Václav Luňáček

Václav Luňáček
Václav Luňáček
Václav Luňáček
Narození31. srpna 1867
Police nad Metují
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí14. října 1948 (ve věku 81 let)
Police nad Metují
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánímalíř a ilustrátor
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav Luňáček (31. srpna 1867 Police nad Metují14. října 1948 tamtéž), byl český malíř, mykologický ilustrátor a spisovatel.

Život

Matriční zápis o narození a křtu Václava Luňáčka

Narodil se v Polici nad Metují v rodině řezníka a městského radního Václava Luňáčka. Školní vzdělání absolvoval zprvu v Polici, dál pokračoval ve vzdělání v Broumově a následně jeho otec rozhodl, aby se vyučil kupectví. Jeho strýc byl majitelem velkoobchodu s osivem v pruské Vratislavi a u něj se mladý Václav začal připravovat na svou budoucí životní dráhu obchodníka. Se svou životní perspektivou však příliš nadšen nebyl. Již od školních let projevoval neobyčejné výtvarné nadání a tak v něm nakonec zvítězila touha jít za svou zálibou a věnovat se zcela malířství. Proti otcově vůli odjel do Mnichova a v roce 1885 nastoupil na mnichovskou malířskou akademii k řádnému studiu. Během studií, které ukončil roku 1889, se seznámil s více členy spolku českých výtvarníků "Škréta", zvláště pak s Alfonsem Muchou. Mladý absolvent mnichovské akademie se po úspěšných studiích vrátil do Čech, maloval krajiny v okolí Prahy a pak se vrátil do rodné Police, kde se usadil natrvalo. Zde se mimo jiné intenzívně zabýval mykologií, toulal se lesy na policku a broumovsku a ze svých výprav si nosil houby, které rád maloval. Následně se spojil s učitelem Janem Bezděkem a spolu začali roku 1901 vydávat dílo "Atlas hub jedlých a jim podobných jedovatých". Bylo to první české dílo tohoto druhu, které však nenašlo v tehdejší době u nás pochopení a podporu a tak se oba dva umělci rozhodli vydávat je po sešitech na vlastní náklady. Později francouzi odkoupili celé toto dílo a malíř Luňáček daroval svých 90 originálů Národnímu muzeu v Praze. V Polici vystavoval roku 1897 a 1918, častěji vystavoval však svá díla v Praze, ale i v cizině (například v Německu). Akademický malíř Václav Luňáček se věnoval převážně krajinomalbě svého rodného kraje, namaloval množství obrazů různých formátů technikou v oleji, akvarelu i pastelu. Začátkem měsíce října roku 1948 byl Václav Luňáček převezen do polické nemocnice, kde 14. října 1948 zemřel.

Literární tvorba mistra Luňáčka se skládala ponejvíce z veselých povídek a humoresek. Za jeho života vyšla v roce 1927 nakladatelem a knihkupcem Josefem Nývltem[1] v Kralupech nad Vltavou kniha "Quodlibet" a v rukopisech se dochoval ještě jeho román „Lásky ideál a klam" a další sbírka povídek „Veselé historky". Na motiv jedné z jeho povídek ("Kníže pán na výletu") ze sbírky humoresek "Quodlibet" napsal libreto k operetě "Na Hvězdě" knihař Antonín Krtička - Polický[2].

Václav Luňáček měl sestru Marii, provdanou v Praze[3] za výrobce hasičských stříkaček[4] továrníka Raimunda Smekala[5][6], u které býval občas hostem v moravské obci Čechy pod Kosířem.

Galerie

Odkazy

Reference

Literatura

  • 1993 - Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž)
  • 1995 - Signatury českých a slovenských výtvarných umělců

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Václav Luňáček signaura.jpg
Václav Luňáček signaura
Luňáček Václav – Zimní krajina.jpg
Luňáček Václav – Zimní krajina
Záznam o narození Václava Luňáčka.jpg
matriční zápis o narození a křtu Václava Luňáčka (matrika N index N 1859-1870 Police nad Metují (SOA Zámrsk)
Václav Luňáček - Hnojník inkoustový.jpg
Václav Luňáček - Hnojník inkoustový (ilustrace z knihy Atlas hub jedlých a jedovatých)
Předsádka knihy Václava Luňáčka - Atlas hub jedlých a jedovatých, vydaná v Praze 1908.jpg
Předsádka knihy Václava Luňáčka - Atlas hub jedlých a jedovatých, vydaná v Praze 1908
Václav Luňáček - Syrovinka.jpg
Václav Luňáček - Syrovinka (ilustrace s knihy Atlas hub jedlých a jedovatých)
Václav Luňáček.jpg
Václav Luňáček, český malíř, ilustrátor, mykolog a spisovatel