Uherský Ostroh

Uherský Ostroh
Náměstí
Náměstí
Znak města Uherský OstrohVlajka města Uherský Ostroh
znakvlajka
Lokalita
Statusměsto
Pověřená obecUherský Ostroh
Obec s rozšířenou působnostíUherské Hradiště
(správní obvod)
OkresUherské Hradiště
KrajZlínský
Historická zeměMorava
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel4 278 (2023)[1]
Rozloha26,53 km²[2]
Nadmořská výška178 m n. m.
PSČ687 24
Počet domů1 415 (2021)[3]
Počet částí obce3
Počet k. ú.3
Počet ZSJ3
Kontakt
Adresa městského úřaduZámecká 24
687 24 Uherský Ostroh
podatelna@uhostroh.cz
StarostaBc. Vlastimil Kuřimský
Oficiální web: www.uhostroh.cz
Uherský Ostroh
Další údaje
Kód obce592749
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Uherský Ostroh (německy Ungarisch Ostra, maďarsky Magyarsárvár) je město v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji, jedenáct kilometrů jihozápadně od Uherského Hradiště na řece Moravě. Žije zde přibližně 4 300[1] obyvatel.

Název

Jméno města je totožné s obecným jménem ostrohsrázný skalní výčnělek. Až do 19. století bylo město nezřídka nazýváno i Ostrov, neboť leželo na ostrově uprostřed řeky Moravy. V nejstarších dokladech (do 14. století) se používalo i jméno Stenice, případně Stanice, jehož původ a význam je nejasný. Přívlastek Uherský se objevil až v polovině 19. století napodobením jména Uherského Hradiště (v letech 1960–1968 se tento přívlastek nepoužíval).[4]

Historie

Už ve druhé polovině 11. století se v těchto místech nacházela osada zvaná Stenice. Jednalo se o důležitý záchytný bod obchodních karavan. Na obranu obchodních stezek a v zájmu zajištění pohraničního území proti útokům uherských nájezdníků začali přemyslovští panovníci budovat obranný systém, jehož součástí byl právě i Uherský Ostroh (Stenice). První písemný doklad dosvědčující existenci opevněného sídla pochází z roku 1275, kdy na hradě přenocoval král Přemysl Otakar II. V roce 1371 se objevuje první písemná zmínka o samotném městě Ostrohu.

Důležitou roli sehrál Uherský Ostroh také v období husitských válek. V této době bylo ostrožské panství v rukou Haška z Valdštejna, stoupence Husova učení. Za pomoci dvou husitských knězů si získal na svou stranu většinu místního i okolního obyvatelstva. V roce 1420 se zde husité vojensky zorganizovali a vytvořili tzv. Nový Tábor, odkud pronikali do širokého okolí. Později se stal Ostroh významnou a neporazitelnou moravskou husitskou baštou. V letech 1465–1480 zde sídlil velitel elitních složek armády krále Matyáše Korvína, Petr Haugvic z Biskupic.

Asi největší rozkvět zaznamenalo město i celé panství za vlády mocného rodu pánů z Kunovic. Patřilo k těm největším v zemi a čítalo 27 obcí. Slibný rozkvět skončil za Jana Bernarta z Kunovic, ten se přidal v době protihabsburského povstání na stranu rebelů a tím rozhodl o zkonfiskování celého panství.

V roce 1622 získali Ostroh Lichtenštejnové. Ti městu nevěnovali moc velkou pozornost. Přesto si uchovalo hospodářskou prosperitu, svědčí o tom značný rozvoj cechů, které měly ve městě bohatou tradici.

Od poloviny 15. století zde žila také početná menšina židů, kteří zde tvořili zvláštní komunitu a v letech 1849–1919 i samostatnou židovskou obec. Významným způsobem se podíleli na ekonomickém povznesení města. Stávala zde také židovská synagoga. S ústupem německých jednotek byla zbourána.

Ve městě se později nacházelo mnoho prosperujících továren (první moravská továrna na tužky, cukrovar, pivovar). Další rozkvět zaznamenalo město v letech 1850–1949, kdy se Uherský Ostroh stal sídlem okresního soudu a řady dalších úřadů. Po zrušení většiny z nich město ztratilo na svém významu.

Části města

Sport

Ve městě působí s dlouholetou tradicí fotbalový klub FK Uherský Ostroh (založen 1920) a hokejový klub Hokej Uherský Ostroh (1929). Kromě nich je zde také sportovně střelecký klub SSK Uherský Ostroh.

Pamětihodnosti

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Uherském Ostrohu.
  • Zámek Uherský Ostroh vznikl v šestnáctém století renesanční přestavbou gotického hradu ze druhé poloviny třináctého století.[5]
  • Kostel sv. Ondřeje
  • Fara na náměstí svatého Ondřeje
  • Hotel Morava na náměstí svatého Ondřeje
  • Pomník padlých 1. světové války
  • Socha svatého Floriána
  • Socha svatého Jana Nepomuckého
  • Socha svatého Libora
  • Socha svatého Petra z Alkantary
  • Kříž na náměstí
  • Židovský hřbitov
  • Obloukový most přes řeku Moravu

Galerie

Osobnosti

Partnerská města

Odkazy

Reference

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2023. Praha. 23. května 2023. Dostupné online. [cit. 2023-05-25]
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky - 2017. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28]
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]
  4. HOSÁK, Ladislav; ŠRÁMEK, Rudolf. Místní jména na Moravě a ve Slezsku. Svazek II. M–Ž. Praha: Academia, 1980. 962 s. S. 203–204. 
  5. PLAČEK, Miroslav. Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. Praha: Libri, 2002. 768 s. ISBN 80-7277-046-2. Heslo Uherský Ostroh, s. 655–658. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Uherský Ostroh, most 1.jpg
Autor: palickap, Licence: CC BY 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Uherský Ostroh, znak.gif
Uherský_Ostroh,_znak
Uherský Ostroh, domy na náměstí.jpg
Autor: palickap, Licence: CC BY 3.0
Uherský Ostroh, okres Uherské Hradiště, Česká republika. Náměstí Svatého Ondřeje s kašnou.
Uherský Ostroh-náměstí.jpg
Autor: palickap, Licence: CC BY 3.0
Uherský Ostroh, okres Uherské Hradiště, Česká republika. Náměstí Svatého Ondřeje s kostelem sv. Ondřeje, v pozadí zámek.
Uherský Ostroh, náměstí.jpg
Autor: palickap, Licence: CC BY 3.0
Uherský Ostroh, okres Uherské Hradiště, Česká republika. Náměstí Svatého Ondřeje.
Uherský Ostroh, kříž.jpg
Autor: palickap, Licence: CC BY 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Uhersky Ostroh CZ flag.gif
Vlajka města Uherský Ostroh, okres Uherské Hradiště. List tvoří tři vodorovné pruhy, červený, bílý zubatý a žlutý, v poměru 3:1:2. Bílý pruh má osm čtvercových zubů a devět stejných mezer a dva poloviční zuby. Strana zubů se rovná jedné dvanáctině šířky listu. Z bílého pruhu vyrůstá věž s cimbuřím, třemi okny (2+1), valbovou střechou se dvěma makovicemi. Věž a makovice jsou žluté, střecha a cimbuří bílé. Pod věží ve žlutém pruhu červená prolomená brána široká jednu pětinu délky listu.
Jewish cemetery in Uherský Ostroh 15.JPG
Židovský hřbitov v Uherském Ostrohu okr. Uherské Hradiště
Uherský Ostroh, zámek.jpg
Autor: palickap, Licence: CC BY 3.0
Tato fotografie vznikla v rámci třetího ročníku grantu fotografie českých obcí.