Tuam

Tuam
Tuaim
High Street, Tuam
(c) Andreas F. Borchert, CC BY-SA 4.0
High Street, Tuam
Tuam – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška44 m n. m.
Časové pásmoUTC0/UTC+1
StátIrskoIrsko Irsko
provincieConnacht
hrabstvíGalway
Tuam
Tuam
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha13,2 km²
Počet obyvatel8 200 (2011)
Hustota zalidnění620,7 obyv./km²
Správa
Telefonní předvolba+353 93
Označení vozidelG
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tuam (irsky Tuaim) je město v hrabství Galway severně od města Galway v Irsku. V roce 2011 mělo 8 200 obyvatel.

Historie

Ztracené děti z Tuamu

V roce 2014 byl v Tuamu objeven masový hrob v němž se nacházely ostatky 795 dětí ve věku od 35 týdnů do tří let. Hrob byl odhalen na pozemku bývalého domova pro nemanželské děti, provozovaného katolickou církví, řádem sester z Bon Secours. V silně katolickém Irsku byly svobodné matky považovány za poskvrnu rodiny, proto vyhledávaly podobná zařízení, kde v tichosti a anonymitě porodily a poté zde zanechaly své nemanželské děti k adopci. Zařízení fungovalo v letech 1926–1961. Na odhalení neoznačeného hrobu měla zásluhu místní amatérská historička Catherine Corlessová, která se snažila zjistit, proč neexistují žádné záznamy o pohřbu u tolika dětí z domova. Po Tuamu následovalo vládní vyšetřování dalších 18 domovů v zemi. Většina dětí zemřela na podvýživu a infekční nemoci. V úmrtních listech byly jako příčiny úmrtí uváděny deformace, nemoci či předčasné porody. V Tuamu v majoritě případů jejich těla skončila v někdejší septické jímce. Hrob byl objeven již v roce 1975, když se propadla betonová deska jímky pod dvěma chlapci, kteří si zde hráli. Tehdy byl hrob bez dalšího šetření zakonzervován s přesvědčením, že jde o oběti hladomoru z poloviny 19. století.[1][2] Na začátku roku 2021 se irský premiér Micheál Martin formálně omluvil za smrt 9000 dětí, které ve 20. století zemřely v irských církevních domovech pro svobodné matky a děti. Sdělil, že stát v přístupu ke svobodným matkám a jejich dětem zcela selhal. Omluvily se i řádové sestry, které domov provozovaly a hlava katolické církve arcibiskup Eamon Martin.[3]

Odkazy

Reference

  1. V Irsku odkryli masový hrob. Mrtvé děti 'padlých žen' končily v septiku [online]. Lidovky, 2014-6-4 [cit. 2022-03-31]. Dostupné online. 
  2. U irského sirotčince objevili masový hrob. Ukrýval ostatky stovek dětí [online]. idnes.cz, 2017-3-3 [cit. 2022-03-31]. Dostupné online. 
  3. Zpráva odhalila "děsivou úmrtnost". V irských církevních domovech zemřelo 9000 dětí [online]. zpravy.aktualne.cz, 2021-1-13 [cit. 2022-03-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Ireland.svg
Zelený pruh má znázorňovat většinové katolické obyvatelsto Irska, oranžový pruh reprezentuje protestantskou menšinu a bílý pruh uprostřed znázorňuje mír a harmonii mezi nimi.
Tuam coat.png
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 2.5
Island of Ireland location map Galway.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
The island of Ireland, showing international border between Ireland and Northern Ireland, traditional provinces, traditional counties, and local authority areas in Ireland and Northern Ireland.
Tuam High Street 2009 09 14.jpg
(c) Andreas F. Borchert, CC BY-SA 4.0
Tuam, County Galway, Ireland: View of High Street, looking east. This photograph has been taken from the site of Teampall Jarlath. The High Street in Tuam is the west-most section of the N83.