Tripolská kultura

Nádoby tripolské kultury v muzeu v Iasi v Rumunsku
Maximální rozšíření tripolské kultury v rámci celé její existence na mapě s moderním správním členěním
Malovaná hliněná miska

Tripolská kultura, také Cucuteni–Trypilská kultura (ukrajinsky Трипільська культураTrypilska kultura, rumunsky Cultura Cucuteni) je neolitická archeologická kultura, která se vyskytovala v oblasti od povodí Prutu k povodí Dněstru přibližně v letech 5200–3000 před naším letopočtem. K roku 2003 bylo známo téměř 3 tisíce nalezišť od osamělých stavení až po města pro 30 tisíc obyvatel, většinou v povodí řek. Charakterizuje ji keramika, hlavně malované nádoby (bez použití hrnčířského kruhu) a drobné antropomorfní sošky (idoly?).

Výzkum

Chrám Nebelivka, Ukrajina. rekonstrukce – 4000 před n. l.

K objevu tripolské kultury došlo v osmdesátých letech devatenáctého století nezávisle na Ukrajině a v Rumunsku. V severovýchodním Rumunsku objevil kulturu Teodor Burada a byla pojmenována Cucutenská podle vesnice Cucuteni v župě Iași, kde k objevu došlo. Na Ukrajině kulturu objevil český rodák Čeněk Chvojka a byla pojmenována Tripolská podle vesnice Trypillja / Trypillia jižně od Kyjeva. Název z Ukrajiny se rozšířil do slovanských jazyků a obecněji východní Evropy, název Cucutenská se uchytil v západní Evropě. V moderní době se používá označení Cucutensko-tripolská kultura, které vyjadřuje, že se jedná o jedinou kulturu.

Kulturu objevil český rodák

Archeolog Čeněk Chvojka objevil první Trypolské osídlení na území moderní Ukrajiny v letech 18931894 na Kyrylivské ulici 55 v Kyjevě. Čeněk Chvojka představil své nálezy v srpnu 1899 na XI archeologickém kongresu v Kyjevě. Za oficiální rok objevení trypilské kultury na Ukrajině je považován rok 1893 — rok, kdy začaly vykopávky na Kyrylivské ulici v Kyjevě. Na podzim roku 1897 bylo Chvojkou nalezeno několik osad s materiály podobnými kyjevským nálezům v blízkosti města Trypillya v Kyjevské župě (nyní vesnice Trypillya, Kyjevská oblast). V českých, moldavských, ruských, ukrajinských a dalších publikacích je název „trypilská kultura“ běžný pro památky z území Ukrajiny a Moldavska. Naopak z Rumunské části je nazývána Kukuten.

Postupem času se ukázalo, že archeologická kultura Kukuten na území Rumunska a kultura Tripillia na území Ukrajiny patří do stejného kulturního komplexu. Nyní se často používá název „Kukuten-Tripillia“, i když názvy „Kukuten“ a „Tripillia“ lze používat i samostatně. Používá se také název „kulturně-historická komunita“ nebo „společenství“ Tripillia-Kukuten (Kukuten-Tripillia).

Historie

Rekonstrukce Tripolského běžného domu

Trypilská kultura vzkvétala mezi léty 5500 až 2500 př. n. l. K zániku trypilské kultury mohlo dojít z důvodu vyčerpání zdrojů, epidemie moru nebo invaze stepních pastevů jámové kultury.[1]

Moderní archeologie odkazuje na fázi do starší doby bronzové:

  • Počáteční: 5300–4000 př. n. l. (Rumunsko a Podkarpatsko)
  • Rané: 4000–3600 př. n. l. (údolí řeky PrutDněstr)
  • Největší rozmach: 3600–3100 př. n. l. (rozhraní Dněstr – Buzka[ujasnit])
  • Pozdní: 3100–2500 př. n. l. (meziříčí DněstrDněpr)

První informace o archaické kultuře s malovanou keramikou získal a publikoval lvovský archeolog Antony Schneider v 70. letech 19. století. na základě výsledků výzkumu na území ukrajinského Podolí, které bylo tehdy součástí Rakousko-Uherska a v Haliči. Na území v Haliči koncem 19. stol. byla provedena první stratigrafická a chronologická pozorování tehdy nepojmenované kultury "malované keramiky".

Území rozšíření trypilské kultury od doby jejího objevení do dneška patřilo do různých států, což způsobilo vznik tří jmen – „Kukuten“ v Rumunsku, „Kultura malované keramiky“ v Haliči a Bukovině a „Trypilská kultura“ v Podolí v Čerkasích a Trypillya v Kyjevské oblasti.

Genetický výzkum

V roce 2005 získal O. Nikitin první vzorky pro genetickou analýzu z jeskyně Verteba v Podolí. V roce 2010 byly prezentovány první výsledky. O tři roky později byly závěry potvrzeny jako výsledek srovnávací analýzy fylogenetického původu neolitických předchůdců „Trypiliánů“ ve středoevropsko-balkánské oblasti. Bylo zjištěno, že lidé z Trypillu byli potomci neolitických zemědělců z Anatolie, kteří se po příchodu do Evropy smísili s mezolitickými lovci a sběrači, kteří žili v oblasti od Karpat po severní pobřeží Černého moře ještě před příchodem prvních zemědělců. Geneticky byli velmi podobní současným obyvatelům jižní Evropy, především ze středomořských ostrovů jako Sardinie. Byli také geneticky spřízněni s neolitickými populacemi ve střední a severní Evropě, které náležely ke kultuře s lineární keramikou a kultuře s nálevkovitými poháry.

Zaměstnání

Tripolská kultura – nádoby
Rekonstrukce města

Hlavním obživa Trypilianů bylo zemědělství. Vyséval se ječmen, žito, pšenice, proso, pěstovaly se zahradní plodiny, které jsou dnes v Rumunsku a na Ukrajině dobře známé. Existují také důvody domnívat se, že obyvatelé Trypilu pěstovali luštěniny a len a obchodovali s ním.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cucuteni–Trypillia culture na anglické Wikipedii.

  1. Kolaps neolitické civilizace na Ukrajině. Vesmír [online]. 11. července 2022. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

CucuteniOmega.jpg
Autor: CristianChirita, Licence: CC BY-SA 3.0
Cucuteni Pottery W
Cucuteni-Tripol'ye Culture Outline Map.png
Autor: Thomas Harper, Licence: CC BY-SA 3.0
The maximal extent of settlements associated with the Cucuteni-Tripol'ye archaeological complex during all periods (c. 4800-3000 BC).

Also shown are modern provincial borders, illustrating how the territory covers all of Moldova plus parts of Ukraine and Romania. Original description by uploader:[1]

"It is drawn from a n=2600 dataset of Cucuteni-Tripol'ye sites, identical to the data shown in the maps published in Manzura 2005 ("Steps to the Steppe"), if you'd like to read an article that addresses some of these large-scale spatial issues."
  • Igor Manzura, “Steps to the Steppe: Or, How the North Pontic Region was Colonized,” Oxford Journal of Archaeology XXIv.4 (2005), pp. 313–338. [which page?]
Trypillian city (Maydanets).jpg
Autor: Kenny Arne Lang Antonsen, Licence: CC BY-SA 4.0
Reconstruction of the Trypillian city Maydanets c 4000 B.C. Based on information from the book LOOKING FOR TRYPILLYA-CULTURE PROTO-CITIES by Mykhailo Videiko.
Cucuteni MNIR IMG 7622.JPG
Autor: Vlastní dílo, Licence: GFDL

MNIR temporary exposition

Cucuteni house model
Temple of Nebelivka, Ukraine. reconstruction, c 4000 B.C..jpg
Autor: Kenny Arne Lang Antonsen, Licence: CC BY-SA 4.0
Reconstruction of the Temple from Nebelivka, Ukraine. c 4000 B.C. Trypillian (Danube) civilization. 60x20m size. Based on information from "Temple on Nebelivka mega-site: reconstruction" by Nataliia Burdo, Mykhailo Videiko, Institute of Archaeology NAS of Ukraine, Kyiv.
0042 Ukraine Eneolit.png
Autor: Роман Днепр, Licence: CC BY-SA 4.0
Chalcolithic in Ukraine (IV millennium BC.) Trypillian culture
库库特尼陶碗陶罐.JPG
Autor: 三猎, Licence: CC BY-SA 4.0
Bowl on stand, Vessel on stand, and Amphora. Eneolithic, the Cucuteni Culture, 4300-4000 BCE. Found in Scânteia, Iași, Romania. Collected by the Moldavia National Museum Complex.