Univerzita v Kielu
Universita v Kielu | |
Datum založení | 1665 |
---|---|
Počet studentů | 25 277 (2016) |
Další informace | |
Adresa | Kiel, 241 18, Německo |
Zeměpisné souřadnice | 54°20′20″ s. š., 10°7′21″ v. d. |
Členství | Deutsches Forschungsnetz, Německá konference rektorů, German University Sports Federation, Asociace evropských univerzit a Informationsdienst Wissenschaft e.V. |
www | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Univerzita v Kielu, oficiálně Univerzita Kristiána Albrechta v Kielu (německy Christian-Albrechts-Universität zu Kiel, CAU), je univerzita ve městě Kielu ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko v Německu. V roce 1665 ji založil vévoda Kristián Albrecht Holštýnsko-Gottorpský, po němž je pojmenována. Jedná se o nejstarší, největší a nejprestižnější vysokou školu ve Šlesvicku-Holštýnsku. Dnes zde studuje přes 27 000 studentů.[1] Tvoří ji celkem 8 fakult, kde vyučuje přes 400 profesorů. Christiana Albertina, jak se škola neoficiálně nazývá, byla až do období 1864/1866 nejsevernější německou univerzitou a současně druhou největší univerzitou v Dánsku. Zdejší absolventi a badatelé získali 12 Nobelových cen.
Historie
Univerzita v Kielu byla oficiálně založena jako Academia Holsatorum Chiloniensis (Holštýnská univerzita v Kielu) 5. října 1665. Mnozí kielští občané nebyli zpočátku příliš nadšení z očekávaného přílivu studentů, neboť se domnívali, že s sebou přinesou jen obžerství, ožralství a veřejné pohoršení, a stavěli se proti. Avšak ti, kteří si dokázali představit ekonomické výhody, jež skýtá univerzita, zvítězili, a Christiana Albertina se tak stala nejsevernější univerzitou ve Svaté říši římské národa německého.
Po roce 1773, kdy Kiel patřil sice do Německa, ale vládl mu dánský král, začala univerzita vzkvétat, a když město v roce 1867 připadlo Prusku, začala se Christiana Albertina rozrůstat. Otevřela jednu z prvních botanických zahrad v Německu (dnes Stará botanická zahrada v Kielu). Řadu nových univerzitních budov, jichž bylo zapotřebí vzhledem k vzrůstajícímu počtu studentů, navrhl architekt Martin Gropius, prastrýc zakladatele Bauhausu Waltera Gropia.
V roce 1933 uposlechla Christiana Albertina jako jedna z prvních německých univerzit nařízení Zákona o státní službě schváleného 7. dubna 1933, jen 2 měsíce po jmenování Adolfa Hitlera říšským kancléřem, na jehož základě byli neárijští akademičtí pracovníci a studenti vypuzeni ze školy. Mezi jinými tak byli vyhnáni i sociolog, ekonom a filozof Ferdinand Tönnies či klasický filolog Felix Jacoby.
Za 2. světové války byly univerzitní budovy značně poškozeny, proto byly po válce postaveny na jiném místě. V zachovalých starších budovách se usídlila lékařská fakulta.
Od roku 2006 se univerzita zapojila do Iniciativy excelence německých univerzit. Skupina zvaná Budoucí oceán (The Future Ocean) založená ve spolupráci s Helmholtzovým centrem pro výzkum oceánu v Kielu GEOMAR v roce 2006 se těší mezinárodnímu uznání. Druhá excelentní skupina Zánět v rozhraní ("Inflammation at Interfaces") se zabývá chronickými zánětlivými chorobami. Také Kielský institut pro světovou ekonomii je úzce propojen s Christianou Albertinou.
V roce 2019 univerzita oznámila, že zakazuje zakrývání obličeje v učebnách. Poukázala přitom na potřebu otevřené komunikace, jež zahrnuje i výraz obličeje a gesta.[2][3]
Fakulty
- Teologická fakulta
- Právnická fakulta
- Fakulta obchodu, ekonomie a společenských věd
- Lékařská fakulta
- Fakulta svobodných umění a humanitních věd
- Fakulta matematiky a přírodních věd
- Fakulta zemědělské vědy a výživy
- Fakulta inženýrství
Osobnosti
Studenti
Vyučující a badatelé
Nositelé Nobelovy ceny
S univerzitou je spojeno několik nositelů Nobelovy ceny včetně:
- 1902 Theodor Mommsen – Nobelova cena za literaturu
- 1905 Philipp Lenard – Nobelova cena za fyziku
- 1907 Eduard Buchner – Nobelova cena za chemii
- 1918 Max Planck – Nobelova cena za fyziku
- 1922 Otto Meyerhof – Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství
- 1939 Gerhard Domagk – Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství
- 1950 Kurt Alder a Otto Diels – Nobelova cena za chemii
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku University of Kiel na anglické Wikipedii.
- ↑ Martina Drexler: 5500 neue Studenten an der CAU Kiel
- ↑ WELLE (WWW.DW.COM), Deutsche. Kiel University bans full-face veil in classrooms - DW - 13.02.2019 [online]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ German university bans burqa, niqab during lectures - IOL News [online]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Universita v Kielu ve Wikimedia Commons
- Oficiální stránky Univerzity Kristiána Albrechta v Kielu
Média použitá na této stránce
Kiel: Hauptgebäude der Christian-Albrechts-Universität (1893)
Autor: Siegbert Brey, Licence: CC BY-SA 4.0
Zugang zum Campusgelände der CAU im Kieler Stadtteil Ravensberg.
Autor: Klaas Ole Kürtz (Drbashir117), Licence: CC BY-SA 2.5
CAU Kiel, Germany, aerial photo of the Audimax