Turnov (nádraží)

Turnov
Nádražní budova a nástupiště
Nádražní budova a nástupiště
StátČeskoČesko Česko
KrajLiberecký
MěstoTurnov
UliceU nádraží
Souřadnice
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice543009
Tratě030, 041, 070
Nadmořská výška262 m n. m.
V provozu od1858
Zabezpečovací zařízeníelektromechanické/mechanické
Dopravní koleje11 + 13 kusých
Nástupiště (nástupní hrany)3 (5)
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravaMěstská autobusová doprava, autobusové nádraží
Služby ve staniciVnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaPlatba v EurechBariérové WCTAXIVeřejné parkoviště
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Turnov je železniční stanice v Turnově v okrese Semily při ulici U nádraží.[1] Tvoří významný železniční uzel Libereckého kraje. Leží v nadmořské výšce 262 m n. m.[2] Stanice je zařazena do integrovaného dopravního systému IDOL.

Historie

Stanice Turnov před rekonstrukcí nástupišť

Koleje byly do Turnova přivedeny směrem od Železného Brodu jakožto součást liberecko-pardubického spojení v roce 1858, stanice podle projektu Franze Reisemanna byla oficiálně otevřena 1. prosince. Půl roku nato byla zprovozněna celá trasa v majetku Jihoseveroněmecké spojovací dráhy. 15. října 1865 byla do Turnova přivedena trať Turnovsko-kralupsko-pražské dráhy ze směru od Mladé Boleslavi a Mnichova Hradiště, která byla zaústěna do severního libereckého kolejového zhlaví. Pro jízdu v libereckém směru je tedy nutné zajíždět úvratí. Společnost přistavěla k existující stanici západní část v novorenesančním stylu. Roku 1883 byla TKPE sloučena s Českou severní drahou (BNB).

Třetí připojenou tratí byla trasa z Jičína přes Libuň v majetku společnosti Místní dráha Turnov - Rovensko - Jičín, a to 19. října 1903. Vznikla nová budova i s kolejištěm, s městskou zástavbou spojoval stanici M.d. JRT železný můstek přes kolejiště Jihoseveroněmecké spojovací dráhy. Kolejové systémy zpočátku nebyly propojeny, stanice byly propojeny až po zestátnění SNDVB i BNB roku 1908, k přestavbě došlo roku 1910. Po zestátnění obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy, místní dráha z Jičína byla zestátněna až roku 1925.[3]

Jednotlivé staniční budovy doznaly v průběhu let celou řadu rozšiřování, oprav a přístaveb, v letech 2009-10 prošlo celé nádraží generální rekonstrukcí, včetně hlavní budovy dochované v podobě z roku 1906. Původní budova M.d. JRT stojí na druhé straně přes kolejiště od výpravní budovy, k odbavování cestujících již neslouží.

Popis

V roce 2016 se stanici se nacházela celkem čtyři stavědla, vybavená elektromechanickým nebo mechanickým zabezpečovacím zařízením. Nádraží má celkem tři nástupiště s pěti hranami (uvažuje se o zastřešení), příchod k vlakům probíhá přes rohožové kolejové přechody. Součástí stanice jsou osobní a nákladové nádraží, a také depo. Ve stanici slouží směna dvou výpravčích a dvou signalistů (v noční směně jeden). Ve směru na Starou Paku a Jičín je traťovým zabezpečením telefonické dorozumívání, ve směru do Liberce automatické hradlo a ve směru do Mladé Boleslavi je traťovým zabezpečením reléový poloautomatický blok bez kontroly volnosti tratě. Všechna vjezdová návěstidla do stanice Turnov jsou světelná, stejně tak jako jejich předvěsti, světelná odjezdová návěstidla jsou na obou zhlavích skupinová.[zdroj?]

Staničnímu hlášení propůjčil hlas Václav Knop[4] a pravděpodobně to v budoucnu bude jediná stanice, kde bude slyšet jeho hlas.[zdroj?]

Odkazy

Reference

  1. Google Maps. Google Maps [online]. [cit. 2021-02-02]. Dostupné online. 
  2. API Mapy.cz – Ukázky práce s API. api.mapy.cz [online]. [cit. 2021-02-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-07-12. 
  3. Historie železničních tratí, elektronická databáze; Sekera, Pavel
  4. Turnov – Nádražní hlášení. hlaseni.net [online]. [cit. 2023-07-28]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Crystal Clear action apply.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Euro symbol.svg
Symbol der Währung Euro: auf blauem Grund ein gelbes €-Symbol.
RWBA WC.svg
RWBA symbol: toilet
RWB-RWBA Parkplatz.svg
RWB/RWBA symbol: car park
15.04.96 Turnov 853.029 (11481487323).jpg
Autor: Phil Richards from London, UK, Licence: CC BY-SA 2.0
853.029 at Turnov, 15 April 1996.