Trinidad

Trinidad
Mapa
Mapa
Trinidad
Trinidad
StátTrinidad a TobagoTrinidad a Tobago Trinidad a Tobago
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trinidad je ostrov v Karibském moři. Je to nejrozsáhlejší a nejlidnatější ostrov státu Trinidad a Tobago, je domovem 96 % obyvatel země.

Geografie

Trinidad je nejjižnější ostrov v Karibiku a nachází se 11 km severně od pobřeží Venezuely. Rozloha ostrova je 4 769 km². Ostrov je 80 km dlouhý a 59 km široký. Je pevninského původu; oddělený od pevniny úžinou Bocas del Dragon, zálivem Paria a úžinou Boca de la Sierpe. Břehy jsou mírně členité, na severu jsou ohraničeny korálovými útesy, na jihu mangrovníky.

Trinidadu dominuje nízko položená rovina, na východě bažinatá, se dvěma rovnoběžnými hřebeny ve vnitrozemí, vysokými až 300 m. Na severu je pohoří až 940 m vysoké (masiv Aripo) pokračováním pobřežní Kordillery z Venezuely. Podél jižního pobřeží jsou bahenní sopky. Na ostrově jsou ložiska přírodního asfaltu (např. La Brea Pitch Lake), ropy (pobřeží na jihozápadě a jihovýchodě) a zemního plynu.

Historie

Prvním Evropanem, který na ostrově přistál, byl Kryštof Kolumbus, který roku 1498 během své plavby do „Nového světa“ tento ostrov objevil a pojmenoval ho La Trinidad (Trojice). Trinidad zůstal ve španělských rukou až do roku 1797, kdy se tu usadili Francouzi a afričtí otroci.

V roku 1888 byly Trinidad a Tobago sloučeny do jedné korunní kolonie. V roce 1976 Trinidad a Tobago vyhlásily nezávislost na Britském impériu a staly se nezávislou republikou.

Obyvatelstvo a ekonomika

Panoramatický pohled na město Port of Spain

Největším městem na ostrově je přístav Port of Spain, který se nachází na severozápadě ostrova.

Narodili se zde známé osobnosti, jako například zpěvačka Nicki Minaj.

Základem ekonomiky je těžba a zpracování ropy (domácí i dovážené) a cestovní ruch. Chemie a petrochemie proměnily západní pobřeží Trinidadu v jednu z průmyslových zón Západní Indie. Trinidad je velkým vývozcem zkapalněného zemního plynu.

Ostrov má mezinárodní letiště.

Trinidad světově proslul jako mateřská oblast extrémně pálivých papriček, které jsou zde dosud pěstovány. Nejslavnější z nich je trinidadský škorpión z distriktu Moruga, který patří k nejpálivějším chilli papričkám vůbec.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Trinidad (ostrov) na slovenské Wikipedii a Тринидад (остров) na ruské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
POS panorama.JPG
Port of spain city panorama
Td-map.png
Map of Trinidad and Tobago, showing major islands and towns.