Trhový Štěpánov (zámek)

Trhový Štěpánov
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Výstavba14. století
Přestavbapo roce 1664
Zánik1741
Stavebníkneznámý
Další majiteléŠternberkové, Pražské biskupství, Pražské arcibiskupství, Trčkové z Lípy, Zručtí z Chřenovic, Malovcové z Malovic, Budovcové z Budova, Novohradští z Kolovrat, město Trhový Štěpánov, Páni z Donína, Páni z Houssonu, Páni z Weissenwolfu, Auersperkové
Poloha
AdresaV Zámku, Trhový Štěpánov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Trhový Štěpánov
Trhový Štěpánov
Trhový Štěpánov, Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky50767/2-3966 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trhový Štěpánov byl hrad přestavěný na barokní zámek ve stejnojmenném městě v okrese Benešov. Nacházel se přibližně v prostoru ulice V Zámku a zanikl během požáru v roce 1741. Jeho areál byl potom rozparcelován a zbytky poničeny výstavbou nákupního střediska.[1] Od roku 1988 jsou jeho zbytky chráněny jako kulturní památka.[2]

Historie

Tvrz a hrad

Hrad v Trhovém Štěpánově byl založen nejspíše na začátku 14. století, byť je možné, že se k sídlu vztahuje zmínka o opevnění štěpánovského kostela za biskupa Tobiáše z Bechyně, který svou funkci zastával v letech 1278–1296.[1] Dne 21. dubna 1421 přestoupil arcibiskup Konrád z Vechty k husitství a z hradu se stalo jeho centrum v kraji. V roce 1436, po porážce husitů, daroval císař Zikmund hrad Mikuláši Trčkovi z Lípy. Následně se majitelé často střídali – hrad patřil Zdeňku Zruckému z Chřenovic, Malovcům z Malovic, Adamu Budovcovi z Budova, Albrechtu Novohradskému z Kolovrat a za vlády císaře Rudolfa II. jej kupují měšťané. Ti jej v roce 1596 museli kvůli dluhům prodat Petru Holickému ze Šternberka; po něm jej vlastnila Anna Holická z Donína. Za třicetileté války byl celý kraj vypleněn armádami, město navíc postihl mor, bída a hlad.

Zámek

Roku 1664 odkoupil rytíř Ignác Bohumír z Houssonu panství od Jiřího Holického ze Šternberka. Nový majitel hrad přestavět na zámek. Roku 1687 se dostal do vlastnictví hraběnky Františky Benigny z Weissenwolfu, prostřednictví jejíž vnučky Marie Josefy se Štěpánov dostává do majetku Auersperků, kteří drželi město do roku 1848. V roce 1741 postihl město požár, po němž zámek nebyl obnoven a jeho trosky obyvatelé rozebrali jako stavební materiál. Do současnosti se dochovaly pouze zbytky obvodových zdí a také kámen zámecké brány z roku 1668, dnes zazděný do fasády domu čp. 26.

Odkazy

Reference

  1. a b DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Trhový Štěpánov, s. 559–560. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-06-23]. Identifikátor záznamu 164319 : Hrad, zřícenina a archeologické stopy. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic