Václav Robert Bozděch

Václav Robert Bozděch
Základní informace
Narození15. července 1912
Soběkury,
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí27. února 1980 (ve věku 67 let)
Devon,
AnglieAnglie Anglie
Vojenské informace
Příslušnost Československé letectvo
Francouzské letectvo
Royal Air Force
Služba1935 – ?
Hodnostplukovník
Jednotky311. československá bombardovací peruť RAF
VálkyDruhá světová válka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plk. Václav Robert Bozděch (15. července 1912 Soběkury27. února 1980 Devon, Anglie) byl československý vojenský letec, příslušník 311. československé bombardovací perutě RAF, kde v době 2. světové války působil jako palubní střelec, důstojník, instruktor a velitel výcvikových center britského královského letectva (RAF).

Životopis

Mládí

Vyučil se jako strojní zámečník a před válkou vstoupil do armády, kde prošel výcvikem pro palubní střelce a posléze tyto střelce sám cvičil.

Druhá světová válka

Do Británie se dostal přes Polsko a Francii, kde krátce sloužil ve francouzském letectvu. V Británii sloužil zprvu jako palubní střelec u 311. československé bombardovací perutě RAF, poté se stal instruktorem a velitelem výcvikových středisek.

Po havarijním přistání letounu Potez 633, jehož byl v době své krátké služby u francouzského letectva V. R. Bozděch palubním střelcem, našel na opuštěném statku, kam dotáhl svého zraněného pilota Pierra Duvala, štěně německého ovčáka a rozhodl se, že si je ponechá. Společně s dalšími Čechoslováky u jednotky se rozhodl psa pojmenovat po sovětském bombardovacím letounu ANT-40, to však neznělo moc hezky, takže pes nakonec dostal jméno Antis.[1] Antis nalétal s V. R. Bozděchem v bombardéru 311. československé bombardovací perutě RAF na 30 misí.[2] Je to jediný pes, o němž je známo, že za 2. světové války létal v bombardéru.[2] Jejich příběh se později stal námětem několika knih.

Po válce

Po skončení války se Václav R. Bozděch vrátil jako mnozí zahraniční vojáci domů do Československa, kde pracoval na ministerstvu obrany. Napsal a vydal též několik knih, mezi jinými též Bombardéry útočí a Gentlemani soumraku.[3] Po únoru 1948 opustil V. R. Bozděch společně s věrným Antisem, který mu při přechodu státní hranice zachránil život,[4] opět republiku a vrátil se do Británie. Zde se oženil a znovu vstoupil do řad RAF. Do vlasti se již nevrátil. Po roce 1989 byl v rámci rehabilitací povýšen in memoriam na plukovníka.[5]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Václav Robert Bozděch na anglické Wikipedii.

  1. LEWIS, Damien. So loyal, so brave, the dog who flew against the Luftwaffe [online]. 31 October 2013 [cit. 2013-11-06]. Dostupné online. 
  2. a b Aiello, Ronald L., Bacon, Lance M. Psí hrdinové. Tajné úkoly a obětavá služba. 1. vyd. Praha: Slovart, 2016. 160 s. ISBN 978-80-7529-053-3
  3. zpravy.idnes.cz
  4. www.historickykaleidoskop.cz[nedostupný zdroj]
  5. Klub vojenské historie 276th Sqdn.. www.276.cz [online]. [cit. 2016-01-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-02-16. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Roundel of the Czech Republic.svg
Roundel of the Czech Air Force.
Roundel of France.svg
Roundel of the French Air Force.
Roundel of the United Kingdom.svg
Royal Air Force Roundel