Usir

Usir
Bůh Usir
Bůh Usir
Hieroglyfický zápis

Původegyptský
Symbolykoruna atef, pilíř džed, hůl a důtky, mumie
PartnerkaEset
RodičeGeb a Nut
DětiHor, Anup
Centrum kultuBusiris, Abydos
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zemřelý před Usirem a Esetou v horním registru votivní stély

Usir, někdy též Usirev (řecky Οσιρις – Osiris, původní podoba jména snad byla Asar, Ausar nebo Ausare, jeho překlad je nejistý) je zpravidla staroegyptský bůh se složitým teologickým vývojem. V pozdní rozvinuté podobě svého kultu je bohem plodnosti, úrody a současně bohem zemřelých – vzkříšeným vítězem nad smrtí a králem podsvětní říše, kde mohou zemřelí žít věčným životem. Přestože z řady náznaků lze usuzovat, že Usir byl od počátku významnou postavou egyptského náboženství a významově je třeba jej předpokládat už pro nejstarší teologický koncept Devatera z Iunu, spolehlivě je doložen teprve v době 4. a zejména 5. dynastie.

Zatímco bohy pohřebního kultu soukromých osob byl především Chentiimentiu a Anup, usirovský mytologický okruh, jehož první doklady jsou známé z Textů pyramid, byl původně spojen výhradně s panovníkem: tvořil ideologický kontext královské moci, přesněji jeho pohřebního aspektu, v jehož rámci byl Usir chápán jako představitel věčné podsvětní podoby krále – vtěleného Hora. Od poloviny Staré říše byl Usir s ostatními podsvětními bohy ztotožňován (např. Chentiimentiuem a Sokarem) nebo je jiným způsobem asimiloval (Anup), Od doby Prvního přechodného období a Střední říše začal být prostřednictvím Textů rakví mýtus o Usirově (=panovníkově) cestě podsvětím a jeho zmrtvýchvstání vztahován na všechny zemřelé. Usir se tak stal jedním z nejuctívanějších staroegyptských bohů a tuto oblibu si udržel až do potlačení pohanských kultů křesťanskými římskými císaři.

Mytologie

Usir, řecky Osiris byl egyptským bohem plodnosti a úrody, na jeho bratra Sutecha zbyly neúrodné pouště a sucho. Sutech, jenž byl Reovým strážcem předtím než ho Eset lstí donutila vrátit se zpět na oblohu, se rozhodl že se mu pomstí. Pozval ho k sobě na hostinu a v nečekané chvíli ho obelstil tím, že přinesl rakev a řekl že kdo se do ní přesně vejde, bude silnější. Okolní bohové to zkusili, byli však moc malí nebo velcí. Tak to zkusil Usir, kterému byla přesně a v tu chvíli ho Sutech nechal chytit a spoutat. Jeho tělo pak rozřezal na několik kusů a ty rozházel po celém Egyptě.

Usirova žena Eset, obětavá a milující, vyrazila na loďce na cestu s cílem najít všechny části manželova těla. I přes mnoho obtíží a překážek uspěla a za pomoci boha Anupa manželovo tělo složila dohromady, aby mohlo dojít k početí božského syna Hóra. Avšak neoživila ho zcela a tak se Usir stal bohem podsvětí a zemřelých.

Od těch dob putují mrtvé duše přes Usirovu stolici, kde váží jejich srdce pomocí pírka pravdy. Pokud je lehčí než pero, odejdou do duatu. Ale pokud je těžší, zhltne duši nestvůra Amemait číhající u Usirových nohou.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Standing Osiris edit1.svg
Autor: Jeff Dahl, Licence: CC BY-SA 4.0
Osiris was the lord of the dead in the ancient Egyptian religion. Here, he is shown in typical mummy wrappings.[1] Based on New Kingdom tomb paintings.
Iouny.JPG
Autor:
NeznámýUnknown artist
, Licence: CC-BY-SA-3.0
Stele of Iuny, intendant and priest-reader. Upper register: Osiris and Isis; lower register: Iouny's son presents him with gifts. Limestone, New Kingdom.
Sun god Ra2.svg
(c) fi:Käyttäjä:kompak, CC BY-SA 3.0
The egyptian sun god Ra-Horakhty simplified with File:Maler der Grabkammer der Nefertari 001.jpg as reference (horiz mirrored)