Turistická značená trasa 1852

Turistická značená trasa 1852
Pašerácká lávka, po které trasa 1852 dříve překonávala řeku
Pašerácká lávka, po které trasa 1852 dříve překonávala řeku
Základní informace
Typturistická stezka
Délka28,5 km
ProvozovatelKlub českých turistů
Značenímodrá turistická značka modrá značka
Sezónaceloroční
Lokalizace
PolohaPodorlická pahorkatina, Orlické hory
ČeskoČesko Česko, Okres Ústí nad Orlicí
StartLanšperk (žst)
CílČihák (tur. ch.)
Výškový rozdíl240 m
Nejvyšší bodkoncové rozcestí 580 m
Nejnižší bodpočáteční rozcestí 340 m
Zajímavostiviz turistické zajímavosti na trase
Některá data mohou pocházet z datové položky.

modrá turistická značka Turistická značená trasa 1852 je 28,5 km dlouhá[1] modře značená trasa Klubu českých turistů v okrese Ústí nad Orlicí spojující Lanšperk s Čihákem a je jednou z tras spojující podhůří Orlických hor s vlastním pohořím. Její převažující směr je severní. Trasa střídavě prochází územím Přírodního parku Orlice, v závěru pak CHKO Orlické hory.

Průběh trasy

Úsek Lanšperk - Letohrad

Turistická trasa má svůj počátek u nádraží v Lanšperku na rozcestí se zeleně značenou trasou 4232 Ústí nad Orlicí - Žamberk a výchozí žlutě značenou trasou 7327 do Horní Dobrouče. Trasa sleduje proti proudu Tiché Orlice cyklostezku k vlakové zastávce v Hnátnici, odtud vede po silnici na okraj obce, aby se na cyklostezku opět vrátila. Po ní dále prochází Valdštejnem, kde se opět křižuje s trasou 4232, a přichází do Červené, kde cyklostezku opouští. Po pěšině stoupá severním směrem částečně lesem a částečně loukami do osady Pustiny, kde se stáčí k východu a v souběhu s červeně značenou cestou J. S. Gutha-Jarkovského klesne do Letohradu.

Úsek Letohrad - Pastviny

Na zdejším náměstí souběh končí a začíná nový krátký se žlutě značenou trasou 7270 Dolní Čermná - Kunvald. Trasy se rozcházejí po průchodu pod železniční tratí do Týniště nad Orlicí, trasa 1852 stoupá mezi městskými sportovišti k severovýchodu, 0,5 km sleduje silnici II/360 a poté kolem biatlonového areálu stoupá po lesní cestě do Šedivce. Po průchodu obcí přechází silnici I/11 a po místní komunikaci klesá do Nekoře. V centru obce se nachází rozcestí se zde výchozí červeně značenou trasou 0416 ke Kašparově chatě. Z Nekoře trasa 1852 stoupá po cestě nad levým břehem Divoké Orlice a poté nad vodní nádrží Pastviny II do osady Údolí. Zde přimyká k levobřežní komunikaci obsluhující chatové osady nad vodní nádraží Pastviny a po ní pokračuje do samotných Pastvin. U Studenské zátoky prochází rozcestím se zde výchozí žlutě značenou trasou 7272 do Jablonného nad Orlicí.

Úsek Pastviny - Čihák

Z Pastvin vede trasa nadále severním směrem po levém břehu Divoké Orlice po silnici přes Lhotku do Klášterce nad Orlicí. Zpočátku vede v souběhu se zeleně značenou trasou 4233 Žamberk - České Petrovice. V centru Klášterce trasa přechází řeku na pravý břeh a prochází rozcestím se zde výchozími červeně značenou trasou 0417 do Žamberka a modře značenou trasou 1851 do Kunvaldu. Po lesních cestách a pěšinách přes několik lučních enkláv pokračuje trasa 1852 proti proudu Divoké Orlice do Orlických hor, kterými prochází skrz Zemskou bránu. U Pašerácké lávky se odklání od řeky a stoupá lesní cestou k severozápadu na rozcestí s červeně značenou Jiráskovou cestou. V souběhu s ní stoupá dále k severovýchodu nejprve k Orlické chatě a poté klesá luční a posléze lesní pěšinou zpět k Divoké Orlici. Obě trasy dále stoupají po silnici II/311 do osady Čihák, kde končí. Jiráskova cesta pokračuje dál po silnici do Českých Petrovic, na trasu 1852 zde navazuje polská rovněž modře značená trasa přecházející blízkou hranici a vedoucí k nedaleké vsi Lesica.

Historie

  • Před výstavbou cyklostezky podél Tiché Orlice měla trasa svůj počátek v centru Lanšperka odkud sestupovala lesní pěšinou k silnici II/360. Po ní vedla k odbočce k Hnátnici a dále přes železniční trať k dnešní trase.
  • Mezi Červenou a Letohradem vedla trasa dříve kratším směrem podél Tiché Orlice přes Jankovice do centra města.
  • V severní části Letohradu vedla trasa kolem kaple Matky Boží do prostoru nedalekého kruhového objezdu.
  • Mezi Šedivcem a Nekoří vedla trasa původně západněji přes dnešní kruhový objezd na silnici I/11, dále po silnici směr Nekoř k lesíku a odtud po pěšině vpravo dolů do obce. Ještě dříve vedla po silnici až do centra obce.
  • V údolí Zemské brány trasa dříve přecházela Pašeráckou lávku a ke kamennému mostu vedla pěšinou po levém břehu.[2]

Turistické zajímavosti na trase

Reference

  1. Plánovač tras KČT
  2. Starší vydání map KČT

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Stripe-marked trail blue.svg
Pásové značení turistických cest v terénu České republiky - modrá.