Učitel tance

Učitel tance
Původní názevUčitel tance
Země původuČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Délka100 minut
Žánrydrama
komedie
ScénářJiří Hubač
RežieJaromil Jireš
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleMartin Dejdar
Gabriela Wilhelmová
Kamil Halbich
Michaela Kuklová
ProdukcePetr Švejda
HudbaMiroslav Kořínek
KameraJan Malíř
KostýmyJarmila Konečná
StřihMilan Justin
ZvukIvo Špalj
Václav Hála
Výroba a distribuce
Premiéra26. ledna 1995
DistribuceLucernafilm
Učitel tance na FPČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Učitel tance je český film z roku 1994 režiséra Jaromila Jireše podle scénáře Jiřího Hubače.

Děj

Děj se odehrává ve 40. letech 20. století po druhé světové válce. Taneční mistr Richard Majer přichází do léčebny tuberkulózy. Touto nemocí trpí již tři roky, vystřídal několik léčeben, ale ze všech musel odejít, protože byl neukázněný a nechtěl se nechat operovat. Je optimista, ostatní pacienti jsou apatičtí či se snaží dodržovat pravidla léčení (nemluvit, hýbat se pomalu, nebýt příliš optimističtí, tím se totiž nenamáhají plíce). Pacienta Miluška se zamiluje do Pepy, který dodržuje klidný režim. Richard pořádá taneční kurzy pro začátečníky, večer se schází s Lydií a tančí spolu. Přistihne je vrchní sestra; primář jej chce vyhodit, Majer proto přistoupí na operaci, při níž mu budou odebrána žebra.

Odjede na vyšetření do Prahy. Jak slíbil umírajícímu Pardusovi, staví se na zámku a najde jeho prstýnek, o němž se Pardusovi zdálo. Místo na vyšetření jde k léčitelce Dotáhalové, která léčí alkoholem a zábavou. Richard již nestihne odevzdat prstýnek Pardusovi, který několik dní před jeho příjezdem zemřel. Pepa se uzdraví, a poslední noc před odjezdem stráví s Miluškou. Majer má negativní výsledky. Aby povzbudil ostatní, říká, že to byl zázrak od Dotáhalové. Většina pacientů se sbalí a odjíždí za ní. Další týden má však opět pozitivní výsledky. Nemoc se dále zhoršuje, přidávají se horečky. Dozví se, že Lydie při „léčení“ u Dotáhalové dostala chrlení krve a odvezli ji do Motola. I do té doby nepřístupná vrchní sestra Majera lituje a přilepšuje mu.

Majer již jen leží, nepřijde přivítat ani nové pacientky; mezi nimi je i tanečník Olda Ondříček, kterého Majer nevzal do tanečního klubu. Majera pozná, ten se nejdřív ke svému povolání nezná, pak ho ale nově příchozí zaujme a vyzve jej, aby mu předvedl, co nového se naučil; začne s ním znovu tančit.

Obsazení

Martin DejdarRichard Majer
Jana HlaváčováVrchní sestra
Miloš KopeckýRichardův dědeček
Barbora KodetováLydie
Radek HolubPardus
Petr VacekVenda Benda
Kamil HalbichPepa
Zuzana BydžovskáMiluška
Stanislav Zindulkapan Mandlík
Romana SittováMaruška
Petr PelzerHlavní lékař
Zlata Adamovskásestra Áša
Klára Jirsákovásestra
Zdeněk DušekAloiz
Alexej PyškoDr. Král
Václav Vydraoperovaný pacient
Pavel RímskýMaxa
Jiří StrachJaroslav Jiříček
Vladimír MíkaOlda Ondříček
Gabriela WilhelmováDotáhalová
Jiří HálekDotáhal
Vilma Cibulkovábarová zpěvačka
Ladislav TrojanPardusův otec
Ivan PodobskýGriga
Michaela KuklováEržika
Petar Introvicharmonikář
Filip Truhlářmalý Majer

Recenze

Vladimír Solecký (Haló noviny) psal o snímku s nespornými kvalitami, ve kterém Martin Dejdar potvrdil své herecké a taneční schopnosti; zdatně mu sekundovala v roli milostné partnerky Barbora Kodetová. Výrazné postavy pacientů vytvořili Stanislav Zindulka, Pavel Rímský, Petr Vacek; Zuzana Bydžovská pak dívčinu, která chce urvat chvilky milostného štěstí s vtíravou neodbytností.[1]

Ocenění

Odkazy

Reference

  1. SOLECKÝ, Vladimír. Učitel tance - český film s šancí úspěšnosti. Kultura. Haló noviny. Futura, 31. leden 1995, roč. 5, čís. 26, s. 5. ISSN 1210-1494.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“