Václav Hudeček

Václav Hudeček
Václav Hudeček na koncertě v Třebíči (2010)
Václav Hudeček na koncertě v Třebíči (2010)
Základní informace
Narození7. června 1952 (71 let)
Rožmitál pod Třemšínem
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánryklasická hudba
Povoláníhouslista
Nástrojehousle
VydavateléSupraphon, Panton
Victor Company of Japan
Multisonic
OceněníMedaile Za zásluhy mzz II. stupeň (2007)
Čestné občanství Prahy 2 (2014)
Ordine della Stella d'Italia odsi rytíř (2015) Čestné občanství hlavního města Prahy (2022) Vyznamenání Ministerstva kultury ČR medaile Artis Bohemiae Amicis (2022)
Manžel(ka)Eva Hudečková
PodpisPodpis
Webwww.vaclav-hudecek.cz
www.svatkyhudbyvpraze.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav Hudeček (* 7. června 1952 Rožmitál pod Třemšínem) je český houslový virtuos.

Životopis

Václav Hudeček patří ke stálicím českého koncertního umění. Ve svých raných letech jezdil do města Blatná, kde chodil do houslí s místními dětmi, například Josefem Zemanem. Ve věku patnácti let, dne 12. listopadu 1967 vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. O den později ho slyšel legendární David Oistrach, předpověděl mu velkou budoucnost a nabídl mu pedagogickou pomoc. Od roku 1970 až do Oistrachovy smrti v roce 1974 byl žákem tohoto velkého Mistra. Zároveň absolvoval studium houslové hry na pražské Hudební Akademii múzických umění ve třídě prof. Václava Snítila.

Od svého londýnského debutu vystupoval po celém světě na nejprestižnějších pódiích (Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hall, Osaka Festival Hall, Sydney Opera a dalších), s nejlepšími světovými orchestry (Berliner Philharmoniker, Cleveland Symphony Orchestra, NHK Philharmonic Orchestra, Gewandhaus Leipzig, Moskevská státní filharmonie a další), jakož i na světových festivalech (Ósaka, Salcburk, Istanbul, Perth, Helsinky). K odkazu Davida Oistracha a dalších velikánů ruské houslové školy se stále hlásí. Cílevědomě spolupracuje i dnes s nositeli tradic Oistracha, Kogana a Sitkovetského, jak dokazují jejich společné projekty.

Hudečkovy nahrávky jsou na značkách Supraphon, Panton, Victor Company of Japan, Multisonic, Ex Libris a dalších. Jeho nahrávka Vivaldiho „Čtvero ročních období“ je nejúspěšnějším titulem, který vznikl v České republice po listopadu 1989. Nevěnuje se však jen kompozicím starých mistrů, ale rozšiřuje své repertoárové spektrum o díla XX. století (Janáček, Prokofjev) a skladby soudobých českých autorů (Kymlička, Fišer, Mácha).

Hudečkova letní Akademie

Hudeček systematicky pomáhá nastupující české interpretační generaci: od roku 1997 každoročně pořádá letní houslové kurzy v Luhačovicích,[1]. Nejlepší z absolventů vystoupí v soutěžní přehlídce, z níž porota vybírá vítěze, který je oceněn. Další z nejlepších zve jako hosty k vystoupení na své koncerty v rámci tradičních vánočních turné nebo na festival Svátky hudby v Praze, v Luhačovicích, Zlíně, Třebíči, Litoměřicích a dalších městech.[2]

Festival komorní hudby v Praze

Václav Hudeček je zakladatelem a odborným garantem Festivalu komorní hudby v Praze, jehož již 31. ročník se uskutečnil v dubnu roku 2023. Festival je nesoutěžní přehlídkou významných hudebníků a pěvců z domova i ze zahraničí.[3]

Ocenění

V roce 2007 u příležitosti státního svátku 28. října udělil prezident republiky Václav Klaus V. Hudečkovi vysoké státní vyznamenání Medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

V roce 2012 obdržel při příležitosti životního jubilea stříbrnou medaili hlavního města Prahy z rukou primátora Bohuslava Svobody. O dva roky později se stal čestným občanem Prahy 2.

V roce 2015 obdržel jako zatím jediný Čech v historii od prezidenta Italské republiky prestižní vyznamenání Řád rytíře italské hvězdy „Cavaliere dell’Ordine della Stella d‘Italia“.

V roce 2022 mu bylo uděleno Čestné občanství hlavního města Prahy a nejvyšší vyznamenání Ministerstva kultury ČR za šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí Artis Bohemiae Amicis.

Diskografie (výběr)

Nahrávky (výběr)


Odkazy

Reference

  1. Archivovaná kopie. www.akademievhudecka.cz [online]. [cit. 2021-05-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-01-27. 
  2. https://www.svatkyhudbyvpraze.cz
  3. https://www.svatkyhudbyvpraze.cz/o-festivalu
  4. dostupné online

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
CZE Medaile Za zasluhy 2st (1994) BAR.svg
Stužka: Medaile Za zásluhy II. stupně – Česká republika (od roku 1994).
Autograph V H.jpg
Autogram houslisty Václava Hudečka (1984)
ITA OSI 2011 Cav BAR.svg
Ribbon bar: Order of the Star of Italy – Cavalier / Knight (since 2011).