Trolejbusová doprava v Děčíně

Trolejbusová doprava v Děčíně
StátČeskoČesko Česko
MěstoDěčín
Zahájení provozu6. ledna 1950
Ukončení provozu14. prosince 1973
Infrastruktura
Provozní délka tratí16,1 km (1960)
Napětí600 V ss
Vozovny1
Provoz
Počet linek4 (1960)
Délka linek25,2 km (1960)
Počet vozů21 (1960)
Mapa sítě
Schéma trolejbusových tratí v Děčíně v roce 1968
Schéma trolejbusových tratí v Děčíně v roce 1968
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V Děčíně, stejně jako v mnoha jiných českých městech, byla kromě dopravy autobusové v provozu také trolejbusová doprava. Trolejbusy v ulicích tohoto města jezdily mezi lety 1950 a 1973.

Historie

Historické trolejbusy

První úvahy o zavedení trolejbusové dopravy v Děčíně se objevily již na počátku 20. století, konkrétně v roce 1909. Trolejbusová trať měla vést z dnešního Masarykova náměstí přes Střelnici, náměstí Svobody, okolo Zámeckého rybníka a přes Staré Město a Boletice nad Labem dále pokračovat do Nebočad. Mělo se jednat o jednostopou trať, která měla být napájena napětím 500 V. Vozy měla dodat firma Mercedes-Benz. Z důvodu nutnosti stavby nového mostu přes Ploučnici a nejasného zabezpečení financování výstavby a provozu trolejbusů nebyl projekt Nekolejové elektrické automobilové dráhy z Děčína do Nebočad realizován.

Počátky moderních trolejbusů

Po druhé světové válce rozhodl Místní národní výbor (MNV) v Děčíně o výstavbě trolejbusových tratí, na které by z předměstských oblastí navazovaly autobusy. V květnu 1947 povolil Krajský národní výbor v Ústí nad Labem stavbu dvoustopé trati ChrochvicePodmokly – Děčín – Stoliční vrch. Stavba byla zahájena o dva roky později. Jedinou změnou oproti povolenému projektu bylo ukončení trolejbusů v Chrochvicích už na křižovatce ulic Kosovy a Vilsnické, kde se vozy otáčely couváním na vidlicovém rozdvojení stop. Koncový úsek ke škole nebyl nikdy realizován.

Slavnostní zahájení provozu na úseku Mírové náměstínáměstí Svobody se konalo v 6. ledna 1950. Do poloviny roku byl otevřen úsek náměstí SvobodyKamenická (tehdy zastávka Pod Stoličím vrchem), do konce téhož roku trolejbusy jezdily i na posledním úseku trati Mírové náměstíBažantnice – Chrochvice (úsek Mírové náměstíBažantnice byl už od počátku provozu využíván manipulačně pro spojení trati s vozovnou).

Dne 17. září 1950 zřídil MNV v Děčíně svým usnesením zpětně ke dni 1. července 1950 Dopravní podniky města Děčína – Komunální podnik.

Rozvoj děčínských trolejbusů

Výstavba druhé trati, která měla nahradit tehdejší autobusovou linku 9, byla povolena v srpnu 1951. Šlo o trať Bynov – Podmokly (odtud peážně se stávající tratí) – náměstí Svobody (konec peáže) – Staré Město. Bylo tedy potřeba vystavět koncové úseky Bynov – Podmokly a náměstí Svobody – Staré Město. Provoz na úseku do Bynova byl zahájen v březnu 1953, do Starého Města se začalo jezdit o dva měsíce později. Zajímavostí je, že dvoustopý byl pouze úsek Podmokly – Dolní Oldřichov, zbytek trati do Bynova a celý úsek do Starého Města byl pouze jednostopý s možností budoucí přestavby na dvoustopou trať. Realizace druhé stopy zde skutečně proběhla a to poměrně záhy v roce 1956.

Poslední zprovozněnou trolejbusovou tratí v Děčíně se stala trať BažantniceRozbělesy – Podmokly, která vedla přes rozběleskou průmyslovou zónu. Stavba začala v roce 1956, provoz na trati byl zahájen 1. ledna 1958.

V 60. letech byly ještě vystavěny dva krátké úseky trolejbusových tratí. První, který byl vystavěn v roce 1960, byl jednostopý a vedl po dnešní Podmokelské ulici. Důvodem výstavby tohoto úseku byla chybějící smyčka u hlavního nádraží. Druhá krátká trať byla postavena jako prodloužení tratě v Chrochvicích, kde se nacházelo nevyhovující obratiště v křižovatce. Toto přibližně 250 m dlouhé prodloužení k nové smyčce v Kosově ulici bylo zrealizováno v roce 1966.

Zánik trolejbusů v Děčíně

Vrcholem trolejbusové dopravy v Děčíně byl rok 1967, kdy bylo za rok převezeno rekordních 10 999 000 cestujících. V té době bylo ve stavu celkem 26 trolejbusů.

Trolejbusy ale postupně začaly překážet rozvíjejícímu se automobilismu a s tím souvisejícím rozsáhlým opravám silnic. První děčínská trolejbusová trať byla zrušena v roce 1970. Šlo o „průmyslovou“ trať přes Rozbělesy a důvodem k zastavení provozu bylo časté poškozování trolejového vedení pohybujícími se jeřáby. Poslední ránou pro děčínské trolejbusy byla levná ropa a rozbíhající se velkosériová výroba autobusů Karosa ŠM 11. V květnu 1973 byl zastaven provoz na trati náměstí Svobody – Staré Město. Poslední trolejbusy na zbývajících tratích (Chrochvice – Podmokly – Děčín – Kamenická a Podmokly – Bynov) vyjely 14. prosince 1973.

Vozový park

V děčínském provozu se vystřídalo celkem 37 různých trolejbusů. Provoz zahajovaly francouzské vozy s československou elektrickou výzbrojí Vetra-ČKD. Od roku 1950 byly dodávány trolejbusy Škoda 7Tr (včetně prototypu), od roku 1957 je následovaly vozy Škoda 8Tr a od roku 1963 pak typ Škoda 9Tr, který také trolejbusovou dopravu v Děčíně ukončoval. Některé vozy 9Tr (ostatní typy již byly vyřazeny dříve) byly po zrušení trolejbusové dopravy v Děčíně předány do Teplic.

Odkazy

Literatura

  • Kolektiv: 50 let městské hromadné dopravy v Děčíně 1950 – 2000. Vojtěch Wolf – vydavatelství WOLF pro Dopravní podnik města Děčína, akciovou společnost, Ústí nad Labem 2000.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Děčín trolejbusy 1968.png
Autor: User:Harold17, Licence: CC BY-SA 3.0
Trolejbusová síť v Děčíně (stav k 31.12.1968)