USS Enterprise (NCC-1701-D)

USS Enterprise s registračním číslem NCC-1701-D (běžně označovaná jako Enterprise-D) je fiktivní hvězdná loď účinkující v příbězích ze světa Star Treku. Je to pátá loď tohoto jména ve Hvězdné flotile, již od svého zařazení do služby byla vlajkovou lodí Spojené federace planet. Příběhy Enterprise-D byly natočeny jako seriál Star Trek: Nová generace, jednorázově se objevila v epizodách „Poslání“ seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine a „Toto jsou cesty…“ seriálu Star Trek: Enterprise; velkou roli tato loď hrála ve filmu Star Trek: Generace.

Jedná se o loď třídy Galaxy určenou pro dlouholeté mise, takže se na palubě nacházeli i rodinní příslušníci posádky. Enterprise-D byla vypuštěna roku 2363 a zničena v roce 2371 po klingonském útoku u planety Veridian III.

Vznik a design

Velící můstek lodě

Design Enterprise-D vytvořil Andrew Probert, který se na konci 70. let 20. století podílel také na designu modernizované původní Enterprise představené ve snímku Star Trek: Film.

Pro natáčení pilotní epizody Nové generace s názvem „Střetnutí na Farpointu“ (1987) vytvořil tým z Industrial Light & Magic pod vedením Easea Owyeunga dva modely, jeden o délce šest stop (přibližně 1,8 metru) a druhý, který byl dlouhý dvě stopy (0,6 m). Oba byly využity rovněž v prvních dvou sezónách seriálu. Pro třetí řadu Nové generace postavil Greg Jein upravený třetí model o délce čtyři stopy (1,2 m). Původní šestistopý model byl využíván při filmování oddělení primárního a sekundárního trupu lodě, následně byl v ILM upraven pro natáčení filmu Star Trek: Generace. V říjnu 2006 byla tato replika prodána na aukci v domě Christie's za 576 000 dolarů společně s dalšími rekvizitami ze Star Treku.

Pro film Star Trek: Generace z roku 1994 vznikl rovněž počítačový model Enterprise-D. Ten byl posléze upraven v programu LightWave 3D a využit pro záběry různých lodí třídy Galaxy v seriálech Star Trek: Stanice Deep Space Nine a Star Trek: Vesmírná loď Voyager.

Historie lodě

Řídící stanoviště na můstku

Enterprise-D byla postavena v docích Utopia Planitia na orbitě Marsu jako třetí loď třídy Galaxy. Do služby byla zařazena roku 2363, jejím velícím důstojníkem se stal zkušený kapitán Jean-Luc Picard. Následujícího roku se nová loď vydala na svoji první misi k základně Farpoint, při které se dostala do prvního kontaktu s bytostí Q (viz pilotní dvojepizoda „Střetnutí na Farpointu“).

V následujících sedmi letech prošla Enterprise-D a její posádka množstvím dobrodružství, která byla natočena jako televizní seriál Star Trek: Nová generace. Loď pod vedením kapitána Picarda a komandéra Rikera prvně kontaktovala (kromě výše zmíněného Q) množství ras, druhů a civilizací včetně Borga. Mezi další známé příběhy se řadí překročení warp rychlosti 10 při pokusech s motory, ukradení a navrácení lodě rasou Binarů či obrana Federace během borgské invaze, při které byla loď vážně poškozena a po níž následovala její oprava a modernizace (refit). Enterprise-D se rovněž dostala do časové smyčky, dovezla důstojníky a runabouty na nově zřízenou stanici Deep Space Nine či byla jednou z prvních lodí Federace, jež použila maskovací zařízení.

Několikrát se loď rozdělila na primární (talíř s impulsními motory) a sekundární modul (s warp pohonem). V epizodách „Střetnutí na Farpointu“ a „Arzenál svobody“ byli v primárním modulu evakuováni civilisté, zatímco sekundární trup letěl do bitvy. V díle „To nejlepší z obou světů“ k tomuto manévru došlo, aby loď měla převahu v konfliktu. Naopak ve filmu Star Trek: Generace posloužila talířová sekce jako záchranný člun, neboť v něm byla evakuována posádka.

Enterprise-D byla zničena roku 2371 (viz film Star Trek: Generace) při útoku klingonského Dravce, kterému velely Durasovy sestry. Loď měla vyřazené štíty a došlo k takovému poškození, že warp jádro bylo protrženo. Celá posádka byla evakuována do primárního modulu, který se od motorové sekce oddělil a odletěl do bezpečné vzdálenosti. Nárazová vlna výbuchu talířovou sekci odhodila do atmosféry planety Veridian III, kde ztroskotala. Celý tento incident proběhl s malými ztrátami na životech.

V roce 2381 je talířová sekce vyzvednuta z Veridian III a odvlečena do Muzea flotily, kde na ni Geordi La Forge začne s 20 letem obnovou. Sekundární trup obnovované Enterprise D pochází z lodi USS Syracuse. V roce 2401 ji původní posádka využije k boji proti Borgům, kteří asimilovali hvězdnou flotilu.

Alternativní realita

V alternativní realitě, jež byla představena v epizodě „Všechno dobré…“, existovala Enterprise-D ještě v roce 2395, kdy se stala osobní vlajkovou lodí admirála Rikera. Mezitím podstoupila nejrůznější přestavby a modernizace, byla například přidána třetí warp gondola.

Posádka

Kapitánova kajuta
velící důstojník
první důstojník
  • komandér William Riker
druhý a vědecký důstojník
  • nadporučík Dat
šéfinženýr
hlavní lékařský důstojník
bezpečnostní a zbraňový důstojník
  • poručík Natasha Yarová (2364)
  • poručík/nadporučík Worf (2364–2371)
poradkyně
kormidelník
  • podporučík Geordi La Forge (2364)
  • praporčík Wesley Crusher (2364–2367)
  • praporčík/podporučík Ro Laren (2368–2370)
šéf transportu

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku USS Enterprise (NCC-1701-D) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Enterprise-D bridge.jpg
Autor: Konrad Summers from Santa Clarita (Valencia) , California, USA, Licence: CC BY-SA 2.0

Star Trek Exhibit at Queen Mary Spruce Goose Dome, Long Beach Ca, Feb 2008

www.startrek.com/custom/include/community/tour/
Enterprise-D crew quarters.jpg
Autor: Derek Springer from Los Angeles, CA, USA, Licence: CC BY-SA 2.0
crew qtr
Enterprise-D conn ops stations.jpg
Autor: Kreg Steppe, Licence: CC BY-SA 2.0
While in Las Vegas Chuck and I got a backstage tour of the Star Trek Experience at the Las Vegas Hilton for Technorama. Watch the Technorama site for an Audio and Video tour coming soon. It is stuff we can't show till after it closes on September 1st!