Radlicích. Odbočuje z trati na Plzeňské ulici nedaleko křižovatky Anděl. První část trati na Koulku s odbočkou na Santošku byla zprovozněna roku 1913, odbočka na Santošku byla zrušena roku 1938. V letech 1927–1983 vedla trať až do Radlic, poté končila na provizorním vratném trojúhelníku Laurová. Po zamítnutí úvah o zrušení celé trati je od roku 2008 opět prodloužena do Radlic, tentokrát až ke stanici metra Radlická.

Historie trati

Zrekonstruovaná zastávka Křížová směrem k Radlické. Trať po zastávce ihned odbočuje vpravo do Radlické ulice. Tato odbočka 16. června 1927 nahradila původní pokračování přímým směrem Křížovou ulicí do konečné zastávky Koulka.

Úsek Plzeňská - Koulka byl poprvé zprovozněn 23. března 1913. 16. června 1927 byla větev v Radlické ulici prodloužena až do Radlic ke škole. Závěrečný 155 metrů dlouhý úsek v Radlicích byl jednokolejný, provoz byl řízen světelnou signalizací. Z odbočky na Koulku se stala manipulační trať. Sled zastávek na hlavní trati tedy od roku 1927 byl: Anděl (na Plzeňské ulici) – Ženské domovy – Křížová – Laurová – Radlice.

Po pěti letech, 31. prosince 1932, byl zrušen původní úsek Křížovou ulicí k usedlosti Koulka. Oblouky z Radlické ulice do Plzeňské ve směru do Košíř byly zřízeny roku 1931. 1. listopadu 1983 byl zrušen koncový úsek Laurová – Radlice. Od té doby tedy platil zkrácený sled zastávek: Anděl (na Plzeňské ulici) – Ženské domovy – Křížová – Laurová.

Od 29. listopadu 1997, v rámci změn organizace dopravy souvisejících s výstavbou a zprovozněním Strahovského tunelu, tramvaje ve směru z centra projížděly zastávkami Anděl (v Nádražní ulici) a Na Knížecí (v ulici Za Ženskými domovy) zatímco ve směru do centra jezdily ještě po původní trase přes zastávky Ženské domovy (v Radlické ulici) a Anděl (v Plzeňské ulici).

Od 2. října 2001 do září 2005 byl provoz na trati dlouhodobě přerušen kvůli výstavbě tunelu Mrázovka, část trati byla při této příležitosti zrekonstruována. Během této výluky ale také byla zrušena zastávka Ženské domovy a celá původní větev trati Plzeňská – Ženské domovy byla prohlášena za manipulační. V té době tedy byl sled zastávek Anděl (v Nádražní ulici) – Na Knížecí – Křížová – Laurová. Kolem roku 2006 byla navíc výstavbou budovy zkrácena manipulační kolej v obratišti Laurová, takže již neumožňovala obracení souprav, ale jen jednotlivých vozů.

V letech 20072008 bylo zbudováno prodloužení trati ke stanici metra Radlická a byly zrekonstruovány i zbývající části původní trati. Tramvajová linka poté jezdila v tomto sledu zastávek: Anděl (v Nádražní ulici) – Na Knížecí (u autobusového nádraží) – Křížová (na nově vybudované přeložce trati) – Braunova – Laurová (v nové poloze) – Škola Radlice – Radlická (u stanice metra).

Dlouhodobá výluka v ulici Za Ženskými domovy zapříčinila, že se od 13. 2. 2023 v úvodním úseku hlavní větví opět stala trať v Radlické ulici. Sled zastávek je tedy následující: Anděl (v Plzeňské ulici) – Křížová – Braunova – Laurová – Škola Radlice – Radlická.[1]

Po mnoho let, až do roku 2001, po této trati jezdila linka 14. Ta byla v letech 2005–2008 nahrazena linkou 6, po prodloužení do Radlic pak linkou 7. Noční linky na tuto trať nikdy nezajížděly. Pouze v době experimentu s provozem nočních linek již od 22 hodin zde končila polonoční linka č. 59, jejíž provoz končil kolem 1 hodiny ranní. Přibližně od roku 2004 zajišťuje noční dopravu v této oblasti autobusová linka 904, jejíž trasa vede souběžně s tramvajovou tratí.

Trať na Santošku

Původně z trati ke Koulce odbočovala na křižovatce s dnešní Ostrovského ulicí též tramvajová trať na Santošku, zprovozněná v roce 1913 současně s ní. Trať na Santošku byla 1. prosince 1938 zrušena a nahrazena trolejbusovou tratí. Začátkem 70. let zanikla i trať trolejbusová a byla nahrazena autobusovou linkou.

Trať v ulici Za Ženskými domovy

U Ženských domovů je k radlické trati od 1. prosince 1938 připojeno traťové propojení z Nádražní ulice ulicí Za Ženskými domovy v těsné blízkosti autobusového nádraží Na Knížecí. Oblouky pro jízdu z ulice Za Ženskými domovy směrem do Radlic byly dobudovány v roce 1973.

V ulici Za Ženskými domovy byla od 7. dubna 1948 až asi do roku 2003 tramvajová síť propojena se železniční sítí, tedy s vlečkou tehdejšího výrobce tramvají ČKD Tatra Smíchov. Ke dni 15. května 1980 byla trať v ulici Za Ženskými domovy zdvojkolejněna, současně byla železniční vlečka ČKD včetně napojení na tramvajovou trať přemístěna a pivovarská vlečka zcela zrušena.

Úseky tratí kolem Ženských domovů sloužily hlavně jako bloková smyčka, při některých výlukách dokonce byly využívány k průjezdu vlaků mezi Palackého náměstím a Malou Stranou, čímž nahrazovaly chybějící (severovýchodní) kolejové oblouky na křižovatce Anděl. Po vybudování Strahovského tunelu a zejména tunelu Mrázovka však tato spojovací trať nabyla na významu – úvodní úsek trati v Radlické ulici byl prohlášen za manipulační, a provoz pravidelných linek do Radlic byl namísto toho převeden na tuto větev v ulici Za Ženskými domovy.

Havarijní stav oblouků mezi ulicemi Za Ženskými domovy a Radlická (směr Radlice) si od 26. února 2021 vynutil převedení provozu tramvají do přímé větve po Radlické ulici a 3. března i vyjmutí obou výhybek v tomto vrcholu křižovatky. Trať v ulici Za Ženskými domovy je od té doby přístupná pouze po obloucích směr Anděl.[2]

Úvahy o zrušení, rekonstrukce

V souvislosti s výstavbou linky B metra i významných silničních komunikací se opakovaně vážně uvažovalo o zrušení celé této tratě.

Od 1. listopadu 1983 byl zrušen koncový jednokolejný úsek Laurová – Radlice a u zastávky Laurová tak vzniklo, jako provizorní, ve své době jediné tramvajové obratiště, v němž se v pravidelném provozu tramvaje obracely couváním, nikoliv ve smyčce – současně byla zbourána významná část původní domovní zástavby Radlic. Podle původních plánů mělo dojít k dalším rozsáhlým demolicím a ulice měla být nahrazena kapacitní mnohaproudou komunikací směrem k Jihozápadnímu Městu. Z tohoto plánu brzy sešlo.

V letech 2000–2001 byla zrekonstruována křižovatka Radlická – Plzeňská. Od 2. října 2001 do září 2005 byl dlouhodobě přerušen provoz na celé trati kůli výstavbě tunelu Mrázovka. Po tuto dobu jezdila v úseku Anděl – Radlická náhradní autobusová linka X-14. Během výluky došlo k přeložení a rekonstrukci přilehlé části tramvajové trati (až po křižovatku Radlická – Křížová). Zaroveň ale byly trvale zrušeny zastávky Ženské domovy v Radlické ulici a odstraněny jejich nástupní ostrůvky. Na tramvajových kolejích jsou od té doby vyznačeny odbočovací pruhy pro silniční vozidla.

Úsek trati mezi Plzeňskou ulicí a ulicí Za Ženskými domovy byl se skončením této rekonstrukce prohlášen za manipulační a v běžném provozu jím od té doby vlaky nesměly bez zvláštních opatření projíždět, a to ani v rámci zatahování spojů nebo operativních odklonů – výhybky byly trvale zaklínovány. Pravidelná tramvajová linka do Radlic tedy v obou směrech trvale projížděla ulicemi Nádražní a Za ženskými domovy, a jako náhrada pro operativní odklony nebo obracení vlaků byla vybudována (obnovena) smyčka u smíchovského nádraží.

V září a říjnu 2008 byl zrekonstruován zbylý úsek trati od Křížové k Laurové. Zprovozněn byl 4. října 2008 současně s prodloužením trati do smyčky Radlická.

Nový úsek Laurová – Radlická

Poprvé se o opětovném prodloužení uvažovalo již v roce 1994, tehdy se zvažovalo několik variant vedení.[3] Ještě v první polovině prvého desetiletí 21. století se objevila různá data výstavby a zprovoznění, nakonec však bylo vše odsunuto do poloviny druhé. Důvody pro vybudování trati byly dva: nevyhovující ukončení trati na Laurové vratným trojúhelníkem (po zrušení tohoto zůstal v provozu již jen jediný na Zvonařce – dnes využívaný retrolinkou 23) a požadavek Prahy 5 zavést tramvajovou trať k nové ústředí ČSOB u stanice metra Radlická, která tak očekává další rozvoj této oblasti.[3]

Výstavba prodloužení od dosavadní konečné Laurová v Radlické ulici ke stanici metra Radlická byla zahájena 15. srpna 2007 při zachování provozu na stávajícím úseku; započala výstavba měnírny a přeložky inženýrských sítí. Následně proběhla rekonstrukce původní trati v úseku od zastávky Křížová a rekonstrukce kanalizace a vodovodů.[4] Hlavním projektantem byl Metroprojekt Praha, dodavatelem Stavby silnic a železnic. Výstavba si vyžádala náklady ve výši 510 milionů . 3. října 2008 byl nový úsek slavnostně otevřen a od 4. října 2008 na něm byl zahájen pravidelný provoz, a to nově linky 7.[5] Od března 2017 zde končí ve špičkách pracovních dnů i linka 21.

Trať je dvojkolejná, dlouhá 1059 m (tento údaj se pravděpodobně týká úseku od křižovatky Křížová, jiný zdroj uvádí délku nové trati 741 metrů[zdroj?]), ukončená dvojkolejnou smyčkou.[6] Na rekonstruované původní části trati přibyla zastávka Braunova, zastávka Laurová byla přemístěna z původní polohy na novou část trati, na novém úseku jsou dále zastávky Škola Radlice a Radlická – všechny zastávky jsou umístěny obousměrně.

Odkazy

Reference

  1. Archivovaná kopie. pid.cz [online]. [cit. 2023-02-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2023-04-01. 
  2. Aktualita - Středa 3. března 2021 [online]. Pražské tramvaje.cz [cit. 2024-06-29]. Dostupné online. 
  3. a b Článek na stránkách Pražská pětka. www.prazskapetka.cz [online]. [cit. 2007-09-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-08. 
  4. Ing. Jiří Eliáš: Tramvajová trať v Radlické ulici. DP kontakt 8/2007, str. 3
  5. Slavnostní zahájení provozu tratě Laurová - Radlická 3. října 2008 [online]. Pražské tramvaje.cz [cit. 2008-10-08]. Dostupné online. 
  6. Projekt trati Laurová – Radlická (prazsketramvaje.cz)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
BSicon uCONTgq.svg
Continuation backward, rotated across, set "u"
BSicon vRP2q.svg
Generic divided roadway across
BSicon lAMPEL.svg
Traffic light icon
BSicon uCONTfq.svg
Continuation forward, rotated across, set "u"
BSicon GRZq-.svg
Border across in place of upper parallel line
BSicon exSTRq.svg
Straight line aqross (according to naming convention, name + modifier)
BSicon RP4q.svg
Autor: Tuvalkin, Licence: CC0
Four-lane road (W-E)
Linka B (Praha).svg
Autor: Gateshebe, Licence: CC BY-SA 4.0
Metro v Praze – linka B
BSicon RP2q.svg
Roadway, paved, two-lanes, across
BSicon RP2.svg
Autor: , Licence: CC0
Roadway, paved, two-lanes (forward)
BSicon uexSTR.svg
ex underground straight track
BSicon numN015.svg
Autor: Epicgenius, Licence: CC0
Icon for category:BSicon templates, derived from
Radlice-tramvajova trat-kveten 08.jpg
Autor: Honza Groh, Licence: CC BY 3.0
Výstavba travmajové trati do Radlic v květnu 2008
BSicon BUS2.svg
British Rail-style bus symbol (facing right)
BSicon vRP2yRP42.svg
2 x 2-lane to 4-lane corner 2
BSicon RP4xRP1.svg
Four-lane road crossing single-lane road
BSicon RP4e.svg
Autor: , Licence: CC0
Four-lane road joining from east
BSicon RP2s+1.svg
Roadway, paved, two-lanes, (forward) from corner 1
Praha, Radlice, Laurová, výstavba tramvajové trati.JPG
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Výstavba tramvajové trati Laurová - Radlická. Smíchov, obratiště Laurová, pohled do Radlické ulice směrem od centra Prahy
BSicon uABZgl+xl.svg
Junction straight to the left from the left (with exact circles) – straight and top branch used, bottom branch unused
BSicon POINTERg@gq.svg
Image for BSicon diagrams
Praha, Radlice, Laurová, výstavba tramvajové trati VI.JPG
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Výstavba tramvajové trati Laurová - Radlická
BSicon RP4.svg
Autor: , Licence: CC0
Four-lane road (N-S)
BSicon RP4s.svg
Autor: , Licence: CC0
Four-lane road joining from north
BSicon vRP2.svg
Divided four-lane road (N-S)
Português: Dividio estrada de quatro faixas (N-S)
BSicon ueABZg+1.svg
underground ex flying junction, straight and from the upper left (1st quadrant)
BSicon RP4yRP2.svg
Transition from 2- to 4-lane roadway
BSicon MASKr.svg
Mask for overlaying of several BSicons.
BSicon RP4w.svg
Autor: , Licence: CC0
Four-lane road joining from east
BSicon uexENDEeq.svg
Rail pictogram: see Rail Icons for more information
BSicon numN315.svg
North pointer map symbols: Northeast heading (315°)
BSicon RP2s.svg
Autor: , Licence: CC0
Roadway, paved, two-lanes, joining from south
BSicon ueABZgl+l.svg
Urban metro junction with (unused) branches to and from the left.
Praha, Radlice, rekonstrukce Radlické ulice.JPG
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Rekonstrukce Radlické ulice
BSicon uexSTR3+l.svg
Icon for railway description
BSicon RP4+l.svg
Autor: Tuvalkin, Licence: CC0
Generic 4-lane road, curve S-W.
Radlicka draha-menirna.jpg
Autor: Honza Groh, Licence: CC BY 3.0
Tramvajová trať do Radlic - měnírna mezi zastávkami Laurová a Radlická škola
BSicon RP4+r.svg
Autor: Tuvalkin, Licence: CC0
Generic 4-lane road, curve S-W.
BSicon ueBHF.svg
ex underground station
Smyčka Radlická, nástupní pozice.jpg
Autor: Honza Groh (Jagro), Licence: CC BY-SA 3.0
Nástupní pozice, smyčka Radlická, tramvajová trať Na Knížecí – Radlická
BSicon RP4yvRP2.svg
Transition 4-lane road to divided 4-lane road
BSicon RP2e.svg
Autor: , Licence: CC0
Roadway, paved, two-lanes, (joining from east)
BSicon RP2c4.svg
Roadway, paved, two-lanes, corner 4 (filler)
Radlicka draha-tram na Laurovy.jpg
Autor: Honza Groh, Licence: CC BY 3.0
Tramvajová trať do Radlic - Zastávka Laurová s tramvají Tatra T3
BSicon uexSTRc4.svg
Rail pictogram: see Rail Icons for more information
BSicon uCONTg.svg
Image for BSicon diagrams
Radlicka draha-Krizova celek.jpg
Autor: Honza Groh, Licence: CC BY 3.0
Tramvajová trať do Radlic - zastávka Křížová
Praha, Radlice, Laurová, výstavba tramvajové trati V.JPG
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Výstavba tramvajové trati Laurová - Radlická
BSicon uexCONTfq.svg
Unused continuation forward, rotated across, set "u"
BSicon LOCK3d.svg
Canal icon - lock chevron for overlay onto any coloured line
BSicon RP23+n.svg
Roadway, paved, two-lanes, to corner 3 forward (from north)
BSicon uABZqrxl.svg
Underground junction aqcross to the right and ex left (with exact circles)
BSicon vRP2yRP4q.svg
Transition 2 divided to 4, across
BSicon uexCONTgq.svg
icon for Category:Icons for railway descriptions, Unused (ex) urban (u) railway continuation (CONT) to the right (r)
Praha, Radlice, rekonstrukce tramvajové trati, lokalita bývalého vratného trojúhelníku.jpg
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Rekonstrukce Radlické ulice, nová tramvajová trať
BSicon RP4n.svg
Autor: Civilspanaren, Licence: CC0
Four-lane road joining from north
BSicon RP4wRP4.svg
four-lane road with four-lane road joining from west
BSicon vRP2yRP4l.svg
4-lane divided to/from 4-lane on turn
BSicon MASK-c1.svg
MASK covering corner 1
Radlicka draha-tocna Radlicka.jpg
Autor: Honza Groh, Licence: CC BY 3.0
Tramvajová trať do Radlic - Konečná Radnická
BSicon exKDSTaq.svg
ex non-passenger terminal station, track to the left
BSicon ueABZg+4.svg
underground ex flying junction, straight and from the upper right (4th quadrant)
BSicon uexSTRc1.svg
Rail pictogram: see Rail Icons for more information
BSicon RP4s+4.svg
4 lane road to south from corner 4
BSicon numN285.svg
Autor: Epicgenius, Licence: CC0
Icon for category:BSicon templates, derived from
BSicon RP2n.svg
Autor: , Licence: CC0
Roadway, paved, two-lanes, joining from north
BSicon uexABZq2.svg
Junction of unused tracks across and to 2nd corner, set "u"
BSicon RP1c3.svg
Roadway, paved, single-lane, corner 3 (filler)
BSicon RP4l.svg
Autor: Tuvalkin, Licence: CC0
Generic 4-lane road, curve N-W.
BSicon ueABZq+r.svg
BS template transport icon
BSicon uexSTRc2.svg
Rail pictogram: see Rail Icons for more information
BSicon RP4yvRP2q.svg
Transition 4 to 2 divided, across
BSicon uexKBHFe.svg
Underground ex terminal station
BSicon vRP2w.svg
2 divided across, west half
BSicon RP4wRP2.svg
four-lane road with two-lane road joining from west
BSicon uWSLr.svg
light rail turning loop end to the right
BSicon uBHF.svg
Underground station
BSicon RP4c3.svg
4 lane filler for corner 3
BSicon RP2w.svg
Autor: , Licence: CC0
Roadway, paved, two-lanes, joining from west
BSicon uABZq+lr.svg
Underground junction aqcross from the left and right (with exact circles)
BSicon uSTR.svg
Underground straight track
Radlicka draha-Radlicka Skola.jpg
Autor: Honza Groh, Licence: CC BY 3.0
Tramvajová trať do Radlic - Zastávka Škola Radlice.
BSicon RP1e.svg
Road, paved, single-lane, to left (east) from end (middle)
BSicon RP4c1.svg
4 lane filler for corner 1
BSicon uexSTRc3.svg
Rail pictogram: see Rail Icons for more information
BSicon RP2c2.svg
Roadway, paved, two-lanes, corner 2 (filler)
BSicon vRP2xRP2.svg
This is derived from the BSicon series.
BSicon RP4rf.svg
Autor: Tuvalkin, Licence: CC0
Generic 4-lane road, curve N-E.
BSicon RP1s+4.svg
Road, paved, single-lane, forward from corner 4
BSicon RP1w.svg
Road, paved, single-lane, forward (across) to dead-end (middle)