Věž

CN Tower v Torontu

Věž je stavba, jejíž výška značně převyšuje půdorysné rozměry. V naprosté většině případů obsahuje různě členěný a vybavený funkční prostor, někdy však bývá plná.

Ve starověku a středověku se stavěla zpravidla kvůli opevňovacím a strážním úkolům (dobře se bránila a bylo z ní daleko vidět), později se začaly prosazovat i další důvody stavby (prestiž či šetření místem v místech s velice drahými pozemky). Pro obranu ve středověku byly nejdříve stavěny věže s hranatým půdorysem, ale později se ukázalo, že pro obranu jsou lepší věže s kruhovou základnou a tak se začaly budovat převážně tyto věže.[1]

Kostelní věže a sakrální stavby

Související informace naleznete také v článku Seznam nejvyšších chrámových věží a zvonic v Evropě.

Velmi rozšířenými typy věží jsou, zde zejména v historických jádrech obcí a měst, kostelní věže a věže dalších sakrálních staveb (například klášterů) případně samostatné zvonice. Kromě zvonů tyto věže mohou být opatřeny i věžními hodinami a pozorovacím ochozem.

Rozhledny a telekomunikační stavby

Žižkovský vysílač od západu z Petřínské rozhledny (v pozadí vysílač Liblice B)

Zejména s rozvojem romantismu a turistiky v druhé polovině 19. století se začaly budovat rozhledny, od dvacátého století též telekomunikační věže, sloužící například jako vysílače.

Průmyslové věže

Speciálními typy průmyslových věží jsou těžní věže hlubinných dolů nebo chladicí věžejaderných elektráren. Hospodářským účelům obvykle slouží také vodárenské věže.

Speciální typy

Mezi speciální typy patří například dobývací věž, což byl speciální pohyblivý obléhací stroj užívaný při obléhání hradů a pevností v historii.

Odkazy

Reference

  1. KINDERSLEY, Dorling. 1001 otázka a odpověď. 1. vyd. Bratislava: TIMY spol. s.r.o., 1996. ISBN 80-88799-24-4. S. 22 a 58. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Toronto's CN Tower.jpg
Once setting the free standing, land record for the en:world's tallest structure, measuring 553.33 meters (1,815 feet, 5 inches), the en:CN Tower is en:Toronto's most visible landmark and arguably its most celebrated tourist destination. 2006 marks its 30th anniversary. This view looks WNW.
Prague 07-2016 View from Petrinska Tower img3.jpg
Autor: A.Savin, Licence: FAL
View from Petřín Lookout Tower in Prague (Czech Republic) – Žižkov TV Tower