Turbovrtulový motor

Turbovrtulový motor nebo také proudovrtulový motor či turboprop se dá považovat za hybrid vrtulového a proudového motoru - většina částí je stejná jako u proudového motoru (vstupní ústrojí, kompresor, spalovací komora, turbína, výstupní ústrojí). V podstatě to je proudový motor, jehož energie se však použije k pohonu vrtule a pouze necelých 10 % výkonu se přímo podílí tahovou silou na pohonu letadla.
Charakteristika
Pohon vrtule je řešen dvěma způsoby:
- Hřídel proudového motoru je spojená s hřídelí vrtule přes převodovku (reduktor). Převodovky se používá proto, že vrtule má mnohem větší průměr než lopatky turbíny, a tak by se při pracovních otáčkách turbíny kraj listů vrtule pohyboval nadzvukovou rychlostí, což je nežádoucí. Převodovka umožňuje plynulé otáčení vrtule patřičně sníženými (redukovanými) otáčkami.
- Vrtule je poháněna samostatným stupněm turbíny (tzv. volná turbína), který je umístěn za turbínou pohánějící kompresor. Osa vrtule prochází dutou osou turbokompresoru, případně se celý motor otočí proti směru letu a volná turbína je pak hned za reduktorem, viz motor Walter M601.
Protiběžně dvouvrtulová varianta
Některé typy ruských letadel jsou vybaveny motory s dvojicí souosých protiběžných vrtulí. Toto řešení umožňuje dosahovat vysokých rychlostí, ale také se vyznačuje značným hlukem.
Odkazy
Související články
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu turbovrtulový motor na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor:
- Vektory:
Schematic diagram of the operation of a turboprop engine. Drawn using XaraXtreme by Emoscopes 21:54, 15 December 2005 (UTC)