U Zlatého tygra

U Zlatého tygra
Základní informace
Pojmenováno potygr
Poloha
AdresaHusova 228/17, Staré Město, Praha 1, ČeskoČesko Česko
UliceHusova
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky44508/1-121 (PkMISSezObrWD)
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

U Zlatého tygra je městský dům se stejnojmennou restaurací v Praze 1 na Starém Městě v Husově ulici čp. 228. Původně byla v prostorách podniku kavárna, od roku 1864 je zde pivnice tradičně spojená s Plzeňským Prazdrojem. Celý dům je památkově chráněn.

Historie

Nejstarší zmínka o domě pochází z roku 1360.[1] Ve 30. letech 19. století v přízemních prostorách fungovala Šochova kavárna, která zde kromě občerstvení pro hosty nabízela velké množství českých i německých časopisů. Často jimi listovali např. František Palacký, spisovatelé a básníci Josef Kajetán Tyl, František Ladislav Čelakovský, Šebestián Hněvkovský, Prokop Chocholoušek či Jan Slavomír Tomíček. Mezi hosty nechyběl ani Karel Hynek Mácha.

Od 60. let 19. století kavárnu nahradil hostinský provoz, který zde rozjížděli manželé Felberovi. Posléze se tu vystřídalo mnoho majitelů a hostinských, než dům s podnikem zakoupil v létě 1935 František Skořepa a zrenovoval pivnici do podoby, kterou si v zásadě držela mnoho následující desetiletí. Právě on na dům nechal v roce 1935 vyrobit domovní znamení s kráčejícím tygrem, jehož autor není znám.[2] Za Skořepova vedení podnik začal požívat nebývalé popularity a přitahovat mnoho hostů zvučných jmen. Mezi štamgasty nechyběli např. herci a zpěváci Rudolf Deyl starší, Ivo Žídek, Oldřich Kovář, Václav Bednář, Karel Burian, Rudolf Friml, dále spisovatelé Eduard Bass, Josef Kopta, Josef Hais Týnecký či Zdeněk Matěj Kuděj, výtvarní umělci František Líbal, Jan Trampota, Vojtěch Sucharda, Vratislav Nechleba, Alois Moravec nebo grafik Slavoboj Tusar. Skořepa restauraci vedl i po znárodnění až do své smrti. Později patřil mezi výrazné vedoucí František Procházka, za něhož byl hostinec v 60. letech 20. století znovu rekonstruován.[3]

Bohumil Hrabal a Bill Clinton

Od 70. let 20. století podnik několik desetiletí vedl Karel Hulata, po roce 2014 jeho nástupce Jan Hendrych, přičemž se dům s hostincem po restitucích vrátil do vlastnictví Skořepových potomků. Neobvyklou popularitu si pivnice drží až do dnešních dnů, patří také mezi oblíbené turistické zastávky. Pravidelně ji navštěvuje i mnoho známých osobností z oblasti kultury, sportu, politiky i dalších odvětví. Nejčastěji zmiňovaným štamgastem je spisovatel Bohumil Hrabal, který zde zejména v 80. a 90. letech patřil k takřka denním hostům a zmiňuje pivnici i v mnoha svých dílech. Slavnou a mediálně velmi často připomínanou událostí je návštěva prezidentů Václava Havla a Billa Clintona spolu s Madeleine Albrightovou, k níž došlo v lednu 1994. V roce 2014 napsal Lukáš Berný knihu o historii restaurace nazvanou Kde pijí múzy – U Zlatého tygra.

Odkazy

Reference

  1. RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Praha: Körber, 1903. 
  2. BERNÝ, Lukáš. Kde pijí múzy 1 – U Zlatého tygra. Praha: Sanch, 2014. ISBN 978-80-905389-2-4. 
  3. HEPNER, Václav. U Zlatého tygra. Praha: Restaurace a jídelny, 1966. 

Literatura

  • ALTMAN, Karel: Zlatá doba štamgastů pražských hospod. Host. 2003
  • BERNÝ, Lukáš: Kde pijí múzy 1 – U Zlatého tygra. Sanch. 2014
  • HEPNER, Václav: U zlatého tygra. Restaurace a jídelny. 1966

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Bohumil Hrabal Tigra.jpg
(c) Kertész Dániel, CC BY-SA 3.0
Bohumil Hrabal az Aranytigris előtt (Prága, 1987)
U zlatého tygra (Staré Město).jpg
Autor: Yair Haklai, Licence: CC BY-SA 4.0
U zlatého tygra (Staré Město)
Gospoda U Zlateho Tygra - Praga2.jpg
Autor: Original uploader was Mohylek at pl.wikipedia., Licence: CC BY-SA 3.0
Vnitřek hospody U zlatého tygra, Praha 1-Staré Město, Husova 228/17.