Tulák Rover

Tulák Rover
AutorJohn Ronald Reuel Tolkien
Původní názevRoverandom
PřekladatelStanislava Pošustová
ZeměSpojené království
Jazykangličtina
Žánrliteratura pro děti a mládež
VydavatelHarperCollins
Datum vydání1998
Česky vydáno1999
Počet stran144
Předchozí a následující dílo
The Peoples of Middle-earthHúrinovy děti
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tulák Rover (v originále Roverandom) je próza anglického spisovatele Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Text je určen dětským čtenářům a v pěti kapitolách popisuje dobrodružství štěněte Rovera, později nazývaného Tulák Rover, proměněného čarodějem v hračku. Během svých dobrodružství Rover navštíví Měsíc a podmořskou říši. Příběh původně vznikl jako vyprávění pro Tolkienovy syny, v roce 1929 jej pak autor převedl do písemné podoby.[1] Tiskem však vyšel až v roce 1998.[2]

Vznik a vydání

Podobně jako Tolkienův slavnější Hobit (1937) vznikl Tulák Rover původně jako vyprávění pro autorovy syny, jen o několik let dříve. Kořeny příběhu lze vystopovat do září 1925, kdy Tolkienova rodina trávila dovolenou ve Filey v Severním Yorkshiru. Při hrách na pláži ztratil tehdy pětiletý Michael Tolkien svou oblíbenou hračku psa a jeho otec mu popisoval Roverova dobrodružství, aby ho utěšil. Autor se při psaní inspiroval příběhy keltské a severské mytologie, ale také ranými náčrty svých vlastních mytologických textů a staršími díly dětské literatury. Z knihy Pět dětí a skřítek (1902) spisovatelky Edith Nesbitové převzal například postavu písečného čaroděje Psamata.[3] Některé prvky jazykové hry mohou připomínat také Milneho Medvídka Pú (1926).[4]

Po úspěchu knihy Hobit v roce 1937 Tolkien nabídl k vydání Tuláka Rovera spolu s dalšími texty svému tehdejšímu nakladateli, firmě Allen & Unwin. Byl však odmítnut, jelikož společnost doufala spíše v pokračování čtenářsky přitažlivých příběhů o hobitech.[5] Knihu publikovalo až v roce 1998 nakladatelství HarperCollins, s poznámkovým aparátem a v redakční úpravě Christiny Scullové a Wayna D. Hammonda.[2]

Děj

Zlomyslný čaroděj Artaxerxes promění štěně jménem Rover v malou hračku psa. Ze svého domova je pak odnesen do obchodu, kde ho koupí žena (paní Tolkienová) pro svého syna. Rover se však rozhodne uprchnout, přestože má stále podobu hračky, a podaří se mu vypadnout z kapsy na pláži. Posléze se setká s písečným kouzelníkem Psamatem, který ho promění zpátky ve psa, byť malého. Na hřbetě racka Chechtala se pak hrdina vydává na Měsíc. Tam získá dočasně křídla, spřátelí se s Mužem z měsíce, vyrábějícím sny, a zejména s jeho psem Roverem – aby se rozlišili, říkají hrdinovi Tulák Rover. Na měsíci zažije Tulák Rover dobrodružství s bílým drakem, a později se vydá také do zahrady snů na temné straně Měsíce. Tam se setká s chlapcem, kterému jako hračka patřil, a hraje si s ním, dokud se hoch neprobudí.

Po návratu na Zemi se ukáže, že Psamates stále ještě nedokáže zlomit Artaxerxovo zakletí, a tak se hrdina vydává v tlamě velryby Uin do podmořské říše. Artaxerxes se mezitím oženil s mořskou pannou a pracuje jako Pacifický a atlantický mág. Čaroděj hrdinovi původní podobu sice nevrátí, promění ho však ve vodního psa, a tak může Rover společně s podmořským Roverem prozkoumávat oceány. Když se po nějakém čase pokusí čaroděje znovu přesvědčit, přijde nešťastnou náhodou v pondělí a Artaxerxes na něj vezme kámen. Aby se pomstil, provádí Rover čarodějovi naschvály – při jednom z nich se nešťastnou náhodou probudí obrovský podmořský had sahající od jednoho konce světa k druhému a svou zuřivostí způsobí v oceánu chaos. Po tomto incidentu je Artaxerxes i se svou manželkou vykázán na pevninu. Když jej pak Rover znovu požádá o odkouzlení, skutečně jej promění nazpátek ve velkého psa a hrdina se může vydat nazpátek do svého domova. Tam zjistí, že jeho majitelka je ve skutečnosti babičkou chlapců, kterým patřil jako hračka.

Odkazy

Reference

  1. ATHERTON, Mark. There and Back Again: J. R. R. Tolkien and the Origins of The Hobbit. London: I. B. Tauris, 2014. 320 s. ISBN 978-1-78076-927-1. S. 18. 
  2. a b TOLKIEN, John Ronald Reuel. Roverandom. Redakce Christina Scull, Wayne D. Hammond. New York: HarperCollins Publishers, 1998. 192 s. ISBN 978-0-261-10353-5. 
  3. Atherton (2014), s. 18–20.
  4. CARROLL, Jane Suzanne. A Topoanalytical Reading of Landscapes in The Lord of the Rings and The Hobbit. In: HUNT, Peter. J. R. R. Tolkien. New York: Palgrave Macmillan, 2013. ISBN 978-1-137-26401-5. S. 131.
  5. FLIEGER, Verlyn. A Question of Time: J.R.R. Tolkien's Road to Faërie. Kent, Ohio: Kent State University Press, 1997. 276 s. ISBN 978-0-87338-699-9. S. 88.