Umberto Giordano

Umberto Giordano
Umberto Giordano
Umberto Giordano
Rodné jménoUmberto Menotti Maria Giordano
Narození28. srpna 1867
Foggia
ItálieItálie Itálie
Úmrtí12. listopadu 1948 (ve věku 81 let)
Milán
ItálieItálie Itálie
Místo pohřbeníMonumentální hřbitov v Miláně
Povoláníhudební skladatel
Významná dílaLa cena delle beffe
Andrea Chénier
Il re
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Umberto Giordano, 1905

Umberto Menotti Maria Giordano (28. srpna 1867, Foggia12. listopadu 1948, Milán) byl italský, převážně operní skladatel, představitel italského verismu v hudbě.

Život

Narodil se ve Foggii v provincii Puglia. Studoval u Paola Serraa na konzervatoři v Neapoli. První operu Marina zkomponoval již v roce 1888 a zúčastnil se s ní soutěže na nejlepší jednoaktovou operu vypsanou hudebním vydavatelem Sonzogou. V této soutěži zvítězil Pietro Mascagni se svým Sedlákem kavalírem (Cavalleria rusticana), ale Giordano si získal pozornost poroty, neboť jako nejmladší účastník se umístil na šestém místě ze 73 uchazečů. Získal tak objednávku na novou operu pro sezónu 1891/1892.

Na objednávku reagoval operou s typicky veristickým tématem nádeníka, který slíbí, že zachrání prostitutku, pokud bude vyléčen z tuberkulózy. Premiéra opery v divadle Teatro Argentina v Římě způsobila menší skandál, ale dílo bylo s úspěchem uvedeno i ve Vídni, Berlíně a v Praze.

V následující opeře Regina Diaz se pokusil o poněkud romantičtější žánr, ale jeho pokus byl natolik neúspěšný, že opera byla po dvou představeních stažena z repertoáru.

V roce 1895 přesídlil do Milána a vrátil se k žánru veristické opery. V krátké době zkomponoval dvě díla, která založila jeho světovou proslulost. První byla opera Andrea Chénier, založená na tragickém osudu básníka André Chéniera v době Francouzské revoluce. Velký úspěch sklidila také opera Fedora, napsaná na text divadelní hry tehdy módního dramatika Victoriena Sardoua. Fedora je památná i tím, že v ní vystoupil s velkým úspěchem tehdy ještě neznámý tenorista Enrico Caruso.

Zkomponoval ještě šest oper (jedna zůstala nedokončená), ale žádná z nich se již nestala součástí světového repertoáru, i když občas se objeví pokusy o jejich oživení. Zemřel v Miláně 12. listopadu 1948. Rodné město Foggia mu zůstalo věrné. Místní divadlo nese jeho jméno a na ulicích a v parcích byly postaveny sochy s postavami z jeho děl.

Opery

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Umberto Giordano by Gaetano Esposito.jpg
Portrait of Italian composer Umberto Giordano (1867–1948)