Trokar
Trokar je druh obvykle ostrého chirurgického nástroje sloužícího k vytváření přístupu do tělních dutin. K tomuto účelu je nástroj vybaven dutým válcem zakončeným obvykle ostře broušeným ostřím. Ostří samo je buď kosé (podobné jako u injekční jehly), nebo trojstranné – to dalo trokaru jméno (z francouzského trois-quarts).
Trokary slouží ke zpřístupnění tělních dutin pro vyšetření (laparoskopie, thorakoskopie, artroskopie), pro zavádění nástrojů, výplachy, zavádění implantátů, punkce či plnění tělních dutin kontrastní nebo separační látkou při vyšetřeních ultrazvukem. K tomuto účelu bývají vybaveny ventilovou technikou v souladu se zamýšleným použitím, vodítky nástrojů a dalšími pomůckami, usnadňujícími činnost operačnímu týmu.
Ve veterinární medicíně se trokar používá při meteorismu, tedy akutnímu nadmutí předžaludků přežvýkavců. Při nadmutí v oblasti střev, např. u koní, králíků a jiných nepřežvýkavých býložravců, trokar nelze použít.[1] Nadmutí předžaludků hrozí zejména při zkrmení namrzlé trávy nebo zapařeného, mokrého sena. Tlak plynů v předžaludcích je pro zvíře velmi bolestivý, pokud nadmuté předžaludky tlačí na plíce, může meteorismus dokonce skončit úhynem. Vhodnou léčbu představuje podání medikamentů proti plynatosti (např. Tympasol), při akutním ohrožení Života zvířete pak punkce trokarem. U skotu se punkce provádí v místě na šířku dlaně od páteře, tři nebo čtyři prsty za posledním žebrem. Trokar probodne kůži i stěnu bachoru a vypustí plyn z bachoru. U koz, ovcí a telat je vhodné provádět punkci rovněž za posledním žebrem, ale blíž k páteři. Ránu je vhodné následně ošetřit dezinfekcí. Trokarování je výrazným zásahem do organismu, a proto by se mělo provádět pouze v případě, kdy je zvíře v přímém ohrožení života.
Odkazy
Reference
- ↑ Skotu hrozí při zkrmování namrzlé píce meteorismus. www.zemedelec.cz [online]. [cit. 2019-07-11]. Dostupné online. (česky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Trokar na Wikimedia Commons
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.
Média použitá na této stránce
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.
This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.
Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.