Unschooling

Související obrázek

Unschooling je přístup ke vzdělávání založený na přesvědčení, že vzdělávání je přirozený celoživotní proces, který probíhá v každé chvíli našeho života. Odmítá jakékoli formy moderního školního vzdělávacího systému s předem daným kurikulem. Unschooling nerozlišuje mezi žitím a učením se.[1]

Princip

Děti, které jsou vychovávány v souladu s myšlenkou unschoolingu, nechodí do školy, ani jim nevymýšlí obsah vzdělávání jejich rodiče. Nemusí plnit úkoly dané osnovami a nejsou podrobovány žádnému testování, v podstatě neimitují žádné školní aktivity. Rodiče nechávají svým dětem absolutní svobodu v následování svých zájmů a v učení se svojí vlastní cestou, zároveň se jim snaží poskytnout co nejpodnětnější prostředí a podporu pro rozvoj.[2]

Historie

Termín unschooling vznikl v sedmdesátých letech minulého století a jeho autorem je bývalý učitel a pedagogický teoretik John Holt. Definuje ho jako učení nesouvisející se školním prostředím. Holt byl přesvědčený o tom, že učení je přirozený proces. V rámci své učitelské profese porovnával svobodné učení dětí bez zásahu dospělého a na druhé straně negativní vliv na učení dítěte v případě, kdy je vedeno učitelem ve škole. Chtěl také odlišit unschooling od homeschoolingu – domácího vzdělávání, protože domácí vzdělávání vnímal pouze jako přesunutí vlivu učitele na rodiče. Stále se jedná o školní činnosti, pouze v domácím prostředí, zatímco unschooling odmítá působení kohokoli jiného kromě samotného dítěte.[1] Velká část rodičů praktikující unschooling nejprve své děti vzdělávala doma a až později přirozeně přešla k unschoolingu.[3]

Kořeny unschoolingu můžeme vidět také v teorii odškolnění, kterou propagovali dva tzv. emancipační pedagogové – Paulo Freire a Ivan Illich. Jejich kritika školy spočívá v poukazování na nedostatky tradičních škol, mezi které patří např. přehlížení každodenních zkušeností žáků, učitelů a rodičů. Dle Illicha školy omezují přístup k vědění a vzdělání.[4]

Unschooling v České republice

Legislativa

Česká republika patří mezi státy s povinnou školní docházkou, k níž se novelou 178/2016 Sb. školského zákona od září 2017 přidalo povinné předškolní vzdělávání pro všechny pětileté děti. V České republice je v současnosti povoleno plnit povinnou školní docházku individuálním způsobem § 41 školského zákona, každé takto vzdělávané dítě však musí být zapsáno v konkrétní ZŠ, jejíž ŠVP musí také dodržovat.[5] Z výše uvedeného vyplývá, že v České republice není možné unschooling legálně provozovat, protože dítě nemá svobodu volit si co, kdy, kde, jak, s kým a jakým způsobem se bude učit, ale musí plnit požadavky Rámcového vzdělávacího programu MŠMT ČR, potažmo školního vzdělávacího programu konkrétní školy.

Projekty

V České republice existuje několik projektů, které se tématem unschoolingu zabývají. Patří mezi ně např. Svoboda učení[6] a Aliance pro sebeřízené vzdělávání[7]. Tyto projekty si kladou za cíl šířit osvětu o unschoolingu a sebeřízeném vzdělávání. Propojují a poskytují podporu pro podobně smýšlející rodiny a pořádají setkání, semináře a workshopy.

Školy

Pro rodiče, kteří chtějí, aby si jejich dítě mohlo svobodně vést své vzdělávání, existuje také alternativa tzv. svobodných a demokratických škol. V České republice funguje Asociace svobodných a demokratických škol, jejímž posláním je sdružovat školy uplatňující principy unschoolingu.[8] Momentálně je na seznamu uvedených 16 škol. Tyto školy často nacházejí inspiraci u zahraničních škol, které se považují za průkopníky tohoto stylu vzdělávání. Jedná se např. o Summerhill a Sudbury.

Unschooling ve světě

Unschooling je v současnosti populární zejména v USA, kde jsou téměř dva miliony žáků vedených v systému domácího vzdělávání. Toto číslo stále roste. Předpokládá se, že zhruba 20 % z nich praktikuje unschooling. Jelikož se jedná o poměrně nový fenomén, výzkumy zabývající se unschoolingem zatím přibývají pomalým tempem.[9]

Odkazy

Reference

  1. a b ROLSTAD, Kellie; KESSON, Kathleen. Unschooling, Then and Now. Journal of Unschooling and Alternative Learning [online]. [cit. 2020-11-22]. Dostupné online. 
  2. WOODFORD, E.D. Indigenous Ways of Teaching and Learning as Unschooling: Relevant Studies and Contemporary and Indigenous Definitions of Unschooling. Journal of Unschooling and Alternative Learning [online]. [cit. 2020-11-22]. Dostupné online. 
  3. GRAY, Peter; RILEY, Gina. Grown Unschoolers Evaluations of Their Unschooling Experiences: Report I on a Survey of 75 Unschooled Adults. www.researchgate.net [online]. [cit. 2020-11-22]. Dostupné online. 
  4. PROKOP, Jiří. Teorie odškolnění - lllichova a Freireho radikálni kritika školy. Pedagogická orientace [online]. [cit. 2020-11-22]. Dostupné online. 
  5. Zákon č. 178/2016 Sb. [1]
  6. Svoboda učení [2]
  7. Aliance pro sebeřízené vzdělávání [3]
  8. Asociace svobodných a demokratických škol [4]
  9. RILEY, Gina. Exploring the Growth of Homeschooling and Unschooling. link.springer.com [online]. [cit. 2020-11-22]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Cartoons by Bradley, cartoonist of the Chicago Daily News; (1917) (14585129320).jpg
Autor: Internet Archive Book Images, Licence: No restrictions

Identifier: cartoonsbybradle00bradrich (find matches)
Title: Cartoons by Bradley, cartoonist of the Chicago Daily News;
Year: 1917 (1910s)
Authors: Bradley, Luther Daniels, 1853-1917 Smith, Henry J
Subjects: Caricatures and cartoons
Publisher: Chicago, Rand McNally
Contributing Library: University of California Libraries
Digitizing Sponsor: MSN

View Book Page: Book Viewer
About This Book: Catalog Entry
View All Images: All Images From Book
Click here to view book online to see this illustration in context in a browseable online version of this book.

Text Appearing Before Image:
(Just before- the Republican National Convention)(May 16, igo8) 49 THE MAGIC RIVER
Text Appearing After Image:
I Inspired by the death ol Mark Twain ) (April 22. 1910) 50 ROMANCETHAT MIGHT HAVE BEEN WRECKED

Note About Images

Please note that these images are extracted from scanned page images that may have been digitally enhanced for readability - coloration and appearance of these illustrations may not perfectly resemble the original work.