Tuxské Alpy

Tuxské Alpy
Tuxer Alpen
Tuxské Alpy, lyžování na svazích vrcholu Rastkogel
Tuxské Alpy

Nejvyšší bod2 886 m n. m. (Lizumer Reckner)

Nadřazená jednotkaCentrální krystalické Alpy, Východní Alpy
Sousední
jednotky
Stubaiské Alpy, Zillertalské Alpy, Kitzbühelské Alpy, Karwendel, Rofan

SvětadílEvropa
StátRakouskoRakousko Rakousko
Horninyvápenec, břidlice
PovodíInn
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vrchol Patscherkofel nad Innsbruckem

Tuxské Alpy jsou pohoří ležící ve spolkové zemi Tyrolsko v Rakousku. Dřívější název Tuxer Voralpen (Tuxské Předalpy) se již od roku 1984 nepoužívá. Jedná se o nevelký horský celek, který je zastiňován především sousedními vyššími a známějšími Zillertalskými Alpami. Přes svou blízkost mají Tuxské Alpy odlišnou geologickou stavbu. Více než v hlavním hřebeni se zde setkáme s vápencem. Nejvyšším vrcholem je skalnatý Lizumer Reckner (2 886 m) ležící zhruba uprostřed masivu.

Poloha

Tuxské Alpy zaujímají plochu pouhých 800 km² a jsou na severu a západě území vymezeny údolím Wipptal s tokem Innu na svém dně. Východní hranici tvoří dolina Ziller Tal a na jihu je pohoří odděleno od samotných Zillertalských Alp sedlem Tuxer Joch (2 338 m) a údolími Tuxer Tal a Schmitntal.

Významné vrcholy

  • Lizumer Reckner (2 886 m)
  • Geier (2 857 m)
  • Rosenjoch (2 796 m)
  • Rastkogel (2 762 m)
  • Glungezer (2 677 m)
  • Gilfert (2 506 m)
  • Kellerjoch (2 344 m)
  • Patscherkofel (2 246 m)
  • Penken (2 095 m)

Turismus

Tuxské Alpy jsou známy především milovníkům zimních sportů. Na severu území nalezneme známé lyžařské středisko Axamer Lizum (2 340 m), využívané též jako olympijská vesnice při olympiádě v Innsbrucku v roce 1964. Jih je zastoupen zimním letoviskem Finkenberg (839 m) s desítkami lanovek vedoucích z vrcholu Penken (2 095 m). Ještě jižněji, na samé hranici se Zillertalskými Alpami se nachází středisko Hintertux (1 238 m), s možností lyžování na ledovci Tuxer Gletscher (Zillertalské Alpy). Tuxské Alpy jsou ideálním terénem pro provozování trekingu a méně náročné vysokohorské turistiky. Především oblast vrcholu Rastkogel (2 762 m) s několika plesy a alpskými loukami v okolí. Skupina nejvyššího, skalnatého vrcholu Lizumer Reckner již snese vyšší nároky. Setkáme se zde i s uměle zajištěnou cestou.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Rastkogel ski slope.jpg
Autor: che
(Prosím uvádět jako „Petr Novák, Wikipedie“, pokud toto užijete mimo projekty Wikimedia.), Licence: CC BY-SA 2.5
Ski slope in Rastkogel ski resort (Zillertal valley)
Patscherkofel vm01.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Veitmueller assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 2.5

Patscherkofel, Innsbruck, Tirol, Austria Mountain

Photographed 2006-12-27 by myself Veitmueller 12:17, 28 December 2006 (UTC)
Grossglockner from SW.jpg
Autor: Michael Schmid, Licence: CC BY-SA 2.0 at
Großglockner seen from the southwest. The Großglockner (3.797 m), the highest peak of Austria, is the highest peak in the image, pyramid-shaped, right of the center. Left of it, the more elongated and mostly snow-free mountain is the Glocknerwand (3.722 m) with its left pillar Hofmannspitze. The Romariswandkopf (3.511 m) is the peak of the rock wall (Romariswand) in the left part of the image. The pyramid-shaped peak in front of the Großglockner is the Zollspitze (3.024 m).

The glacier in front of the Großglockner is the Teischnitzkees, that behind and right of the Romariswand is the Fruschnitzkees.

The image was taken from approx. 2.800 m above sea level, near the saddle north of the Gradötzkogel, at the trekking route Silesia Höhenweg. The distance from the peak of the Großglockner was 8 km.