Umíř

Umíř
Lokalita
Charakterzaniklá osada
ObecKrsy
OkresPlzeň-sever
KrajPlzeňský kraj
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Katastrální územíTrhomné (10,31 km²)
Nadmořská výška610 m n. m.
Další údaje
Zaniklé obce.cz2255
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Umíř (německy Umirschen) je zaniklá osada v lesích jihozápadně od vsi Plachtín v severozápadní části okresu Plzeň-sever, v katastrálním území Trhomné, obec Krsy.

Historie

Ze samoty zůstala stát jen kaple, která byla v roce 2006 zrekonstruována z rozpočtu obce Krsy. Dříve se tato samota nazývala Umirschen a patřila pod farnost Krsy. Jak je patrné z názvu, byla osídlena německým obyvatelstvem. Po druhé světové válce, kdy byli Němci vysídleni, samota zanikla. Jak je patrné z katastrální mapy, stávaly v ní čtyři domy a kaple na návsi. Po válce byly okolní lesy využívány jako vojenský výcvikový prostor, což ještě více poznamenalo kapličku. Poblíž kaple vedla vnitřní linie československého opevnění budovaná před druhou světovou válkou. V okolí Umíře byly vybudovány dva lehké objekty (řopíky) D-19/31/A-160 a D-19/51/A-140.

V roce 2021 zde Český svaz ochránců přírody vybudoval útulnu pro turisty.[1]

Obyvatelstvo

Při sčítání lidu v roce 1921 zde žilo 22 obyvatel (z toho dvanáct mužů) německé národnosti a římskokatolického vyznání.[2] Podle sčítání lidu z roku 1930 měla osada dvacet obyvatel s nezměněnou národnostní a náboženskou strukturou.[3]

Pamětihodnosti

Lehký objekt československého opevnění D-19/31/A-160

Kaple

Čtvercová kaple s věžičkou stojí v lese jihozápadně od vsi Plachtín. Jedná se o drobnou stavbu, která je v dnešní době již v rekonstruovaném stavu. Dříve do kaple zatékala voda dírami ve střeše, věžička byla bez špičky, bez dveří, u zadní stěny bylo poznat, že zde bylo něco přistavěno a poté zbouráno, proto byla kaple celá provizorně stažena ocelovými dráty.

Objekty lehkého opevnění

Asi sedmdesát metrů severozápadně a 240 metrů jihozápadně od kapličky stojí dva objekty lehkého opevnění tzv. plzeňské čáry. Náleží do oblasti I. sboru, stavebního úseku D-19 Nové Městečko.

Odkazy

Reference

  1. HRONOVÁ, Zuzana. V osadě skončil život ze dne na den, zbyla jen kaple a studny. Nyní tady lze přespat. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2021-07-13 [cit. 2021-08-18]. Dostupné online. 
  2. Statistický lexikon obcí v Republice Československé. 2. vyd. Svazek I. Čechy. Praha: Státní úřad statistický, 1924. 596 s. S. 264. 
  3. Statistický lexikon obcí v Republice Československé. Svazek I. Země česká. Praha: Státní úřad statistický, 1934. 614 s. S. 255. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Bunker-Umir.jpg
(c) Tuten na projektu Wikipedie v jazyce čeština, CC BY-SA 3.0
lehký objekt československéh opevnění D-19/31/A-160 (blízko kapličky Umíř)
Umíř 2011-09-03 Kaple.jpg
Autor: Petr Kinšt, Licence: CC BY-SA 3.0
Umíř – kaple