Václav Oplt

Jeho Milost
J.M. can. Msgre. Václav Oplt
Osobní arciděkan v Libochovicích
Čestný kanovník litoměřické kapituly
Msgre. Václav Oplt
Msgre. Václav Oplt
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
ZnakZnak
Osobní údaje
Datum narození1. října 1847
Místo narozeníVeselá, Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Datum úmrtí9. září 1935 (ve věku 87 let)
Místo úmrtíLibochovice, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbenínaproti vchodu hřbitovní kaple sv. Vavřince v Libochovicích
Povolánířímskokatolický duchovní
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav Oplt (1. října 1847 Veselá[1]9. září 1935 Libochovice) byl český římskokatolický kněz, čestný kanovník Katedrální kapituly u sv. Štěpána v Litoměřicích a arciděkan v Libochovicích.

Život

Tablo kněží libochovického vikariátu na poděkování za 70 let života Václava Oplta

Kněz Václav Oplt byl od roku 1883 kaplanem v Libochovicích a od roku 1894 se tam stal farářem a posléze od roku 1900 děkanem. Celkem v Libochovicích působil 52 let až do své smrti. V roce 1902 provedl rozsáhlou opravu kostela Všech svatých. Povolal také pražského malíře Josefa Mathausera, stoupence tzv. nazaretské malířské školy, který nejprve namaloval koncept obrazu "Matka Boží s českými patrony" umístěný v kapli na libochovickém děkanství a posléze zvětšeninu tohoto obrazu přenesl nad kněžiště kostela. Tato nástropní malba s členitým obrysem zpodobňuje české světce nad nimiž trůní Matka Boží s korunkou na hlavě a dítětem Ježíšem na klíně. V roce 1903 pod vedením Oplta provedli sochaři Vorel a Čapek sochařskou výzdobu kostela. Byl známý působením v dobročinných a kulturních spolcích, zažil však také útoky na umělecké artefakty. V září roku 1919 píše do pamětni knihy libochovické farnosti: "V měsíci září poškodili bohapustí nevěrci sochu sv. Jana Nepomuckého u mostu (v Libochovicích) a u Slatiny. U mostu kladivem obličej sochy poškodili, u Slatiny hlavu sochy urazili. Smutné to následky štvaní proti svaté církvi." Bezhlavá socha světce byla ze Slatiny odstraněna a přestěhována k libochovickému děkanství, kde se nachází dosud. Nevyhnul se ani tvrdé kritice z strany místního tisku, který byl politický, ale zároveň protižidovský a antikřesťanský. Za svou službu byl jmenován čestným kanovníkem katedrální kapituly v Litoměřicích, osobním arciděkanem a papežským prelátem. Pohřben je naproti vchodu hřbitovní kaple sv. Vavřince v Libochovicích.

Odkazy

Reference

Literatura

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Habsburg Monarchy.svg

↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Libochovický vikariát, tablo z roku 1917.jpg
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC BY-SA 4.0
Tablo kněží libochovického vikariátu z roku 1917 jako poděkování Václavu Opltovi
Václav Oplt (1847-1935).jpeg
Václav Oplt (1847 - 1935), Český římskokatolický kněz.