Václav Šára (sochař)

Václav Šára
Narození28. listopadu 1893
Příbram
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí17. června 1951 (ve věku 57 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníměstský hřbitov v Příbrami
Alma materAkademie výtvarných umění v Praze
Povolánísochař, malíř, výtvarník a grafik
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Pomník padlým v první světové válce v Příbrami.
Pomník s bustou Josefa Theurera v Příbrami.
Hrob Václava Šáry v Příbrami

Václav Šára (28. listopadu 1893, Příbram[1] - 17. června 1951, Praha) byl český sochař, malíř a grafik působící v Příbrami a v Praze.

Život

Pocházel z rodiny příbramského krejčího. Maturoval v roce 1913 na příbramském gymnáziu. Po maturitě studoval na kamenické škole v Hořicích ve třídě profesora Václava Suchomela. Absolvoval v roce 1917[2]. Po první světové válce studoval na pražské Akademii výtvarných umění u profesorů Otakara Španiela a Jana Štursy. Studia dokončil v roce 1921. Sídlil v Praze ale řadu soch realizoval v Příbrami a okolí. V Hornickém muzeu v Příbrami je část expozice věnována jeho dílu (Galerie Karla Hojdena a Václava Šáry[3]. Pochován byl na Městském hřbitově v Příbrami.

Dílo

Plastiky

Obrazy

Je autorem obrazů s hornickými motivy.[5]

Pastely

Je autorem pastelů s náměty: karneval, pohádky, tanec a s exotickými náměty.[5]

Dále navrhoval opony a spolkové vlajky.[4]

Odkazy

Jedna plastika je ve vlastnictví rodiny Hummelů. Můj otec na ni nechal zvěčnit své čtyři děti a to v cca r. 1947. Otec tím chtěl zmíněnému umělci pomoci. Ten byl v tu dobu v tíživé finanční situaci. i. Fritzová - Hummelová.

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Příbram
  2. Almanach absolventů Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích
  3. Hornické muzeum Příbram
  4. a b c d e f g h i heslo Šára, Václav. In: Alena Malá a kolektiv. Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–2006. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 2006. ISBN 80-86171-14-0. Svazek XVI. S. 24.
  5. a b c d e f TOMAN, Prokop; TOMAN, Prokop Hugo. Nový slovník československých výtvarných umělců. 3. vyd. Svazek 3. Praha: SNKLHU, 1955. Heslo Šára, Václav, s. 522. 

Literatura

  • TOMAN, Prokop; TOMAN, Prokop Hugo. Nový slovník československých výtvarných umělců. 3. vyd. Svazek 3. Praha: SNKLHU, 1955. Heslo Šára, Václav, s. 522. 
  • heslo Šára, Václav. In: Alena Malá a kolektiv. Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–2006. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 2006. ISBN 80-86171-14-0. Svazek XVI. S. 24.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Theurer-Büste.JPG
Autor: SchiDD, Licence: CC BY-SA 3.0
Büste von Dr. Theurer in Příbram (Pibrans), Rektor an der ehem. Bergakademie
Václav Šára signatura.jpg
Václav Šára signatura
Václav Šára hrob.jpg
Autor: Zelenymuzik, Licence: CC BY-SA 4.0
Hrob sochaře Václava Šáry v Příbrami
Pribram pomnik.jpg
Autor: Profouš, Licence: CC BY-SA 3.0
Příbram, pomník padlým v 1. světové válce (pomník Svobody) poblíž Zámečku-Ernestina. Podle návrhu architekta Jana Kotěry a sochaře Jana Štursy z roku 1917 zhotovil Václav Šára roku 1927.