Trupelník

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Trupelník
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Jižní část chráněného území
Jižní část chráněného území
Základní informace
Vyhlášení1. srpna 2001
VyhlásilOkresní úřad Teplice
Nadm. výška265–356 m n. m.
Rozloha13,83 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresTeplice
UmístěníBílina, Hrobčice
Souřadnice
Trupelník
Trupelník
Další informace
Kód2137
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Trupelník je přírodní rezervace jihovýchodně od města Bílinaokrese Teplice. Péči o přírodní rezervaci zajišťuje Krajský úřad Ústeckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství. Důvodem ochrany je významné paleontologické naleziště paleogenní diatomitové mikroflory a makroflory. Rozsáhlý zbytek teplomilných společenstev s výskytem vzácných a ohrožených druhů rostlin (např. hlaváček jarní, len žlutý atp). Některé z chráněných rostlin (např. len žlutý, hvězdnice chlumní anebo plamének přímý) byly na zdejší tzv. bílé stráně přeneseny z lokality Bělák zasypané Radovesickou výsypkou.[3][4]

Geologie

Návrší Trupelníku tvoří relikt původně rozsáhlé vrstvy usazenin eocenního jezera, částečně překrytý lávovým čedičovým příkrovem. Vrchní část jezerních usazenin tvoří rozsivková zemina, která byla v minulém století předmětem těžby. Nejhlubší část vršku tvoří proterozoické ruly vystupující v malém výchozu na úpatí vrchu. Na tomto podloží je uložena asi 100 m mocná vrstva křídových mořských usazenin, jílovitých vápenců a slínovců, které vycházejí na povrch především na jihozápadním svahu.

Vrstva eocenních jezerních usazenin výše má mocnost cca 45 m. Na spodu ji tvoří jíly a tufity, výše přechází do rozsivkové zeminy. Silicifikovaná zemina se dá štípat na tenké destičky. Nejvyšší část profilu tvoří až desetimetrová čepička čedičového příkrovu. Na minerály není lokalita příliš hojná, nicméně na severním svahu byla v rozsivkových zeminách zjištěna strmá puklina, vyplněná krystaly sádrovce.

Historie

Stěhování ohrožených druhů rostlin z Běláku proběhlo v 80. letech 20. století.[4] Přírodní rezervace byla vyhlášena 1. srpna 2001. V roce 2007 ohrožoval Trupelník záměr výstavby obchvatu města Bílina. Tým Bořena a Děti Země prosadily posouzení více variant.[5]

Odkazy

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Common Database on Designated Areas. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  3. MACHOVÁ, Iva. Květena vybraných lokalit severozápadních Čech. 1. vyd. Ústí nad Labem: Univerzita J. E. Purkyně, Fakulta životního prostředí, 2015. Dostupné online. ISBN 978-80-7414-846-0. S. 235. 
  4. a b PETRLÍK, Jindřich. Stěhování ohrožených druhů rostlin z Běláku u Radovesic. Nika. Březen 1987, roč. VIII, čís. 3–4, s. 47–48. 
  5. BÍLINSKÝ ZPRAVODAJ, redakce. Občanská sdružení prosadila posouzení více variant na snížení dopravy v Bílině. Bílinský zpravodaj. Bílina: 2007-06-07, roč. XVII, čís. 12, s. 7. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
PR Trupelník - jižní část.jpg
Autor: Petr Kinšt, Licence: CC BY-SA 3.0
Jižní část PR Trupelník