Treska tmavá

Jak číst taxoboxTreska tmavá
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídaryby (Osteichthyes)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádhrdloploutví (Gadiformes)
Čeleďtreskovití (Gadidae)
Rodtreska (Pollachius)
Binomické jméno
Pollachius virens
(Linnaeus, 1758)
Synonyma
 • Gadus virens Linnaeus, 1758
 • Polachius virens (Linnaeus, 1758)
 • Merlangus virens (Linnaeus, 1758)
 • Gadus carbonarius Linnaeus, 1758
 • Pollachius carbonarius (Linnaeus, 1758)
 • Merlangus carbonarius (Linnaeus, 1758)
 • Gadus colinus Lacépède, 1800
 • Gadus purpureus Mitchill, 1814
 • Merlangus purpureus (Mitchill, 1814)
 • Gadus sey Lacépède, 1800
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Treska tmavá (Pollachius virens) je mořská ryba z čeledi treskovití.

Popis

Tresku tmavou lze od tresky polaka (Pollachius pollachius) rozlišit podle relativní délky horní a dolní čelisti. Treska polak má delší spodní čelist, zatímco treska tmavá má přibližně stejně dlouhou horní a spodní čelist. To dává hlavě velmi odlišný profil. Obecně je treska polak hnědá nebo zlatá s tmavým hřbetem, zatímco treska tmavá je jasně stříbrná s velmi tmavě zeleným hřbetem. Treska tmavá má obecně relativně menší oči. Postranní čára tresky polaka má nad prsními ploutvemi nápadné zakřivení, zatímco u tresky tmavé je rovnější.

Maso tresky tmavé je tmavě zbarvené (odtud i její obecný název), zatímco maso tresky polaka je podobné ostatním zástupcům čeledi treskovitých. Toto tmavé zbarvení čerstvého tepelně neupraveného masa mohlo vést k nezasloužené pověsti této ryby jako ryby nevhodné k jídlu.

Vyskytuje se v severních částech severního Atlantiku, včetně Biskajského zálivu a Palmas Altas Campus. Dospělí jedinci se obvykle dožívají 16–20 let a dorůstají 100–120 cm, ale byli uloveni i jedinci o délce až 130 cm a hmotnosti až 32 kg[1]. Mladí jedinci se obvykle vyskytují v blízkosti břehu, zejména ve skalnatých oblastech, a jak rostou, mají tendenci se stěhovat do hlubších vod. Současný světový rekord IGFA je 22,7 kg (50 lb), rekord byl zaznamenán v norském Saltstraumenu.

Norští vědci zdokumentovali, že si tresky tmavé zvykly shromažďovat se v okolí rybích farem a živit se nesnědeným lososím krmivem, které se dostává přes síťové stěny sádek[2].

Rozmnožování

Treska dosahuje pohlavní dospělosti ve věku 4–9 let a je iteroparní, tře se vícekrát během období tření s determinovanou plodností.[3] Samice produkují v závislosti na své velikosti 500 tisíc až 9 milionů jiker o průměru 1,0 až 1,3 mm.[4][5]

Rybolov

Treska tmavá se loví celoročně pomocí zařízení, jako jsou dánské nevody, vlečné sítě, dlouhé lovné šňůry a tenatové sítě, a často se loví v rámci smíšeného rybolovu s jinými druhy dnových ryb, jako jsou tresky z rodu Gadus a tresky bezvousé. Hlavní loviště ve východním Atlantiku jsou v Barentsově moři, v okolí Islandu, Faerských ostrovů a v Severním a Keltském moři. Těžba ve východním Atlantiku se v období 1980–2017 pohybovala kolem 300–700 tisíc tun. Všechny populace ve východním Atlantiku posuzuje ICES, která každoročně zveřejňuje doporučení pro celkový přípustný odlov.

Komerční těžbu tresky tmavé v západním Atlantiku provádějí Spojené státy americké a Kanada. V letech 1980–2017 se pohybovala kolem 5–20 tisíc tun ročně. Populaci v západním Atlantiku vyhodnocuje NOAA.

Všechny čtyři populace hodnocené ve východním Atlantiku a populace v západním Atlantiku jsou těženy udržitelným způsobem, přičemž mnoho rybářských společností získalo certifikát udržitelného rybolovu od Rady pro správu moří (Marine Stewardship Council). Treska tmavá je jedlá a má obchodní hodnotu, i když je podstatně méně cenná než prvotřídní bílé ryby, jako jsou tresky rodu Gadus a treska skvrnitá.[6] Pro dosažení oranžové barvy podobné lososu se může nasolovat a udit. V Německu se tato ryba běžně prodává pod názvem „mořský losos“, ačkoli není blízce příbuzná žádnému lososu.

Přestože je velká část tresky tmavé konzumované v Evropě ulovena v britských vodách, není u tamních spotřebitelů oblíbenou rybou. Většina britského výlovu tresky tmavé se proto vyváží do Francie, kde se hojně konzumuje[7].

Treska tmavá se také používá jako potrava pro kočky.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pollachius virens na anglické Wikipedii.

 1. Pollachius virens, Saithe : fisheries, gamefish [online]. Příprava vydání Rainer Froese, Daniel Pauly. FishBase, 2010-10. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Saithe quality near fish farms documented Archivováno 12. 5. 2021 na Wayback Machine. 24 August 2016 nofima.no, accessed 17 January 2021
 3. MURUA, H; SABORIDO-REY, F. Female Reproductive Strategies of Marine Fish Species of the North Atlantic. Journal of Northwest Atlantic Fishery Science. December 2003, s. 23–31. ISSN 0250-6408. DOI 10.2960/J.v33.a2. (anglicky) 
 4. STOROZHUK, A. Y.; GOLOVANOV, A. V.; GOLUBYATNIKOVA, I. P. On the fecundity of Saithe (Pollachius virens) in the NorthSea. ICES Document CM. 1974. Dostupné online. (anglicky) 
 5. SKJAERAASEN, J. E.; DEVINE, J. A.; GODIKSEN, J. A.; FONN, M.; OTTERÅ, H.; KJESBU, O. S.; NORBERG, B. Timecourse of oocyte development in saithe Pollachius virens: Oocyte development in p. virens. Journal of Fish Biology. January 2017, s. 109–128. DOI 10.1111/jfb.13161. PMID 27734466. (anglicky) 
 6. Coalfish [online]. British Sea Fishing [cit. 2015-12-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. LICHFIELD, John. A 'Brexit bonanza' for UK fishing? That's a fishy tale with an unhappy ending. The Guardian. 31 August 2019. Dostupné online [cit. 10 March 2020]. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Pollachius virens 01.jpg
Autor: Tino Strauss, Licence: CC BY-SA 3.0
Pollock, Pollachius virens, in Ozeaneum public aquarium, Stralsund, Germany