Umělá infiltrace

Prázdné vsakovací žlaby vodního zdroje Káraný

Umělá infiltrace je způsob řízeného čištění vody. Využívá se hlavně při přípravě vody pitné z vody povrchové.

Povrchová voda je načerpána z povrchového vodního zdroje (řeky, nádrže), přefiltrována na pískových rychlofiltrech a následně dopravena do velkých koryt. Zde je zadržena a postupně zasakuje do pískového podloží. V okolí žlabů jsou pak po několika metrech umístěny studny, kde se tato pročištěná voda podtlakem čerpá a dopravuje k dalšímu zpracování. Vsakovací žlab se jednou za sezónu čistí seškrabáním hustších nečistot z povrchové části.

Předpoklady využití umělé infiltrace

Čerpací stanice s pískovými rychlofiltry na úpravu surové vody z řeky Jizery

Vodní zdroj, jeho okolí a místo umělé infiltrace by měly být relativně čisté, neznečištěné těžkými kovy ani ropnými látkami. Je také třeba, aby místo umělé infiltrace obsahovalo mocné písky na větším území.


Média použitá na této stránce

Čerpací stanice surové vody – čerpání na úpravnu vody.jpg
Autor: Che
(Please credit as "Petr Novák, Wikipedia" in case you use this outside WMF projects.), Licence: CC BY-SA 3.0
Čerpací stanice surové vody - čerpání na úpravnu vody. Úpravna surové jizerské vody s pískovými rychlofiltry slouží k rychlému pročištění surové vody, načerpávané z řeky Jizery. Voda dále pokračuje do vsakovacích nádrží, kde se vsakuje do štěrkopískového podloží. Po asi 40 dnech doputuje do sběrných studní, odkud je pod tlakem vyčerpána a potrubím dopravena k další úpravě granulovaným chlórem.
Vsakovací nádrže umělé infiltrace v ÚV Káraný.jpg
Autor: Che
(Please credit as "Petr Novák, Wikipedia" in case you use this outside WMF projects.), Licence: CC BY-SA 3.0

Pohled na vsakovací nádrž umělé infiltrace v úpravně vod v Káraném. Tmavá barva na dně nádrže jsou nečistoty. Pod nečistotami se nachází písek. Každý rok dochází k mechanickému odstraňování těchto usazených nečistot.

Umělá infiltrace funguje na principu filtrování vody, z řeky Jizery pískovým podložím na sever od Káraného. Voda je načerpána a dále přefiltrována na pískových rychlofiltrech. Poté je dopravena do vsakovacích nádrží. Zde postupně zasakuje a čistí se. V okolí vsakovacích nádrží se nachází studny umělé infiltrace, ze kterých se přefiltrovaná voda vyčerpává pod tlakem a potrubím dopravuje k dalšímu ošetření chlórem.

Princip umělé infiltrace byl v Káraném zaveden v roce 1968 a jeho kapacita je 700-900 l/s. Zdržení je asi 40 dní. Mocnost zdejších štěrkopísků je 8-12 m. Podobných vsakovacích nádrží se v Káraném nachází 15.

Zdroje:

  • Křivánek, Oldřich a Kněžek, Miroslav. 2001. Zdroje pitné vody v Káraném. Principy získávání vody v oblasti káranské vodárny. Pražské vodovody a kanalizace a.s.