Vápenka Biskup, Kvis a Kotrba

Vápenka Biskup, Kvis a Kotrba
ruiny bývalé vápenky
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
ruiny bývalé vápenky
Základní informace
Slohklasicismus, secese
Výstavba1895
Zánikpo 2000
Poloha
AdresaMládkova, původní č.p. 86, Praha 5 - Řeporyje, ČeskoČesko Česko
UliceMládkova
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vápenka Biskup, Kvis a Kotrba je bývalý průmyslový areál v Praze 5-Řeporyjích. Nachází se v ulici Mládkova na jejím východním konci, v ohybu Dalejského potoka poblíž lomu Mušlovka a národní přírodní památky Dalejský profil, severně od železniční trati. Budovy vápenky jsou v havarijním stavu, haly se secesní úpravou z počátku 20. století i klasicistní správní budova jsou rozbořené.

Historie

Vápenka založená v roce 1895 firmou Biskup, Kvis a Kotrba těžila v Řeporyjích saturační vápenec pro cukrovary. Vápno bylo páleno nejprve v malé komorové peci (projekt František Zelenka) a poté v malé jednoduché peci. Výroba byla výnosná a firma zde díky tomu postavila jižně za železniční tratí dvacetikomorovou kruhovou vápenickou pec (stavitel Josef Blecha) a vedle ní další tovární objekty.

Firma po skončení 1. světové války postavila druhou, dvaadvacetikomorovou pec, v lomech zavedla strojní vrtání, vybudovala strojovnu, drtírnu štěrku a mletého vápna. K závodu vybudovala malou silnici z Řeporyj pro nákladní automobily a s železnicí se spojila dvěma vlečkami. Výkonnost vápenky ve 30. letech 20. století byla 1240 vagonů vápna ročně.

Lomy, obě kruhové pece a výsypky byly propojeny rozsáhlým systémem úzkokolejných drah o rozchodu 600 milimetrů. Na nich se používaly motorové lokomotivy, vozový park tvořily hunty a kiplory různých typů.

V letech 1939–1945 se zde vyrábělo pouze vápno. Po roce 1953 byla kruhová pec zbořena. Roku 2000 areál vyhořel, zůstaly pouze obvodové zdi a některé opuštěné lomové štoly.

Galerie

Odkazy

Literatura

  • HLUŠIČKOVÁ, Hana, ed. a kol. Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd. Praha: Libri, 2001-2004. 4 sv. ISBN 80-7277-042-X. Svazek III. S. 320-321

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kruhova Pec K Paleni Vapna (Barta A Tichy) Praha Reporyje.gif
Kruhová pec k pálení vápna, součást dnes již zaniklé vápenky „Biskup, Kvis a Kotrba“ v Praze–Řeporyjích. Na objektu je zřetelný nápis „Barta a Tichý“
Vápenka Řeporyje (09).jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Praha-Řeporyje. Dalejské údolí, vápenka Řeporyje (Biskup, Kvis, Kotrba), Mládkova č. p. 86.
Biskup Kvis Kotrba Vapenka Reporyje Praha 1938.gif
Celkový pohled na vápenku firmy „Biskup, Kvis a Kotrba“ u Řeporyjí. (na adrese: Mládkova ulice, původní číslo popisné 86; Praha 5–Řeporyje). Vápenka založena v roce 1895, v ohybu Dalejského potoka, severně od železniční trati, která vápenku oddělovala od vápencového lomu „Požár 2“. Stav vápenky v roce 1908. V levé části kresby je lom Mušlovka a za ním Černý lom (dříve lom Kamčatka). Černobílá kresba (podle fotografické předlohy) na propagační pohlednici.
Kruhova Pec K Paleni Vapna Praha Reporyje.gif
Kruhová pec k pálení vápna, součást dnes již zaniklé vápenky „Biskup, Kvis a Kotrba“ v Praze–Řeporyjích.