Václav Amort

Václav Amort
Narození26. dubna 1891
Olomouc
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí1. prosince 1967 (ve věku 76 let)
Domažlice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánísochař, loutkář a malíř
RodičeAlois Amort
PříbuzníVlastimil Amort (bratr)
Vilém Amort (bratranec)
Světla Amortová (neteř)
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Václav Amort, křtěný Václav Ondřej (26. dubna 1891 Olomouc[1] - 1. prosince 1967 Domažlice), byl český sochař, malíř a autor loutek.

Život

Václav Amort se narodil v Olomouci jako 13. ze 16 dětí, v rodině sochaře a štukatéra Aloise Amorta a jeho ženy Alžběty rodem Kratochvílové z Domažlic.[1] Začínal už v raném dětství, pomáhal svému otci, pilnému sochaři na jeho sochařských dílech. V dětství přišel do Uherského Hradiště, kde měl jeho otec ateliér a u něhož si prošel praktickou výukou a pracoval na budovách, pomnících i hřbitovních památnících. Následně studoval v Praze na malířské škole (Dec Artes) a kolem roku 1900 byl zde, na zaučenou u svého bratrance Vilíma Amorta.

V roce 1912 převzal po smrti svého otce Aloise Jiřího osiřelou sochařskou dílnu v Uherském Hradišti. Pro tamější Slovácké muzeum vytvořil řadu plastik a soch v duchu folklorní tradice. Přes všechnu lásku k rodné jižní Moravě odešel v roce 1935 na Chodsko do Domažlic, kde záhy získal popularitu a bylo těžištěm jeho další umělecké tvorby. Vytvořil zde řadu větších i drobnějších realistických a pečlivě provedených prací, např. busty předních historických i soudobých osobností Chodska, plastiky s folkloristickými, ale i náboženskými motivy. Rovněž se podílel na výzdobě veřejných budov (Živnostenská škola v Domažlicích) a veřejných prostranství (busta sochaře J. Rojta v parku před tamním Husovým domem). Kreslil také chodské výšivky a ornamenty. V roce 1945 byl pověřen opravou monumentálního pomníku J. Sladkého Koziny v Újezdu u Domažlic, který byl značně poškozen na konci války. Václav Amort zemřel 1. prosinec 1967 v Domažlicích.

Václav Amort byl autorem četných návrhů pomníků, pamětních desek i návrhů rozličných mincí. Soustředěný zájem věnoval osobnostem, např. B. Němcové, K. H. Borovskému, K. J. Erbenovi, J. Š. Baarovi, ale též postavám naší náboženské minulosti, zvláště B. Janu Rohoví z Domažlic, Janu Blahoslavovi, M. J. Husovi, Komenskému a mnoha dalším.

Dílo (výběr)

  • 1935 Pomník Jakuba Rojta v Domažlicích
  • 1937 Pamětní deska Václava Zázvorky v Domažlicích
  • 1953 Pamětní deska Ludvíka Čejky v Domažlicích
  • 1956 Deska s portrétem Karla Procházky na jeho hrobu

Odkazy

Literatura

  • 1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava
  • 1998 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–1997 (I. A – Č), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava
  • 2005 Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950 (A - L), Nakladatelství Nucleus, Hradec Králové

Reference

  1. a b Matriční záznam o narození a křtu Václava Amorta farnosti při kostele Sv. Mořice v Olomouci

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“