Uzon

Uzon
kaldery Uzon
kaldery Uzon
Vrchol1617 m n. m.
Poloha
SvětadílAsie
StátRuskoRusko Rusko
Souřadnice
Uzon
Uzon
Kaldera na mapě Kamčatského kraje
Typkaldera
Erupceposlední erupce 5700 př. n. l.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Uzon (rusky Узон) je název komplexu dvou kalder (Uzon na severozápadě a Gejzernaja na jihovýchodě), nacházejících se ve východní části poloostrova Kamčatka, přibližně v polovině spojnice stratovulkánů Taunšic a Kichpinyč.

Geologický vývoj

Kaldery tvoří depresi s rozměry 9 × 18 km a jejich vznik se datuje na vrchní pleistocén (cca 39 000 let). Objem ignimbritů, vyvržených při erupcích během formování komplexu má objem 20 až 25 km³ a pokrývá plochu přes 1700 km². Pozdější, postkalderová aktivita sestávala z extruzí menších lávových dómů a vzniku maarů.

Z holocénu je známo několik vulkanických center – Dalnoje ozero, tufový prstenec tvořený tmavě šedými andezity je starý přibližně 7700 až 7600 let. Kráter, v současnosti známý jako Chloridnoje ozero má dobu vzniku datovánu na 2000 až 1000 let před n. l. a Bannoje ozero na cca 3500 let před n. l.

V současnosti je oblast kalderového komplexu Uzon známa především díky gejzírovému poli (jedinému v Asii) Údolí gejzírů, které se nachází v 4 km dlouhém kaňonu na východním okraji kaldery Gejzernaja. Ve druhé kaldeře se také nacházejí četné termální prameny, jezírka s horkou vodou a bahenní sopky. Termální minerální vody mají zvýšený obsah bóru, křemíku, alkalických kovů, rtuti, arsenu a antimonu.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Uzon na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Relief Map of Kamchatka Krai.png
Autor: Nzeemin, Licence: CC BY-SA 3.0
Физическая карта Камчатского края, Россия.
  • Координаты для GMT: -R148.26/179.26/48.27/67.73
  • Инструменты: GMT, Inkscape
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Uzon caldera.jpg
The Uzon and Geyzernaya calderas, containing Kamchatka's largest geothermal area, form a 7 x 18 km depression that originated during the mid-Pleistocene. Sharp-peaked Kronotsky volcano and flat-topped Krasheninnikov volcano appear in the distance beyond the north caldera rim.