Turov (Broumovská vrchovina)
Turov (602 m n. m.) je hora nacházející se v okresu Náchod, asi 5 km severozápadně od Hronova, na katastru jeho městské části Rokytník, na území CHKO Broumovsko v Radvanické vrchovině, jejíž je nejvyšší kótou a samostatným podcelkem. Na jeho úpatí se rozprostírá táhlá vesnice Rokytník.
Turov | |
---|---|
Turov | |
Vrchol | 602 m n. m. |
Prominence | 104 m ↓ západní sedlo |
Izolace | 2,4 km → Švédský vrch[1] |
Seznamy | Nejprominentnější hory CZ Hory Broumovské vrchoviny |
Poloha | |
Stát | Česko |
Pohoří | Broumovská vrchovina / Žacléřská vrchovina / Radvanická vrchovina |
Souřadnice | 50°30′39″ s. š., 16°8′56″ v. d. |
Povodí | Metuje |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Geomorfologie a geologie
Turov je samostatnou geomorfologickou částí spadající pod geomorfologický celek Broumovská vrchovina, podcelek Žacléřská vrchovina a okrsek Radvanická vrchovina.
Jedná se o stolovou horu s rozsáhlým plochým temenem a se složitou stavbou. Níže položené vrstvy jsou pískovce a slepence z období permu. Nadloží je utvářené v druhohorním období křídy[2].
O původu jména Turov
O tom, jak přišel Turov ke svému jménu, vypráví stejnojmenná pověst. Variant vzniku názvu Turova je ale více.
Nabízí se odvození od jména Václav Tourek – vladyka, který žil okolo roku 1520 v Rokytníku.
Německá verze z okolích obcí Bystrého zase vypráví o přítomnosti Turků na Turově v období Tureckých válek a uvádí název hory Turkenberg – Turkov. Tato varianta je ale nepravděpodobná, neboť Turečtí bojovníci na hoře pravděpodobně vůbec netábořili.
Pověsti o Turově
K hoře se vztahuje několik pověstí.
- Pověst o původu jména Turov - V dávných dobách kraj navštívili lovci trofejí, kteří zahnali pár Turů na horu. Zapomněli přitom na mládě, kterého se lovci zmocnili a došli s ním na vrchol a hráli si tam s ním. To když zpozorovali ze křoví rodiče malého tura, vylezli z úkrytu. Z hory sešli a postupem času se z lásky k dítěti turové zdomácněli. A proto se hora nazvala Tuří – Turovem[3].
- Pověst o Turovských rytířích - Hospodáři z Rokytníka Tomek a Vít se okolo 20. hodiny vrátili z roboty a vyrazili na pole pod Turovem. Přeslechli přitom odtroubení 23. hodiny. To se otevírá kamenná brána na Turově a svatováclavské vojsko vyjelo cvičit na boje, aby bylo připraveno, až bude zemi nejhůř. To vše zpozorovali oba hospodáři a strachy poté utekli zpátky do svých domovů[4].
- Pověst o pokladu na Turově - Chudá vdova se na velký pátek vydala k Turovské bráně, která se v čase mše pravidelně otevírá. Se synkem v náručí vešla dovnitř a nabrala si kus pokladu. Synka v hoře nechala, ale vrátila se s jablíčkem a chlebem a opět si odnesla v náručí kus z pokladu. Když se vrátila potřetí, byla kamenná vrata zavřená. Zlato, které si odnesla do truhly, se přeměnilo na hlínu a kamení. O rok později se pro synka vrátila. Po návratu se synkem domů si vdova všimla, že synek drží v ruce jablíčko, které je celé ze zlata. To dobře prodala a již dále netrpěla nouzí[5].
- Pověst o Krakonošovi na Turově - Krakonoš byl na hoře častým hostem na cestách do Orlických hor za princeznou Kačenkou. Na Krakonošově kazatelně pravidelně na den svatého Václava probíhá sněm. Ten jednou omylem vyslechl i sirotek Jiřík. Dozvěděl se, že za svou dobrotu a lásku k přírodě dostane zázračnou mastičku. Mastičku dostal a když do kraje přišla zlá nemoc, postupně léčil všechna zvířata v Rokytníku i okolních obcích. Z Jiříka se tak stal vážený muž a dobrý sedlák[6].
Císař Josef II. na Turově
V roce 1779 navštívil horu Turov císař Josef II., který vyrazil do zdejšího kraje se podívat, kde o rok dříve byla rozložena jeho vojska. Vyrazil 9. září 1779 z Náchoda. Ve Velkém Dřevíči u statku č. p. 16 slezl z koně, vstoupil do statku a sháněl průvodce na Turov. Narazil na hospodyni v momentě, kdy zrovna vybírala z máselnice máslo a vylévala podmáslí. Po ochutnávce včetně domácího chleba vyrazil s průvodcem na horu Turov. Po návratu pokračoval císař na své cestě do Police nad Metují, kam dorazil okolo 14. hodiny[7].
Jiráskova chata
V roce 1913 koupila část temene hory tělocvičná jednota Sokol v Rokytníku o výměře 72 a. Původně měla na vrcholu Turova vyrůst rozhledna s názvem Památník Legionářů.
Před započetím stavby ale byla dána zbývající usedlost na temeni Turova do prodeje. Sokol v Rokytníku obratně celé temeno o výměře 9 ha koupil, neboť byl velký zájem o koupi i z Německé strany. Dražba se měla konat takřka po samotném položení základního kamene rozhledny. Němečtí kupci byli podporováni i německou veřejností, která na nákup věnovala i výtěžek ze slavnosti Bundesfest v Broumově. Za záchranu Turova měl zásadní projev spisovatel Alois Jirásek[7].
Stavba útulny na Turově byl i impuls pro vznik turistického odboru Klubu Československých Turistů v Rokytníku. Ten společně se Sokolem Rokytník postavil dřevěnou Jiráskovu útulnu na Turově. Na stavbu značně přispěl i odbor Klubu Československých Turistů v Hronově a pp. Cyril a Josef Bartoňové-Dobenínové. Krátce před dostavením chaty, dne 30. 5. 1924 navštívil útulnu Alois Jirásek společně se svou chotí a dcerou, paní Jelínkovou a pár hodin zde pobyl.
Jiráskova útulna byla slavnostně otevřena 8. 6. 1924 pod patronací ministra národní obrany a za účasti předsedy Klubu Československých Turistů Dr. J. S. Gutha Jarkovského a rady ministra národní obrany Marka, kteří zde měli i slavnostní řeč.
Dne 27. prosince 1935 vyhořela. V roce 1936 byla postavena nová zděná Jiráskova chata, která zde stojí dodnes. Ekonomické problémy a prodej turistické chaty způsobil i zánik místního odboru Klubu Československých Turistů v Rokytníku.
V roce 1977[8] přibyla nevzhledná přístavba chaty a ubytovací kapacita narostla na 50 lůžek v 19 pokojích. Součástí chaty byla také kuchyně, jídelna, společenský sál a bar o celkové kapacitě 150 míst[9]. Chata byla v provozu do přelomu tisíciletí. To byl vlastníkem Karel Klikar ze Žďárek[10]. Ještě na začátku roku 2001 prý byla v provozu, ale potom začala rychle chátrat.
Okolo roku 2010[11] se okolí začalo znatelně měnit – byl demontován zbytek minigolfu, byly navezený „menhiry“ a další kameny, které byly zformovány do kamenných obrazců. Drobnou opravou prošla i samotná chata – byla např. zasklena rozbitá okna. Nicméně chata nyní prozatím pro veřejnost neposkytuje žádné služby.
Chata spadá pod obec Rokytník a má číslo popisné 123. Podle katastru nemovitostí[12] aktuálně patří Ing. Pavlíně Torhanové[13]. Od roku 2020 je do blízkého okolí Jiráskovy chaty a ke kamennému uskupení Semeno života zákaz vstupu bez povolení.
Rekreační areál
V 70. letech 20. století zde TJ Sokol Rokytník postavil vlek se sjezdovkou. Ta byla výjimečná svým umělým zatravněním. Po roce 2001 začal areál chátrat, sjezdovka postupně zarostla, v druhé desetiletí byli odklizeny i sloupy vleku. Ve stejném čase na hraně sjezdovky přibyl turistický přístřešek.
Kromě areálu pro sjezdové lyžování zde vyrostlo také:
- Minigolf
- Volejbalové hřiště
- Tenisový kurt
- Fotbalové hřiště
- 10 dřevěných chatek dohromady s kapacitou 50 lůžek.
Chatky pro ubytování na Turově stále jsou. Minigolf byl v druhém desetiletí 21. století demontován a byl nahrazen kamenným uskupením Semeno života.
Semeno života
Na Turově v místech bývalého minigolfu vzniklo kamenné uskupení Semeno života[14]. Vzniklo díky dílu Pavlíny a Mirka Torhanových.
Krakonošova kazatelna
Na úbočí hory Turov směrem k obci Rokytník se nachází skalní výchoz zarostlý stromy. Jedná se o skupinu skalek vysokých max. 3 metry. Mezi skalkami je umístěno ohniště a dřevěné lavičky. K tomuto místu se vztahuje pověst o Krakonošovi na Turově.
Geologická správní oblast je Permokarbon podkrkonošské a vnitrosudetské (dolnoslezské) pánve[15].
Pěchotní srub Turov
Na jihozápadním úbočí, asi 1 km od vrcholu Turova, byl jako součást československého opevnění v květnu 1938 zbudován pěchotní srub T-S 19 Turov, který měl sloužit k přehrazení Jestřebích hor proti nepříteli.
Od roku 2009 byl objekt rekonstruován za účelem zpřístupnění veřejnosti. V současné době se zde příležitostně konají akce a lze si srub prohlédnout.
Galerie
- Vrchol Turov od silnice Chlívce - Rokytník
- Panorama obce Rokytník s Turovem
- Jiráskova chata na Turově
Literatura
Turov je taktéž hojně zmiňován v literatuře Aloise Jiráska:
- Román U Nás
- Pan Johanes
- Skaláci
Ve Skalácích posílala babička Lidušku na Turov natrhat léčivý plicník, na svah Turova pak umístil stavení báby kořenářky[2].
O hoře Turov vzniklo i několik knih pověstí. První verze je z roku 1923 od Josefa Hurdálka a Petra Raichla.
Zatím poslední verze knihy pověstí má název: Turov – pověsti z okolí bájné hory kladského pomezí[16].
- Vydáno v roce 2009 nakladatelstvím Bor
- Počet stran: 141
- Edice: Odkaz
- Ilustrace Jana Vaňová
- ISBN 9788086807614
Zmínky o hoře jsou i v knize od Antonína Krtičky-Polického: Báje a pověsti z kraje Jiráskova, která prozatím vyšla ve 4. vydání.
Související články
Reference
- ↑ Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
- ↑ a b WWW.SEVEROVYCHOD.ESTRANKY.CZ. Turov. Orlické hory, Adršpach, Broumovsko [online]. [cit. 2020-04-29]. Dostupné online.
- ↑ CICÁK, Petr. Příběhy a legendy. lumpici.eu [online]. Libor Rousek, 1994 [cit. 2020-04-29]. Dostupné online.
- ↑ CICÁK, Petr. Příběhy a legendy. lumpici.eu [online]. Libor Rousek, 1994 [cit. 2020-04-29]. Dostupné online.
- ↑ CICÁK, Petr. Příběhy a legendy. lumpici.eu [online]. Libor Rousek, 1994 [cit. 2020-04-29]. Dostupné online.
- ↑ CICÁK, Petr. Příběhy a legendy. lumpici.eu [online]. Libor Rousek, 1994 [cit. 2020-04-29]. Dostupné online.
- ↑ a b Turov :: Hronovsko v minulosti. www.hronovsko.com [online]. [cit. 2020-04-29]. Dostupné online.
- ↑ Jiráskova chata Turov - chata v Náchodě , Orlické hory a podorlicko. kamsi.cz [online]. [cit. 2020-04-29]. Dostupné online.
- ↑ Jiráskova chata Turov. web.archive.org [online]. 2009-02-09 [cit. 2020-04-29]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-02-09.
- ↑ Firma Karel Klikar. web.archive.org [online]. 2009-02-07 [cit. 2020-04-29]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-02-07.
- ↑ ČÁP, Jan. Turov - Blaník Jiráskova kraje. Turistika.cz [online]. 2011-04-05 [cit. 2020-04-29]. Dostupné online.
- ↑ Informace o pozemku | Nahlížení do katastru nemovitostí. nahlizenidokn.cuzk.cz [online]. [cit. 2020-04-29]. Dostupné online.
- ↑ Pavlína Torhanová - Facebook
- ↑ Turov 2018 :: Tarotové poradenství. www.tarotplzen.cz [online]. [cit. 2020-04-29]. Dostupné online.
- ↑ Geologické lokality - Vyhledávání - Skály pod Turovem. lokality.geology.cz [online]. [cit. 2020-04-29]. Dostupné online.
- ↑ Turov (Eva Koudelková) | Detail knihy | ČBDB.cz. www.cbdb.cz [online]. [cit. 2020-04-29]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Turov na Wikimedia Commons
- Listing ke Geocache Turov - skrýš pro hru Geocaching
- Stav chaty na Turově a okolí v roce 2010 - fotogalerie na Facebooku
- Turov - Jiráskova chata na Facebooku
- Jestřebí hory – regionální informační stránky
- Velký Dřevíč a Rokytník – stránky obcí
- Báje a Pověsti – stránky nakladatelství Bor
- Pěchotní srub Turov – stránky občanského sdružení pečujícího o pěchotní srub T-S 19 Turov
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Autor: unknown, Licence:
Autor: Harold, Licence: CC BY-SA 3.0
Pěchotní srub T-S 19 Turov, okres Náchod
Autor: Mastrik24, Licence: CC BY-SA 3.0
vesnice Rokytník - panoramatická fotografie