Trs

(c) Iain Lees, CC BY-SA 2.0
Trsy travin

Trs je pevný, hustý shluk příbuzných rostlin majících k takovému habitu přizpůsobeno uspořádání kořenů, stonků i listů. Rostliny vyrůstající v trsu výrazně těží ze svého nahloučení oproti rostlinám rostoucím solitérně hlavně za nepříznivých podmínek. Při velkém suchu uvnitř trsu vždy zůstává nejvlhčeji, při požáru trsy pouze doutnají a střed nevyhoří, semena agresivních rostlin nemohou v trsu zakořenit, trs je v zemi uchycen mnoha kořeny a nelze jej tak snadno vyhrabat nebo vyplavit.

Členění

Trsy vytvářejí převážně druhy travin z čeledě lipnicovitých, některé druhy z čeledě šáchorovitých a další. Tyto klasické trsy vznikají odnožováním jednotlivých rostlin směrem ven z trsu, jejich velikost je závislá na druhu rostliny a kvalitě životních podmínek.

V závislosti na způsobu odnožování se trsy dělí na:

  • Hustě trsnaté – rostliny odnožují intravaginálně, dceřiná odnož vyrůstá téměř svisle ze stejné přízemní listové pochvy s matčinou odnoží, obě odnože jsou k sobě natěsnány. Tyto trsy hůře snášejí sešlapávání. Rostliny bývají silně inkrustované, tvrdé a z pícninářského hlediska jsou buď druhojakostní nebo přímo plevelné. Z druhů v Česku rostoucích to jsou např. bezkolenec modrý, kostřava ovčí, metlice trsnatá, smilka tuhá.
  • Volně trsnaté – rostliny odnožují extravaginálně, dceřiná odnož vyrůstá z mělce uložené odnožovací uzliny a proniká téměř vodorovně ještě pod povrchem ven z matčiny listové pochvy. Následně se nová odnož stočí a roste vzhůru, vyrůstá v určité vzdálenosti od matčiny odnože. Sešlapávání snášejí velmi dobře, naopak to podporuje odnožování. Volně trsnaté trávy mají rychlý vývin, dobrou konkurenční schopnost, většinou dobrou kvalitu píce a výnosnost, ale omezenou vytrvalost. Z druhů v České republice rostoucích k nim patří např. bojínek luční, jílek mnohokvětý, jílek vytrvalý, kostřava luční, kostřava rákosovitá, lipnice bahenní, ovsík vyvýšený, poháňka hřebenitá, srha laločnatá, trojštět žlutavý.

Literatura

  • Poznávání trav [online]. Česká zemědělská universita, Fakulta agrobiologie, Praha [cit. 2011-11-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-12-20. (česky) 
  • SMEP: Pícní trávy [online]. Česká zemědělská universita, Fakulta agrobiologie, Praha [cit. 2011-11-13]. Dostupné online. (česky) [nedostupný zdroj]
  • Trávnikářství [online]. Mendelova univerzita, Agronomická fakulta, Brno [cit. 2011-11-13]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Leonard Cockayne studying a sub-antarctic tussock grass.jpg
Dr Leonard Cockayne studying a sub-antarctic tussock grass (Poa litorosa) on Ewing Island, photographed in November 1907 by Samuel Page.
Ruwe smele plant Deschampsia cespitosa.jpg
Autor: Rasbak, Licence: CC-BY-SA-3.0
(nl:Ruwe smele plant) Deschampsia cespitosa;
Lolium perenne Engels raaigras.jpg
Autor: Rasbak, Licence: CC-BY-SA-3.0
Lolium perenne Engels raaigras;
Tussock Grass, Gordon Moss - geograph.org.uk - 923347.jpg
(c) Iain Lees, CC BY-SA 2.0
Tussock Grass, Gordon Moss The Nature Reserve has many rare plants, this tussock grass grows only here in Scotland, I don't know its name.