Upír Nosferatu (film, 1922)

Upír Nosferatu
Původní názevNosferatu, eine Symphonie des Grauens
Země původuNěmeckoNěmecko Německo
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Jazykyněmčina a angličtina
Délka94 min.
Žánryvampire film in Germany
filmový horor
němý film
film založený na románu
filmové drama
PředlohaDrákula
NámětBram Stoker
ScénářHenrik Galeen
RežieFriedrich Wilhelm Murnau
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleMax Schreck
Alexander Granach
Gustav von Wangenheim
Greta Schröder
Georg H. Schnell
Ruth Landshoff
John Gottowt
ProdukceEnrico Dieckmann
Albin Grau
HudbaHans Erdmann
KameraFritz Arno Wagner
Günther Krampf
KostýmyAlbin Grau
Výroba a distribuce
PremiéraNěmecko 4. březen 1922
USA 3. červen 1929
Produkční společnostPrana Film
DistribuceUSA Film Arts Guild
Upír Nosferatu na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Upír Nosferatu (v německém originále Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) je německý expresionistický němý film z roku 1922 režiséra Friedricha Wilhelma Murnaua na motivy románu Brama Stokera Dracula. Hlavní postavu, upírského hraběte Orloka, ztvárnil herec německé divadelní scény Max Schreck.

Historie a charakteristika

Režisér filmu F. W. Murnau

F. W. Murnau natočil tento film i přesto, že se mu nepodařilo koupit práva na Draculu od Stokerových dědiců. Scénář je volnější adaptací románu a pozměňuje jména osob a částečně i děj, který přesouvá do Německa první poloviny 19. století, resp. do fiktivního městečka Wisborg (natáčen byl ve Wismaru). Tyto změny však nebyly motivovány snahou vyhnout se sporu o autorská práva, ale spíše přiblížit děj německému publiku.[1] Jelikož studio práva ke Stokerově románu nikdy nezakoupilo, došlo nakonec na soudní proces. Studio spor s právníky vdovy po Bramu Stokerovi prohrálo a podle nařízení mělo originál a všechny kopie zničit. To se však nepodařilo, protože po celém světě bylo distribuováno velké množství kopií. Ty se nadále šířily a film si tak získal velkou popularitu.

Dobový hororový zjev Orloka – dlouhé pazoury, holá lebka, tmavá silueta vynořující se z mlhy se staly nepřekonatelnými. Rovněž častý motiv upírských historek, že upíři se bojí světla, pochází z tohoto filmu, v jeho předloze se nevyskytoval.

Části filmu, které se odehrávají v Sedmihradsku, byly natočeny na Slovensku (záběry Orlokova hradu jsou záběry Oravského hradu) a ve filmu se jako komparz objevilo několik místních obyvatel.

Film Upír Nosferatu je v USA public domain a jeho kopie jsou lehko dostupné, často však v nízké kvalitě. Existuje i kvalitní restaurovaná edice filmu, taktéž veřejně dostupná.

Inspirované filmy

V roce 1979 režisér Werner Herzog natočil remake filmu s názvem Nosferatu - Phantom der Nacht v hlavní roli s Klausem Kinskim. Český hororový film Upír z Feratu odkazuje svým názvem k tomuto filmu. V roce 2000 vznikl film Ve stínu upíra, který vypráví fiktivní příběh o natáčení Upíra Nosferatu.

Obsazení

Max Schreckhrabě Orlok
Alexander Granachrealitní agent Knock
Gustav von WangenheimHutter
Greta SchröderEllen, jeho žena
Georg Heinrich Schnellrejdař Harding
Ruth LandshoffRuth, jeho sestra
John Gottowtprofesor Bulwer
Gustav Botzdoktor Sievers
Max Nemetzkapitán lodi
Wolfgang Heinzprvní důstojník
Albert Venohrnámořník
Fanny Schrecksestra v nemocnici
Hardy von Françoisdoktor v nemocnici
Guido Herzfeldhostinský

Reference

  1. Kalat, David (2013). Nosferatu (Blu-ray audio commentary to the film). Eureka Entertainment.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

F. W. Murnau.jpg
Tento obrázek nemusí být volným dílem mimo Spojené státy; to se týká zvláště těch zemí a oblastí, kde pro americká díla neplatí pravidlo kratší doby, jako jsou Kanada, Kontinentální Čína (ne Hong Kong nebo Macao), Německo, Mexiko a Švýcarsko. Tvůrce a rok publikace jsou nezbytné informace a musí být uvedeny. Viz Wikipedie:Autorské právo pro více informací.
Flag of Germany (3-2 aspect ratio).svg
Flag of Germany with a 3:2 ratio, instead of 3:5. The 3:2 version was used by the German Confederation and the Weimar Republic. See Flags of the World for more information.