Vánoční dohoda

Vánoční dohoda (slovensky Vianočná dohoda) je dokument podepsaný v Bratislavě před Vánocemi roku 1943, na jehož základě vznikla (v dějinách poslední, v té době ilegální) Slovenská národní rada. SNR následně vyšla z ilegality po vypuknutí SNP na povstaleckém území.[1]

Dokument je rozdělen do dvou částí, první se vztahuje na činnost SNR: SNR má za úkol vést odboj proti Slovenskému státu v čele s prezidentem dr. Josefem Tisem. Nastane-li příležitost, SNR ji má svrhnout a má se uchopit moci v zemi. Má se rovněž stát vůdčím orgánem Slovenska, dokud se nenajdou vhodní představitelé, kteří převezmou moc. SNR má udržovat kontakty „česko-slovenskou vládou a s celým zahraničním odbojem, jejichž práci na mezinárodním a vojenském poli uznává a podporuje“.

Druhá část dokumentu se vztahuje na vznik budoucí Československé republiky na principu rovnosti českého a slovenského národa. Příští stát má být v úzkém kontaktu s ostatními slovanskými národy a hlavně se Sovětským svazem. Nová republika má být demokratická a v jejím politice mají být odstraněny složky „fašistické, rasistické, totalitní a takové, které budou v rozporu s těmito zásadami“. V tomto duchu se má vést i ekonomiku, sociální otázky, kultura, školství a výchova v budoucí republice. V dokumentu se mluví také o náboženské otázce v budoucí ČSR: „Zachována má být svoboda náboženských vyznání, vyloučen má být však vliv církve na směr a vedení státu.“ Dokument končí kapitolou s názvem Ústavně záležitostí ve vztahu českého a slovenského národa.

Vojensko-politická situace a vznik Vánoční dohody

Československá exilová vláda v Londýně, v jejímž čele byl Edvard Beneš, vyvíjela aktivity proti Slovenskému státu. Přívrženci exilové vlády začali na Slovensku připravovat povstání. Jejich účast na odboji však nebyla podnícena jen Benešovými tezemi o čechoslovakismu. Mnozí z hlavních účastníků Slovenského národního povstání byli významní činitelé a budovatelé Slovenského státu (Rudolf Frašťacký, Dr. Martin Kvetko, Dr. Gustáv Husák, Laco Novomeský, Dr. Jozef Šoltész, Dr. Jozef Lettrich, Dr. Imrich Karvaš a Ing. Peter Zaťko). Většina z nich se obávala o postavení Slováků po válce, protože Hitlerova Třetí říše začala postupně upadat.

Proto představitelé komunistů z KSS, demokratických a občanských skupin a strany sociální demokracie uzavřely v prosinci 1943 v Bratislavě Vánoční dohodu, kde se mluvilo o vzniku SNR a o odboji. Za komunistickou stranu ji podepsali Karol Šmidke, Gustáv Husák a Laco Novomeský, za občanské skupiny Jozef Lettrich, Ján Ursíny, Matej Josko a Peter Zaťko a za sociálnědemokratickou stranu Ivan Horváth. Později se členem SNR stal i sociální demokrat Jozef Šoltész a další zástupci občanských skupin.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vianočná dohoda na slovenské Wikipedii.

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“