USS Liberty (AGTR-5)

Základní údaje
Vlajka
Typvýzkumná loď
Třídatřída Belmont
ObjednánaOregon Shipbuilding Corporation
Zahájení stavby1944
Spuštěna na vodu23. únor 1945
Uvedena do služby1. duben 1964
Osudpoškozena (za hranice rentabilní opravy) izraelskými stíhacími letouny během šestidenní války
sešrotována 1973
Takticko-technická data
Výtlak7725 tun
Délka139 m
Šířka18,9 m
Ponor7 m
Pohonjednohřídelné parní turbíny Westinghouse
8500 HP (6,3 MW)
Rychlost17,5 uzlů (32,4 km/h)
Dosah12 500 nám. mil
při 12 uzlech
Posádka358 důstojníků a mužů
Výzbroj4× kulomety M2 Browning, kalibr 0,5 palce (~12,7 mm)
Elektronikaspeciální zařízení na odposlouchávání radiové a elektronické komunikace

USS Liberty (AGTR-5) byla výzvědná loď třídy Belmont Námořnictva Spojených států amerických využívaná Národní bezpečnostní agenturou.

Služba

USS Liberty
USS Liberty
Místo, kde byla USS Liberty napadena

Na moře poprvé vyplula ještě ke konci 2. světové války, 23. února 1945 v Portlandu, státě Oregon, původně pojmenovaná jako Simmons Victory. Do roku 1958 fungovala jako obchodní loď. V roce 1963 o ni projevilo zájem Námořnictvo Spojených států amerických a přestavělo ji na podpůrné plavidlo. Později ji přejmenovalo na Liberty a v roce 1964 změnilo její statut na AGTR-5 ((American) Technical Research Ship). V únoru 1965 putovala Liberty do Norfolku ve Virginii, kde podstoupila další modernizaci v hodnotě cca 20 milionů USD, se kterou byla operačně schopna sloužit pro americkou Národní bezpečnostní agenturu (NSA). Stala se tak unikátem, jediným svého druhu; byla schopna odposlouchávat elektronickou komunikaci a rádiovou komunikaci na všech používaných frekvencích. Jejím posláním byl sběr dat v elektronické a rádiové formě, jejich zpracování, případné dekódování a analýza, nejde-li o informace hodné národním zájmům USA.

Kapitánem USS Liberty ve službách amerického námořnictva se stal zkušený William McGonagle. V červenci 1965 byla loď vyslána na svoji první misi do vod od západního pobřeží afrického kontinentu. Během následujících dvou let splnila ještě několik podobných úkolů. V červnu 1967 byla poslána pro sběr cizí komunikace do jihovýchodního kouta Středozemního moře.

Útok na USS Liberty

Dne 8. června 1967 byla loď v mezinárodních vodách severně od sinajského poloostrova během probíhající šestidenní války napadena stíhačkami Izraelského letectva a torpédovými čluny izraelského námořnictva. Izrael tvrdil, že loď byla identifikována jako egyptská loď vzhledem k tomu, že se podobala známé lodi El Qaser (která byla ale přibližně dvakrát větší) a že tato egyptská loď předtím ostřelovala město El Aríš, které měl v této fázi šestidenní války v držení Izrael. Samostatná vyšetřování, prováděná Izraelem a Spojenými státy, dospěla k závěru, že k útoku došlo omylem. Při útoku bylo zabito 34 členů posádky a 174 bylo zraněno. Loď byla těžce poškozena, nicméně po napadení byla ještě schopna odplout. Izrael zaplatil 12 000 000 dolarů v odškodnění rodinám mrtvých.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku USS Liberty (AGTR-5) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Audiovizuální dokumenty

Média použitá na této stránce

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Israel. De facto situation.
USS Liberty (AGTR-5) underway in Chesapeake Bay on 29 July 1967 (K-39927).jpg
The U.S. Navy electronic reconnaissance gathering ship USS Liberty (AGTR-5) underway in Chesapeake Bay on 29 July 1967, upon her return from the Mediterranean Sea. She had been attacked and seriously damaged by Israeli air and surface forces while operating off the Sinai Peninsula on 8 June 1967, during the "Six-Day War", and was subsequently repaired at Malta.