Triumf vůle

Triumf vůle
(c) Bundesarchiv, Bild 183-2004-0312-504 / CC-BY-SA 3.0
Základní informace
Původní názevTriumph des Willens
Země původuTřetí říše
Jazykněmčina
Žánrypropagandistický film
dokumentární film
ScénářLeni Riefenstahl
Walter Ruttmann
RežieLeni Riefenstahl
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleAdolf Hitler
Heinrich Himmler
Hermann Göring
Joseph Goebbels
seznam představitelů NSDAP
ProdukceLeni Riefenstahl
Výroba a distribuce
Premiéra1935
DistribuceUFA
Netflix
Triumf vůle na ČSFDFDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Triumf vůle (v originále Triumph des Willens) je nacistický propagandistický film natočený německou režisérkou Leni Riefenstahlovou. Dokumentuje sjezd NSDAP konaný v roce 1934 v Norimberku. Film obsahuje především úryvky projevů různých nacistických vůdců v čele s Adolfem Hitlerem kombinované se záběry z masových scén vojenských přehlídek a shromáždění členů strany. Hitler a vedení NSDAP byli zadavateli filmu a vytvořili režisérce vynikající podmínky k práci. Základním tématem filmu je obnova Německa a jeho síly pod vedením Hitlera, který v čele strany povede národ k dalším úspěchům.

Leni Riefenstahlová vytvořila pod názvem Vítězství víry podobný film již o předchozím sjezdu NSDAP konaném roku 1933. Tento film však se brzy pro svém natočení stal pro nacisty nepohodlným, jelikož v něm důležitou roli hrál Ernst Röhm, zastřelený na Hitlerův příkaz v červenci 1934. Vítězství víry se tak dostalo na index, a proto bylo nutno natočit film nový.

Triumf vůle měl premiéru 28. března 1935 v berlínském kině Ufa-Palast. Rychle se stal jedním z nejvýznamnějších představitelů propagandistického žánru v dějinách filmu. Umožnily to novátorské a přesvědčivě uplatněné technické prostředky, například pohybující se kamery, použití teleskopických čoček, letecké záběry nebo revoluční použití hudby. Riefenstahlová za film získala řadu ocenění nejen v Německu, ale i v USA, Francii, Švédsku a jiných zemích. Triumf vůle dodnes ovlivňuje uměleckou, dokumentární i komerční filmovou tvorbu, i když současně klade naléhavou otázku morální odpovědnosti umělce za obsah jeho díla.

Děj

Film začíná idylickými pohledy z letícího letadla do mraků a na architektonické dominanty Norimberku; záběry jsou podkresleny Wagnerovou hudbou. Letadlo přistává a vystupující Hitler je freneticky přivítán jásajícím davem. Hitler za bouřlivých ovací projíždí v otevřeném voze Norimberkem. Časté střihy ukazují architekturu, která zdůrazňuje starobylost města. Hitler se setkává například s dívkami v lidových krojích. Kyne davu z balkónu, pak nastává soumrak. V noci probíhají různé demonstrace osvětlené nesenými pochodněmi.

Filmposter.
(c) Bundesarchiv, Bild 152-42-31 / CC-BY-SA 3.0
Leni Riefenstahlová, Heinrich Himmler a filmařský štáb při natáčení filmu, září 1934.

Následují záběry z činnosti mládežnických organizací. Mladí jsou zobrazení jako disciplinovaní, nadějní, stateční a soustavně se utužující v psychické a fyzické výkonnosti. Mládežníci se nadšeně setkávají se spokojeným Hitlerem. Následuje slavnostní zahájení sjezdu Rudolfem Hessem a projevy dalších Hitlerových předřečníků (Joseph Goebbels, Alfred Rosenberg, Hans Frank, Fritz Todt, Robert Ley, Julius Streicher). Předřečníci hlásají nacistickou ideologii; pozorný Hitler souhlasně přikyvuje. Později se konají přehlídky dělnických a jiných organizací. Nastoupení příslušníci mají různé zástavy, prapory a ilustrující nástroje (například lopaty); slavnostně se přihlašují k ideálům vyjádřených v projevech.

Třetí den má Hitler několik projevů. Konají se různé přehlídky mladých a ozbrojených složek. Baldur von Schirach představuje úspěchy ve výchově mladých. Koná se vojenská přehlídka, Hitler předává standarty, probíhá slavnostní salva.

Ve čtvrtém dni film vrcholí. V Norimberku se konají nejrůznější pochody a manifestace. Masové scény ze sjezdu jsou zde nejmasovější (přes 150 000 nastoupených příslušníků SA a SS), nejpatetičtější a nejvelkolepější; hraje Wagnerova hudba. Hitler slavnostně přichází a následně uchvacuje dav velmi působivými projevy. Hitler se setkává s významnými spolubojovníky (Sepp Dietrich, ...) a řadovými vojáky. Následuje všeobecné hajlování a film uzavírá zpěv písně Horst-Wessel-Lied.

Odkazy

Literatura

  • PASEKOVÁ, Lucie. Estetika nacismu ve filmové tvorbě L. Riefenstahlové. Brno,, 2008 [cit. 2015-09-27]. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Rostislav Niederle. Dostupné online.
  • MÜLLEROVÁ, Blanka. Film jako nástroj propagandy nacistické ideologie - Triumf vůle (Triumph des Willens). , 2011 [cit. 2015-09-27]. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Philosophical Faculty. Vedoucí práce Mgr. David Kresta. Dostupné online.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Bundesarchiv Bild 152-42-31, Nürnberg, Leni Riefenstahl mit Heinrich Himmler.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 152-42-31 / CC-BY-SA 3.0
Pro dokumentární účely německý Spolkový archiv často ponechal původní popisky obrázků, které mohou být chybné, neobjektivní, zastaralé nebo politicky extrémní. Info non-talk.svg
Nürnberg, Leni Riefenstahl mit Heinrich Himmler

Leni Riefenstahl mit Heinrich Himmler (links) während des Reichsparteitags Nürnberg 1934 in der Luitpold-Arena bei Aufnahmen zu ihrem Film "Triumph des Willens" 9.9.1934

Abgebildete Personen:

Triumph des Willens poster.jpg
Poster by Erich Ludwig Stahl for the film Triumph of the Will directed by German filmmaker Leni Riefenstahl.

Triumph of the Will (German: Triumph des Willens) is a 1935 Nazi propaganda film directed, produced, edited and co-written by Leni Riefenstahl. It chronicles the 1934 Nazi Party Congress in Nuremberg, which was attended by more than 700,000 Nazi supporters. The film contains excerpts from speeches given by Nazi leaders at the Congress, including Adolf Hitler, Rudolf Hess and Julius Streicher, interspersed with footage of massed Sturmabteilung (SA) and Schutzstaffel (SS) troops and public reaction.

Although the film was one of the most widely distributed and powerful propaganda films made in Nazi Germany, Riefenstahl was not charged with war crimes. She was, however, repeatedly brought to court on civil charges for work she did during the Nazi regime.
Bundesarchiv Bild 183-2004-0312-504, Nürnberg, Reichsparteitag, Rede Adolf Hitler.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-2004-0312-504 / CC-BY-SA 3.0
Pro dokumentární účely německý Spolkový archiv často ponechal původní popisky obrázků, které mohou být chybné, neobjektivní, zastaralé nebo politicky extrémní. Info non-talk.svg
Nürnberg, Reichsparteitag, Rede Adolf Hitler

Reichsparteitag 1934. Der Führer spricht im Nürnberger Stadion zur Jugend.

[Nürnberg.- Reichsparteitag der NSDAP, "Reichsparteitag der Einheit und Stärke", Adolf Hitler am Rednerpult, 5.-10. September 1934]

Abgebildete Personen:

  • Hitler, Adolf: Reichskanzler, Deutschland