Řád cisterciáků přísné observance

Cisterciácký řád přísné observance
Ordo Cisterciensis Strictioris Observantiae (la) O.C.S.O.''
Coat of arms of the Cistercian Order.svg
Trapističtí mniši
Trapističtí mniši
Základní informace
AktivitaOd 17. století
Kategoriemnišský řád
ZaložilSv. Robert z Molesme, Armand Jean Le Bouthillier de Rancé
MottoOra et labora
Odkazyhttp://www.ocso.org

Řád cisterciáků přísné observance (Ordo Cisterciensis Strictioris Observantiae, O.C.S.O.; někdy také Ordo Cisterciensium reformatorum, O.C.R.), jehož členové jsou nazýváni trapisté, vznikl v 17. stoletíopatství La Trappe (odtud výraz trapisté) ve Francii, kde došlo k reformě cisterciáckého řádu, jejímž iniciátorem byl Armand Jean Le Bouthillier de Rancé (1626–1700) roku 1664. Je považován za jeden z nejpřísnějších katolických řádů.

Historie

Původně existoval jako součást cisterciáckého řádu, v roce 1892 byl vyčleněn jako samostatný řád. Řád má i ženskou větev.

Řehole

Trapisté zachovávají Řeholi sv. Benedikta, ve které je věnováno hodně prostoru modlitbě, ale kde se klade také důraz na manuální práci. Tuto řeholi vystihuje heslo benediktinů: latinsky „Ora et labora“ v překladu „modli se a pracuj“. Mniši zachovávají mlčenlivost, neboť ticho vytváří prostor pro vnímání Boha. Asi nejznámějším trapistou je Thomas Merton.

Život v trapistickém klášteře

Život trapisty má přísná pravidla. Vstává se velmi brzy ráno (v českém trapistickém klášteře Nový DvůrToužimi ve 3:00). Den je ve znamení pravidelného střídání modlitby, bohoslužeb a duchovní četby, k nimž tvoří protiváhu manuální práce, neboť každý trapistický klášter obhospodařuje určité pozemky a chová např. ovce či jiná zvířata.

Generální opati řádu

Původně byli trapisté kongregací cisterciáckého řádu, podřízenou generálnímu opatovi cisterciáků. Od roku 1892, kdy došlo k právnímu oddělení obou řádů, stáli v jeho čele tito generální opati:

  • Sébastien Wyart (Mont-des-Cats/Sept-Fons), 1892–1904
  • Augustin Marre (Igny), 1904–1922
  • Jean-Baptiste Ollitrault de Kéryvallan (Melleray), 1922–1929
  • Herman-Joseph Smets (Westmalle), 1929–1943
  • Dominique Nogues (Timadeuc), 1946–1951
  • Gabriel Sortais (Bellefontaine), 1951–1963
  • Ignace Gillet (Dombes/Aiguebelle), 1964–1974
  • Ambrose Southey (Mount St Bernard), 1974–1990
  • Bernardo Olivera (Azul), 1990–2008
  • Eamon Fitzgerald (Mount Melleray), od roku 2008

Trapisté v Česku

Klášter trapistů v Novém Dvoře

V roce 1999 se začala opravovat a dostavovat ruina statku v Novém DvořeDobré VodyToužimi v západních Čechách. Ruina byla dobudována na moderní klášter řádu trapistů. Mniši se do objektu nastěhovali již během stavby a sami se stavbou pomáhali. Komunitu v Novém Dvoře tvoří asi 30 řeholníků. V září 2011 bylo rozhodnuto o jeho povýšení na opatství.

Trapistky působí v Poličanech ve středních Čechách, kde provozují od roku 2007 Dům pro hosty a vybudovaly klášter Nanebevzetí Panny Marie nad Vltavou. Základní kámen byl posvěcen apoštolským nunciem Diegem Causerem roku 2008 a v roce 2012 byl kardinálem Vlkem vysvěcen klášterní kostel.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Coat of arms of the Cistercian Order.svg
Autor: Tardigradius, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of arms of the Cistercian Order
Klášter Nový Dvůr - okres Karlovy Vary - Karlovarský kraj - Česká republika.jpg
(c) I, Haunerova, CC BY 2.5
Klášter Nový Dvůr nedaleko Dobré Vody u Toužimi vznikl úpravou barokního dvora. Klášter bratří trapistů leží v okrese Karlovy Vary, Česká republika.
Heilig Bloed-Clerici-Monialen.jpg
Autor: Carolus 17:29, 20 May 2007 (UTC), Licence: CC BY 2.5
Monks trappisten West-Vleteren. Brugge, Procession of the Holy Blood