Učitelka (film)

Učitelka
Původní názevUčiteľka
Země původuSlovenskoSlovensko Slovensko
ČeskoČesko Česko
Jazykyslovenština
čeština
Žánrdrama
NámětPetr Jarchovský
ScénářPetr Jarchovský
překlad Jana Petrikovičová
RežieJan Hřebejk
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleZuzana Mauréry
Csongor Kassai
Zuzana Konečná
Tamara Fischer
Martin Havelka
Éva Bandor
ProdukceTibor Búza
Zuzana Mistríková
Ľubica Orechovská
HudbaMichal Novinski
KameraMartin Žiaran
KostýmyKatarína Štrbová Bieliková
StřihVladimír Barák
ZvukJiří Klenka
ArchitektJuraj Fábry
Výroba a distribuce
Premiéra4. července 2016 MFF Karlovy Vary
21. července 2016 Česko i Slovensko
Produkční společnostiRozhlas a televízia Slovenska
Rozpočet20 miliónů korun
Učitelka na FPČSFDKinoboxu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Učitelka je slovensko-český film režiséra Jana Hřebejka z roku 2016. Světová premiéra filmu proběhla na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde byl zařazen v hlavní soutěži.[1]

Děj

Příběh filmu se odehrává roku 1983. V jedné předměstské základní škole se potká ředitelka s rodiči dětí jedné z tříd. Spolu s nimi pak hledá způsob, jak se zbavit učitelky, bezdětné vdovy po vysokém armádním důstojníkovi. Z průběhu rodičovské schůzky postupně vyplyne, jakým způsobem si učitelka podrobuje rodiny svých žáků a manipuluje celým okolím.

Režisér Jan Hřebejk o filmu:

„Mohl by to být zajímavý a originální film, který by byl naprosto pečlivou a pro vnímavého diváka strhující analýzou, jak společnost dokáže být postupně umrtvena a zastrašena až k beznaději, že jde cokoli změnit. O kolektivní letargii, která může zavinit tragédii. A o naději, kterou v sobě nese odmítnutí lhostejného přihlížení a překonání vlastního strachu.“

Produkce

Film vznikl ve slovensko-české koprodukci společností PubRes (SR) a OFFSIDEMEN (ČR) s Rozhlasem a televizí Slovenska a Českou televizí.[2]

Ocenění

Na 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary získala herečka Zuzana Mauréry‎ Cenu za nejlepší herecký výkon za roli v tomto filmu.[3]

Uvedení v zahraničí

Film byl uveden na festivalu v Tokiu a dalších zhruba 15 zahraničních festivalech.[4] V září 2017 vstoupil do americké, kanadské, argentinské, estonské a italské distribuce, je v plánu také francouzská. Pozornosti se filmu dostalo i na BBC a scénář si vyžádala Knihovna Akademie filmových umění a věd.[5]

Recenze

Reference

  1. SPÁČILOVÁ, Mirka; ŠŤÁSTKA, Tomáš. Ve Varech zabojují Němcův Vlk z Královských Vinohrad a Hřebejkova Učitelka. iDNES.cz [online]. 2016-05-31 [cit. 2016-06-09]. Dostupné online. 
  2. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/1031377-hrebejkovo-zakazane-uvolneni-melo-predpremieru-v-bohumine
  3. Prestižní soška pro Zuzanu Mauréry
  4. ČTK. Hřebejkova Učitelka míří na festival do Tokia, na jaře ji uvedou kina v Americe. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2016-11-01 [cit. 2016-11-02]. Dostupné online. 
  5. kul. Hřebejkova Učitelka uspěla v zahraničí. Novinky.cz [online]. Borgis, 2017-09-22 [cit. 2017-09-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Star full.svg
Star symbol; full star.
Star half.svg
Star symbol; half star.
Star empty.svg
Star symbol; full star.