Ungerberg (Šluknovská pahorkatina)

Ungerberg
Vrchol537,2 m n. m.
Poznámkarozhledna na vrcholu
Poloha
StátNěmeckoNěmecko Německo
PohoříŠluknovská pahorkatina
Souřadnice
Horninagranodiorit
PovodíSchwarzbach
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ungerberg je 537,2 m vysoký hřbet ve Šluknovské pahorkatině. Nachází se jižně od města Neustadt in Sachsen v saském zemském okrese Saské Švýcarsko-Východní Krušné hory.

Přírodní poměry

Ungerberg náleží k německé části Šluknovské pahorkatiny. Geologické podloží tvoří granodiorit. Na západním úpatí vrchu pramení Schwarzbach. Vrch je zalesněný, převládá monokultura smrku ztepilého (Picea abies).

Historie

Zájem o Ungerberg se objevil s postupným rozvojem turistiky v nedalekém Saském Švýcarsku. O vrch se již na přelomu 18. a 19. století zajímal neustadtský teolog a vlastivědec Wilhelm Leberecht Götzinger (1758–1818).[1] Stále výše rostoucí stromy blokovaly výhled z vrcholu, proto dal roku 1846 majitel rytířského statku v Langburkersdorfu na vrcholu postavit dřevěnou rozhlednu. Vedle věže otevřel i malé občerstvení. V prosinci 1848 dřevěná rozhledna shořela. Kamenná rozhledna o původní výšce 18 byla postavena roku 1885 a nese označení Prinz-Georg-Turm (Věž prince Jiřího) podle prince Jiřího I. Saského (1832–1904).[2] Významnou měrou se na stavbě kamenné věže podílel neustadtský nakladatel Julius Mißbach (1831–1896).[3] Spolu s kamennou rozhlednou vyrostla na vrcholu také restaurace, která však podlehla roku 1929 požáru. Věž prošla v roce 1973 rekonstrukcí, během které získala nástavbu, se kterou dosahuje výšky přibližně 33 m. Zároveň byla vedle postavena horská chata. Areál rozhledny a chaty získala do svého vlastnictví nadace, která obě stavby v létě 2018 znovu zpřístupnila veřejnosti a vybudovala zde malý výběh pro zvířata. Vedle rozhledny stojí 74,9 m vysoká televizní věž typu FMT 9.

Výhled

Jižním a západním směrem poskytuje rozhledna dobrý výhled na skalní útvary Saského Švýcarska. Zřetelné jsou Lilienstein, Königstein a Großer Winterberg. Za nimi jsou za dobré viditelnosti vidět Východní Krušné hory. Východním směrem je vyhlídka na Šluknovskou pahorkatinu a Lužické hory a při dobré viditelnosti také Jizerské hory a Krkonoše. Severní výhled nabízí lesní oblast Hohwald s Valtenbergem.

Turistika

Na vrchol Ungebergu vede větší množství značených turistických tras. Z Neustadtu in Sachsen jsou to modrá, červená a zelená, od Rugiswalde žlutá a zelená, z Dolní Poustevny žlutá, ze Sebnitze modrá a červená, přes Schönbach žlutá a z Krumhermsdorfu zelená.[4]

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ungerberg (Sachsen) na německé Wikipedii.

  1. GÖTZINGER, Wilhelm Leberecht. Schandau und seine Umgebungen oder Beschreibung der sogenannten Sächsischen Schweiz. Bautzen: G.G. Monse, 1804. S. 374. (německy) 
  2. SCHNEIDER, Annette, a kol. Natur - Kultur: Volkskundliche Perspektiven auf Mensch und Umwelt. Münster: Waxmann Verlag, 2011. ISBN 9783830961000. (německy) 
  3. Julius Mißbach [online]. [cit. 2019-02-17]. Dostupné online. (německy) 
  4. Mapy.cz. Turistická mapa. [online]. Seznam.cz [cit. 2019-02-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Fernmeldeturm Ungerberg.jpg
Autor: ubahnverleih, Licence: CC0
Fernmeldeturm Ungerberg
Blick vom Rathmannsdorfer Aussichtsturm zum Ungerberg (01-2).jpg
Autor: Norbert Kaiser, Licence: CC BY-SA 3.0
Ungerberg (538 metres) in the Lusitanian Highlands, seen from the lookout-tower in Rathmannsdorf in the Saxon Switzerland.
Julius-Mißbach-Gedenkstein.jpg
Autor: Dgarte, Licence: CC0
Gedenkstein für Julius Mißbach aus Neustadt in Sachsen auf dem Unger
Ungerturm im Winter.jpg
(c) Schmidti, CC BY-SA 3.0
Autor: Thomas Schmidt,selbst fotografiert: GNU-FDL