Vánoční stromek
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/43/Weihnachtsbaum_R%C3%B6merberg.jpg/170px-Weihnachtsbaum_R%C3%B6merberg.jpg)
Vánoční stromek, také vánoční strom či vánoční stromeček, je ozdobený strom, obvykle stálezelený jehličnan jako smrk, borovice nebo jedle, který je jedním ze symbolů Vánoc. Tradice zdobení stromku pochází z území Baltu a Německa a původně byl ozdoben jablky, ořechy a jinými potravinami. V 18. století se přidala tradice zdobení svíčkami. V domácnostech se zdobí malé stromky, které mohou být také nahrazeny umělými stromky, zatímco ve městech se staví velké veřejné vánoční stromy v průběhu adventu. Katolická církev tomuto zvyku původně protestantské církve dlouho odolávala a první vánoční strom stál poprvé ve Vatikánu až v roce 1982.[1]
Historie
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/30/1836-print-of-american-christmas-tree.jpg/170px-1836-print-of-american-christmas-tree.jpg)
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1c/Johansen_Viggo_-_Radosne_Bo%C5%BCe_Narodzenie.jpg/220px-Johansen_Viggo_-_Radosne_Bo%C5%BCe_Narodzenie.jpg)
Zavěšování ozdob na větve je starý polský lidový zvyk, který se datuje od slovanských pohanských tradic.[zdroj?]
Vánoční stromky měly ochranitelskou funkci. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570. Nejdříve se nacházely v cechovních a řemeslnických domech. Stromek se také někdy zavěšoval nad štědrovečerní stůl, ovšem špičkou dolů. Takže lze říci, že dnešní stromeček je moderní. Ozdobené větve rozdávali i koledníci (větvičky stálezeleného jmelí jsou s Vánoci spjaty od 18. století).
Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z Livonska[zdroj?] (dnešní Estonsko a Lotyšsko) a Německa. Do domovů začala pronikat v polovině 17. století. V 18. století se přidala tradice zdobení hořícími svíčkami, které byly po nástupu elektrifikace nahrazeny vánočním osvětlením. Dále se rozšířila tradice do světa v 19. století. Ujala se nejprve v protestantských městech, poté na venkově. Katolická církev dlouho odolávala tomuto protestantskému zvyku a vánoční strom stál poprvé ve Vatikánu až v roce 1982.
Podle některých zdrojů[ujasnit] byla tradice zdobení stromku převzata německými obchodníky a městy z tradice, vzniklé buď v Lotyšské metropoli Rize v roce 1510, případně v Estonském Tallinnu v roce 1441. V obou případech prý šlo o strom, ozdobený členy Bratrstva černohlavých. Bratrstvo, v němž se ve středověku sdružovali obchodníci německého původu, chtělo bohatému a vzkvétajícímu hanzovnímu městu Rize k zimnímu slunovratu věnovat strom, jenž se pak měl podle tradice nastojato na místě spálit, aby se zapudilo zlo. Jehličnan byl však příliš velký, takže plameny by ohrozily okolní domy. A tak zatímco kupci probírali, co s nespalitelnou jedlí, děti ji ozdobily slámou, jablky a nitěmi. Načančaný strom se obyvatelům Rigy zalíbil natolik, že se zrodila každoroční tradice, jež posléze dobyla svět. Konšelé z Tallinnu ovšem hájí prvenství svého města argumentem, že Bratrstvo černohlavých vztyčilo nazdobený strom před tallinnskou radnicí už v zimě 1441 – tedy o 69 let dříve.[2]
Ačkoliv mnozí představitelé katolické církve považovali zejména v průběhu 19. století zdobení stromů za pohanský zvyk, další verze vysvětlující vznik tradice zdobení vánočního stromu vychází právě z křesťanských kořenů: na svátek Adama a Evy, tedy 24. prosince, se před kostely od středověku konaly hry připomínající prvotní hřích a právě strom se zavěšenými jablky byl ústřední „rekvizitou“ těchto her.[3]
Živě rostoucí stromy jsou zdobeny i v současnosti – za nejvyšší vánoční živý strom je považován několik staletí starý eukalyptový strom, rostoucí ve Styx Valley v Tasmánii, měřící úctyhodných 84 m. Aktivisté z Japonska, Austrálie a Kanady se jej snažili zachránit před těžbou dřeva a na nějaký čas se stal jejich domovem, 17. prosince 2003 jej vánočně ozdobili více než 3000 solárními světly.[4]
Vánoční stromek ve Spojených státech
Tradice vánočních stromů v Bílém domě (USA, Washington) sahá podle některých zdrojů do poloviny 19. století, podle jiných na jeho konec. O výzdobu se stará první dáma. Od roku 1961 bývá výzdoba stromku vždy nějak tematicky zaměřená.
Vánoční stromek v Česku
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f5/V%C3%A1noce_Praha_2016_2.jpg/220px-V%C3%A1noce_Praha_2016_2.jpg)
V Česku poprvé postavil vánoční stromek pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku Šilboch. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách.
Na vánočních trzích se sice začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky vyřezané z kartonu nebo tenkých prkének, ale kupující o ně nejevili příliš veliký zájem. Více se ujaly živé stromečky, smrčky, jedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivem, perníkem a především ovocem – jablky nebo hruškami, mandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.[5]
Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.
Tradičně lidé doma mívají obvykle uříznuté borovice lesní, jedle bělokoré a smrky ztepilé, které pochází z lesních prořezávek. V současnosti častěji na hnojených plantážích cíleněně jako vánoční stromky pěstované smrky pichlavé, borovice černé a jedle kavkazské. Dále případně umělé stromky vyrobené z plastů a dalších nepřírodních materiálů. Existují také půjčovny živých stromků v květináčích.
Na náměstí ve městech se často umísťují velké veřejné vánoční stromy. Poprvé byl strom republiky postaven na brněnském Náměstí svobody v roce 1924 spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Pohnula ho k tomu událost, kdy s přáteli nalezli v zimě, v roce 1919, v bílovickém lese, prochladlé děvčátko.[6] Tento prožitek ho zasáhl natolik, že se o Vánocích rozhodl vztyčit na náměstí strom, a pod ním uspořádat sbírku na pomoc všem opuštěným dětem.[7]
Jedním z nejslavnějších českých vánočních stromů byl 24 metrů vysoký smrk z Beskyd, který ozdobil o Vánocích 1999 vatikánské Svatopetrské náměstí. 31 metrů vysoký vánoční smrk na pražském Staroměstském náměstí v roce 2003 spadl a zranil čtyři lidi.[8] V Praze se každý rok umisťuje vánoční strom na Staroměstském náměstí, většinou jde o smrk vysoký od dvaceti do třiatřiceti metrů.[9]
Rovněž rozšířené je vánoční zdobení živě rostoucích stromů. Nejvyššími živě rostoucími vánočně ozdobenými stromy v Česku jsou smrk v Mladkově 30,57 m (k 1. 12. 2013)[10], smrk na Kvildě 26,5 m, smrk ve Valašské Bystřici 24,75 m, smrk ve Žďáru nad Sázavou 22,47 m a smrk v Postoloprtech 20,46 m.[11]
Ozdoby vánočního stromku
Odkazy
Reference
- ↑ Vatican Christmas Tree - La Gazzetta Italiana. Lagazzettaitaliana.com [online]. Dostupné online.
- ↑ Kde byl první stromeček na světě? Tallinn a Riga se přetahují o prvenství. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2017-12-23]. Dostupné online.
- ↑ Pravý původ našeho vánočního stromku [online]. Katolik.cz. Dostupné online.
- ↑ ceske-tradice.cz. Vánoční stromek - rekordy [online]. [cit. 2015-12-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-19.
- ↑ Vavřinová, V., Malá encyklopedie Vánoc, Praha 2000
- ↑ Vánoční stromy – Toulavá kamera [online]. Česká televize, 2018-12-23 [cit. 2019-05-09]. Dostupné online.
- ↑ Archivovaná kopie. www.velkaepocha.sk [online]. [cit. 2009-12-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-09-27.
- ↑ Padlý strom nahradí v pondělí menší Archivováno 24. 5. 2007 na Wayback Machine., Novinky.cz, 7. prosinec 2003
- ↑ Třiatřicet metrů vysoký vánoční strom pro Prahu skáceli na Jičínsku. Novinky.cz [online]. Borgis. Dostupné online.
- ↑ Nejvyšší živě rostoucí vánočně ozdobený strom
- ↑ Kvilda má nejvyšší živý vánoční strom
Literatura
- ZÍBRT, Čeněk. Hoj, ty štědrý večere : Od vánoc koledou do Nového roku. Praha: Šimáček, 1910. Dostupné online. - kapitola Vánoční stromek, s. 38–42.
- Výzdoba vánočního stromku. Praha: Šimáček, 1916. Zdigitalizováno v rámci služby Elektronické knihy na objednávku (EOD) Moravskou zemskou knihovnou. Dostupné online.
Související články
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu vánoční stromek na Wikimedia Commons
Galerie vánoční stromek na Wikimedia Commons
Slovníkové heslo vánoční stromeček ve Wikislovníku
- Jaký vybrat vánoční stromek a jak o něj pečovat, aby vydržel? na stránce Ekolist.cz
- Jak správně zdobit vánoční stromeček – článek s tipy na portále VašeDěti.cz
- Co s vánočním stromkem po Vánocích
Média použitá na této stránce
First published image of a Christmas tree, frontispiece to Hermann Bokum's 1836 "The Stranger's Gift".
Autor: Thomas Wolf (Der Wolf im Wald), Licence: CC BY-SA 3.0
The largest german Christmas tree of the year 2008 in Frankfurt am Main
Autor: Karelj, Licence: CC BY-SA 4.0
Vánoční strom na trzích na Staroměstkém náměstí, v pozadí Kostel svatého Mikuláše, Praha 2016
(c) Bundesarchiv, Bild 102-12787 / CC-BY-SA 3.0
![](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/53/Info_non-talk.svg/15px-Info_non-talk.svg.png)
In Prag veranstaltete man zum Besten der Kinder erwerbsloser Eltern eine Weihnachtsfeier auf der Straße. Ein Redner hält Ansprachen an die Umstehenden, in welchen er an die Opferfreudigkeit des Publikums appelliert