Tužka přírody

Tužka přírody
Obálka Tužka přírody, 1844
Obálka Tužka přírody, 1844
AutorWilliam Fox Talbot
Původní názevThe Pencil of Nature
Jazykangličtina
Žánrfotokniha
Datum vydání1844
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tužka přírody (anglicky The Pencil of Nature) bylo fotografické dílo Williama Foxe Talbota zveřejněné v šesti (nebo v sedmi[1]) vydáních v letech 18441846. Byla to vůbec „první fotograficky ilustrovaná kniha, která byla komerčně publikována“[2] někdy je také označována jako „první komerčně publikovaná kniha ilustrovaná fotografiemi“[3]. Je považována za důležitou a vlivnou práci v dějinách fotografie. Knihu vydala společnost Longman, Brown, Green & Longmans v Londýně, obsahuje popis procesu kalotypie včetně 24 ručně zhotovených kalotypických tisků na slaném papíru. Každý z nich je podlepen silnějším kartonem a slouží k ilustraci některé z možných aplikací nové technologie. Talbot ve své dílně vyrobil celkem 2500 kopií této knihy.[1]

Vzhledem k tomu, že fotografie v té době byla ještě velmi mladou novinkou a mnoho lidí nebylo obeznámeno s koncepcí, Talbot cítil potřebu vložit do své knihy také následující informace:

Desky v tomto albu jsou vytvořeny působením samotného světla, bez jakékoli pomoci umělcovy tužky. Jsou to obrazy samotného slunce, a ne – jak si někteří lidé představují – napodobující rytiny.

Tužka přírody byla vydána a prodávána jako jedna složka bez pevné vazby. Talbot plánoval velký počet vydání, ale kniha neměla velký komerční úspěch a tak musel svůj projekt ukončit po šestém vydání.

Při tisku a komerčním prodeji knížky pomáhal asistent a fotograf Nicolaas Henneman původem z Nizozemí.

Fotografie

Pohled na bulváry v Paříži
Porcelánové zboží
Otevřené dveře
Faksimile staré tištěné stránky
Kupa sena
Žebřík

Celkem 24 desek v knize bylo pečlivě vybráno, aby demonstrovaly širokou škálu využití fotografie. Patří k nim různé architektonické studie, scény, zátiší a detaily, stejně jako faksimile grafických listů, kreseb a textu. Vzhledem k dlouhé době expozice Talbot zařadil pouze jeden portrét Ladder (deska XIV). I když se nepovažoval za umělce, pokusil se Talbot také ukázat, jak by se fotografie mohla stát novou formu umění, jako je například snímek Otevřené dveře (deska VI).

Kompletní seznam desek je následující:

  • Část 2
    • VI. Otevřené dveře
    • VII. List rostliny
    • VIII. Scéna v knihovně
    • IX. Faksimilie staré tištěné stránky
    • X. Kupa sena
    • XI. Kopie litografického tisku
    • XII. Most v Orléans
  • Část 4
    • XVI. Klášter Lacock Abbey
    • XVII. Busta Patrocla
    • XVIII. Brána Christ Church, Oxford
  • Část 5
    • XIX. The Tower of Lacock Abbey
    • XX. Krajky
    • XXI. Monument mučedníků

Text

Každá deska byla doplněna krátkým textem, který popisoval scénu a také fotografický proces, kterým byla pořízena. Talbot zdůrazňoval praktické důsledky jeho technologie (například uvádí, že „fotografické zachycení celé skříně sběratele starého porcelánu na papír trvá jen zlomek času, než by si stačil pořídit písemný seznam obvyklým způsobem“), ale uznával také uměleckou hodnotu ("hlavním cílem této práce je zaznamenat rané počátky nového umění").

Vzhledem k novosti tématu Talbot například poukazoval na některé věci, které se zdají dnes zřejmé. Například „pořízení snímku větší skupiny lidí zabere stejnou dobu jako záznam jednoho člověka, jelikož fotoaparát je vykreslí všechny najednou“.

Také uvažoval mimo jiné nad otázkami, jestli fotografie obstojí jako důkaz před soudem nebo zda by mohla kamera zaznamenat ultrafialové světlo.

Na začátku knihy Talbot zařadil neúplnou historii vzniku kalotypie s názvem „Krátký historický nástin vynálezu umění“. Kapitola o historii však poměrně náhle skončila a ačkoli Talbot ji původně zamýšlel dokončit později, nikdy to neudělal.

Další vydání

  • New York: Da Capo Press, 1969.
  • New York: Hans P. Kraus, Jr., 1989. ISBN 0-9621096-0-6
  • Bath: Monmouth Calotype 1989

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Talbot open door.jpg
William Henry Fox Talbot's 'The Open Door'
The Ladder.jpg
The Pencil of Nature 'The Ladderw -Plate 14
Articles of China.jpg
William Henry Fox Talbot's 'Articles of China'
The Pencil of Nature.jpg
Autor: Paul K, Licence: CC BY 2.0
Color cover of "The Pencil of Nature", 1844
The Haystack.jpg
William Henry Fox Talbot (1800-1877)

The Haystack

From The Pencil of Nature, Part 2 (published 29 January 1845)
A View of the Boulevards at Paris.jpg
Talbot traveled to Paris in May 1843 to negotiate a licensing agreement for the French rights to his patented calotype process and, with Henneman, to give firsthand instruction in its use to the licensee, the Marquis of Bassano.

No doubt excited to be traveling on the continent with a photographic camera for the first time, Talbot seized upon the chance to fulfill the fantasy he had first imagined on the shores of Lake Como ten years before. Although his business arrangements ultimately yielded no gain, Talbot's views of the elegant new boulevards of the French capital are highly successful, a lively balance to the studied pictures made at Lacock Abbey. Filled with the incidental details of urban life, architectural ornamentation, and the play of spring light, this photograph, unlike much of the earlier work, is not a demonstration piece but rather a picture of the real world. The animated roofline punctuated with chimney pots, the deep shopfront awning, the line of waiting horse and carriages, the postered kiosks, and the characteristically French shuttered windows all evoke as vivid a notion of mid-nineteenth-century Paris now as they must have when Talbot first showed the photographs to his friends and family in England.

A variant of this scene, taken from a higher floor in Talbot's Paris hotel, appeared as plate 2 in "The Pencil of Nature."
Fac-simile of an Old Printed Page.jpg
Plate IX - Fac-simile of an Old Printed Page