Trest smrti v Portugalsku

José de Mascarenhas da Silva, ilustrace jeho popravy

Trest smrti v Portugalsku za civilní zločiny byl formálně zrušen v roce 1867. Ovšem od roku 1846 v této zemi nebyla vykonána žádná poprava. Portugalsko se tak stalo průkopníkem v procesu zrušení trestu smrti.

Historie

Pozůstatky starobylé šibenice umístěné uprostřed lesa

V Portugalsku se používal trest smrti oběšením. Jako první země na světě zahájila proces vedoucí ke zrušení tohoto nejvyššího trestu. Rušila jej postupně.[1] Nejdříve byl v roce 1852 zrušen trest smrt za politické zločiny. V roce 1867 byl zachován trest smrti pouze ve vojenském právu. V roce 1911 byl trest smrti v Portugalsku zrušen úplně. Poté, co země vstoupila do první světové války byl trest smrti obnoven pouze za vojenské zločiny v době války s cizí zemí a to pouze za zločiny, ke kterým došlo na válčišti.[2] S novou ústavou z roku 1976 byl trest smrti ve všech případech opět zrušen.[1][3][4]

Poslední poprava v Portugalsku byla vykonána roku 1846 v Lagosu. Problematická a špatně zdokumentovaná je poprava vojáka Portugalského expedičního sboru ve Francii, který byl zastřelen popravčí četou během první světové války.[1][3] João Augusto Ferreira de Almeida byl zastřelen dne 16. září 1917. Tomuto vojákovi se dostalo v roce 2017 „morální rehabilitace“ od portugalské vlády a prezidenta Portugalska, který je vrchním velitelem ozbrojených sil Portugalska při příležitosti stého výročí jeho popravy a 150. výročí ukončení trestu smrti za civilní zločiny. Tato akce byla čistě symbolická a nejednalo se o opětovné prověření případu, zproštění viny nebo udělení milosti. Šlo pouze o „rehabilitaci památky vojáka odsouzeného k trestu odporujícím lidským právům a hodnotám a zásadám, které jsou v portugalské společnosti dlouho zakořeněné“.[5]

Podle průzkumu European Values Study z roku 2008 uvedlo 51,6 % respondentů z Portugalska, že trest smrti nelze nikdy ospravedlnit. Pouze 1,5 % respondentů z Portugalska uvedlo, že jej lze ospravedlnit vždy.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Capital punishment in Portugal na anglické Wikipedii.

  1. a b c The abolition of capital punishment in Europe. www.capitalpunishmentuk.org [online]. [cit. 2021-11-17]. Dostupné online. 
  2. "Law 635: Amendment to the Portuguese Constitution of 1911, Article 3 – Exception on the Death Penalty Article" (PDF). Diário do Governo da República Portuguesa. República Portuguesa. 28. září 1916 Dostupné online (portugalsky)
  3. a b Death Penalty Satistics 2006. Amnesty International [online]. [cit. 2021-11-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Constituição da República Portuguesa. www.parlamento.pt [online]. [cit. 2021-11-17]. Dostupné online. (portugalsky) 
  5. Presidente da República associa-se a ″reabilitação moral″ de soldado condenado a pena de morte. www.dn.pt [online]. [cit. 2021-11-18]. Dostupné online. (portugalsky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Europe map.png
Political map of Europe
Execução do Duque de Aveiro e do Marquês de Tavora.jpg
Execução do Duque de Aveiro e do Marquês de Tavora, Ilustração de 1759/1760 - Bilblioteca Nacional de Lisboa
Antiga Forca de Penedono - Portugal (50453720358).jpg
Autor: Vitor Oliveira from Torres Vedras, PORTUGAL, Licence: CC BY-SA 2.0
Antiga forca localizada no cimo de um grande penedo, no meio de uma mata.