Tugra

Tugra Sulejmana Nádherného
Тugra Mahmuta II.. Jednotlivé prvky jsou znázorněny barevně v pořadí zápisu těchto slov: «Мehmed chán, syn Abdulhamida, mírotvorce navěky»

Tugra (v osmanské turečtině طغراء; Ṭuğrā) byla kaligrafický monogram, pečeť či podpis osmanského vládce (sultána, chalífy, chána), obsahující jeho jméno a titul.

Tugrou se označovaly všechny oficiální dokumenty a korespondence. Každý osmanský sultán měl svou vlastní tugru, která byla vytvořena na začátku jeho vlády. Na dokumenty ji psal dvorní kaligraf (nişancı). Také byla vyřezána do pečetidla, byly jí označovány i mince ražené za sultánovy vlády, často se objevuje i na vratech mešit.

První tugra patřila sultánu Orhanu I. (12841359), druhému vládci Osmanské říše, a byla dále rozvíjena, až dosáhla své klasické podoby za sultána Sulejmana I.[1](14941566).

Za padělání či zneužití tugry byl v Osmanské říši udělován nejvyšší – hrdelní trest.

Kromě Osmanské říše se tugra užívala u jiných turkických státech, např. v Kazaňském chanátu. Později ji používali i Tataři v carském Rusku.

Vzhled

Složení tugry

Od doby vlády sultána Orhana I., přikládajícího k dokumentům otisk dlaně smočené v inkoustu, byl zaveden obyčej obklopit sultánův podpis vyobrazením jeho titulu a jména a titulu jeho otce; všechna slova jsou v osobitém kaligrafickém stylu uspořádána tak, že celý znak má vzdálenou podobu dlaně. Text může být v různých jazycích (arabsky, turecky, persky aj.).

Tugra má svou charakteristickou podobu – dva oblouky vlevo, tři kolmé čáry uprostřed, natěsnaný text vespod a dvě prodloužené části vpravo. Každý z těchto prvků má svůj specifický význam.

Sere – jméno sultána napsané vespod. V závislosti na období zde bylo uvedeno buď prosté jméno jako na první tugře v roce 1326 – Orhan, syn Osmana – nebo zde byly vypsány i čestné tituly atd.

Beyze (arabsky vejce) – dva oblouky vlevo. Podle některých výkladů mohou znamenat dvě moře, která sultán ovládal – větší oblouk Středozemní moře, menší oblouk Černé moře.

Tuğ – tři kolmé čáry uprostřed značí nezávislost. Linky tvaru S, křížící tug (tyč s půlměsícem, odznak vojenské hodnosti), se nazývají zülfe a spolu s vrcholy tugů značí větry vanoucí z východu na západ, tedy tradiční směr osmanské expanze.

Hançer – prodloužené linky vpravo od tugry symbolizují meč, symbol moci a síly.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tughra na anglické Wikipedii.

  1. Tughra of Suleiman the Magnificent [online]. The British Museum [cit. 2012-04-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-09-18. ((anglicky)) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Tugra Mahmuds II.gif
Autor: Baba66, Licence: CC BY-SA 3.0
Animated Tughra Mahmud II showing the structure of the calligraphy.

The tughra reads: "Mahmud Han bin Abdulhamid muzaffer daiman" ("Mahmud Khan son of Abdulhamid forever victorious").

Not all of the lines are colored throughout the animation. These lines were added only for decorative purposes. Some of the lines can depending on the interpretation be seen as a name, but some are only for decorative purposes to fill some empty space between other lines.

See Image:Tugra Mahmuds II.png for a non-animated, high resolution version or Image:Tughra Mahmud II.svg for the vector data.
Tughra Suleiman.jpg
Tughra of Süleyman the Magnificent (1520)
Tugra decomposed.png
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0