U pomníku

U pomníku
Pomník padlým z první světové války v blízkosti vrcholu
Pomník padlým z první světové války v blízkosti vrcholu

Vrchol815[1] m n. m.
SeznamyHory Zlatohorské vrchoviny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříZlatohorská vrchovina
Souřadnice
U pomníku
U pomníku
PovodíČerná Opava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

U pomníku (německy Heiderberg) je vrchol v České republice ležící v Zlatohorské vrchovině.

Poloha

Oblý vrch U pomníku se nachází v západním zakončení náhorní plošiny, na které se rozkládá vesnice Rejvíz. Na severní straně se nalézají mělká sedla oddělující vrch od sousedního Bleskovce, Orlího vrchu a bezejmenné kóty 785 m. Jižní svahy o něco více pozvolna klesají do rašelinišť NPR Rejvíz.[2]

Vodstvo

Vrch spadá do povodí Černé Opavy resp. jejího levého přítoku, který protéká a odvodňuje rašeliniště pod jeho jižními svahy. Jihozápadně od vrcholu se uprostřed rašelinišť nachází Velké mechové jezírko.

Vegetace

Vrch je souvisle zalesněn a pouze do severovýchodního ve směru od zástavby Rejvízu zasahuje louka. Vrch se nachází na území CHKO Jeseníky.

Pomník padlým z první světové války

Severovýchodně od vrcholu, tedy směrem k obci, stojí na okraji lesa pomník z roku 1929 věnovaný jedenácti obyvatelům Rejvízu padlým v první světové válce. Díky tomuto pomníku získal vrch svůj současný název. Autorem pomníku je jesenický sochař Engelbert Kaps. Poměrně velkorysou stavbu tvoří pětice asi šestimetrových kamenných sloupů s letopočty 1914–1918 spojených symbolickým pětibokým kalichem hořkosti. Na bocích kalichu jsou zobrazeny na sebe navazující výjevy:

  • loučení odvedence s rodinou
  • válečná vřava
  • hrdinova smrt
  • anděl smrti
  • nápis Die Heimat ihren toten Heldensohnen bedeckt mit Lorbeer und betaut mit Tränen (Vlast své mrtvé hrdinné syny pokrývá vavřínem slávy a pláče)[3]

Komunikace

Kolem pomníku vede po pěšinách přes vrcholový prostor místní zeleně značená trasa 9652 z Rejvízu ke vstupu do národní přírodní rezervace Rejvíz. Po úbočích vrchu je vedena i žlutá trasa 7804 Rejvíz–Švýcárna, modrá trasa 2216 Rejvíz–Dětřichov a Naučná stezka Rejvíz.

Reference

  1. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 5 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2024-03-30]. Dostupné online. 
  2. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 25 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2024-03-30]. Dostupné online. 
  3. Rejvízský pomník na stránkách Spolku pro vojenská pietní místa

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Icon - upload photo 2.svg
Icon of a sunset photograph
NPR Rejvíz, pomník 01.jpg
Autor: Czeva, Licence: CC BY-SA 3.0
Pomník obětem první světové války u vsi Rejvíz v okrese Jeseník, Olomoucký kraj.