Turecký záchod

Záchod na dálničním odpočívadle ve Francii
Záchod na veřejné škole v Hongkongu

Turecký záchod je jedním z mnoha druhů záchodů. Kromě jihovýchodní Evropy se používá především v chudších zemích a v zemích, kde má staletou tradici, kupříkladu v Asii, Africe. V západní Evropě je poměrně rozšířený např. v Itálii a ve Francii.

V principu se může jednat jen o díru v podlaze (s funkcí latríny) nebo splachovací zařízení, připomínající do podlahy zapuštěné umyvadlo.

Vyprazdňování je prováděno v dřepu přímo do otvoru nebo vyhrazeného prostoru v toaletě. Jedná se přitom o nejpřirozenější polohu k vylučování. Osoby nezvyklé na tento typ toalety tuto činnost provádějí chybně v podřepu místo v dřepu, což je namáhavé především na stehenní svaly a náročné na udržení rovnováhy i dostatečného odstupu případného oděvu; v této nesprávné poloze rovněž nedojde k plnému uvolnění břišního svalstva, potřebnému k správné vylučovací funkci těla.

Nevýhody

Moderní japonský záchod s přezůvkami
  • Lidé, kteří z důvodu snížené pohyblivosti mají obtíže s hlubokým dřepem, konají potřebu v nepohodlné poloze v polodřepu nebo téměř vzpřímeně.
  • Osoby, které nemají praxi v používání záchodu tohoto typu, často záchod silně znečistí.
  • U osob s průjmovými obtížemi dochází i v případě „rutinovaných“ uživatelů téměř k zákonitému znečištění obuvi, ošacení a spodního prádla, jakožto i k silnému znečištění záchodu samotného, stěn záchodu, splachovacího zařízení a eventuálně (podle stavební situace) i sousedních záchodových kabinek stříkajícími výkaly.
  • Lidé s osteoartrózou kolenního kloubu mají zvlášť silné obtíže při použití.
  • Osoby se silnějším tělesným postižením jsou z použití záchodu vyloučeny.
  • Při obtížích s vyprazdňováním močového měchýře a průjmech může být zaujetí polohy hlubokého dřepu nesnadné.
  • Z důvodu nepohodlné pozice se uživatel může snažit proces vyprazdňování urychlovat tlačením, což může mít za následky tvorbu hemoroidů.
  • Nebezpečí uklouznutí a pádu při zdravotních potížích s rovnováhou. Tento problém je snížen u japonského typu, který umožňuje držení se rukou za splachovací trubku.
  • Zpravidla mokrá podlaha přichází do styku s obuví, což způsobuje roznášení mokrých stop po příchozích cestách.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hocktoilette na německé Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Lam Tsuen Public School toilet.jpg
Autor: Wrightbus, Licence: CC BY 3.0
An aqua privy in Lam Tsuen Public School
French Squatter Toilet.jpg
Autor: Mintguy, Licence: CC BY-SA 3.0
Taken by me whilst on holiday in France, at a motorway service station somewhere near Toulouse. This one is surprisingly clean, usually they are filthy.