Václav Zelenka

Ing. Václav Zelenka
Ing. Václav Zelenka – etnograf a cestovatel
Ing. Václav Zelenka – etnograf a cestovatel
Narození11. února 1892
Pluhův Žďár
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí19. září 1979 (ve věku 87 let)
Pardubice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníobjevitel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav Jaroslav Zelenka (11. února 1892 Pluhův Žďár[1] u Jindřichova Hradce19. září 1979 Pardubice) byl český cestovatel, orientalista, arabista, hudebník a středoškolský učitel.

Život

Václav Zelenka absolvoval Učitelský ústav a Vysokou školu chemicko-technologického inženýrství v Praze. Zpočátku působil jako učitel na několika obecných a měšťanských školách, než v roce 1919 přijal místo vyučujícího na Veřejné obchodní škole v Pardubicích (pozdější Obchodní akademii). Zde působil jako středoškolský profesor až do svého odchodu do důchodu.

Již od svých studijních let se zajímal o jazyky, dějiny a kulturu muslimských zvláště pak arabských zemí. Během první poloviny dvacátého století uskutečnil celkem 16 výzkumných cest, které zpočátku vedly na Balkán a posléze na Blízký východ a do severní Afriky. Při své nejdelší cestě podél východního pobřeží Afriky dospěl až na ostrov Zanzibar. Výsledkem jeho cest byly čtyři cestopisy a národopisná díla, jimiž obohatil českou populárně-naučnou literaturu. Poznávání kultury a místních zvyklostí bylo u Zelenky doprovázeno také hlubokým teoretickým i praktickým studiem arabského jazyka. Zatímco tehdejší český výzkum arabštiny byl orientován spíše na oblast klasické a standardní arabštiny, byl Zelenka průkopníkem studia nepsaných arabských dialektů. Zde byl odkázán na vlastní práci v terénu, jež spočívala v získávání nezprostředkovaných informací od samotných rodilých mluvčích. Výsledkem jeho terénního jazykového výzkumu bylo vydání čtyřdílné učebnice nářečí arabského jazyka mluveného v Egyptě a Sýrii. Jeho zřejmě nejvýznamnějším odborným dílem však bylo vydání vůbec prvního česko-arabského slovníku. Ten vyšel ve dvou vydáních, z nichž to první bylo tištěno arabsky v Káhiře v roce 1938 a česká část tištěna roku 1939 v Pardubicích, druhé vydání vyšlo v Káhiře roku 1947, kde byla vytištěna i česká část díky vytvoření českých písmen v Kahiře.

Václav Zelenka choval také lásku k hudbě, které se věnoval teoreticky i prakticky. Jeho studium arabského písňového folklóru vyvrcholilo vydáním zpěvníku arabských písní. Během svého posledního ročního pobytu v Egyptě po druhé světové válce se stal spolu se svou ženou členem káhirského osmdesátičlenného orchestru Musica viva, ve kterém hrál na violu a jeho žena na cello. Hudbě se oddával i po svém odchodu do důchodu, kdy spolu s několika hudebníky založil a vedl domácí orchestr.

Cestovatelská a publikační aktivita Václava Zelenky ustala po roce 1948 z důvodu pro něj nepříznivých politických podmínek. Během posledních třiceti let se tak vedle hudby věnoval převážně svému učitelskému poslání, soukromému malování obrazů reflektujících jeho předchozí cesty a občasným přednáškám pro veřejnost.

Bibliografie

  • Arabské národní písně z přední Asie. Pardubice 1933.
  • Srdce orientu. Praha 1935.
  • Ostrov vůně. Zanzibar. Praha 1938.
  • Slovník česko-arabský. Kairo 1938 – Pardubice 1939 (2. vydání Káhira 1947).
  • Alláhovo království. Praha 1941 (2. vydání 1948).
  • Kurs mluvené levantské arabštiny. Pardubice 1945. (4 sešity)
  • Návod ke čtení arabského písma. Káhira 1947.
  • Káhira ve snu a probuzení. Praha 1948.

Odkazy

Reference

Literatura

  • Bříza, A.: Cestovatel a etnograf. In: ZÁŘ, pondělí 17. února 1992, s. 6.
  • Kunský, J.: V Alláhově království. Václav Zelenka, * 1892. In: Čeští cestovatelé. Orbis, Praha 1961, s. 386–396.
  • Poutník po Alláhově království (k osmdesátinám inž. V. Zelenky). In: Nový Orient, 27, 9/1972, s. 284–285.
  • Rodr, J.: Komu se nelení. In: Cestovatelé a dobrodruzi Pardubického kraje. OFTIS, Ústí nad Orlicí 2004, s. 122–123.
  • Všeobecná encyklopedie DIDEROT, heslo ”Zelenka Václav“ (8.svazek t/ž), Praha 1999, s. 438.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Ing Zelenka.JPG
Autor: Wakowlk, Licence: CC BY-SA 3.0
Ing Václav Zelenka - etnograf a cestovatel